Závěrečná zpráva k turnaji

V období  druhého adventního víkendu a to od pátku 8.12.2017 do neděle 10.12.2016 se v Ostravě a to konkrétně v její nejlidnatější části Ostrava-Jih, konal již III. ročník mezinárodního basketbalového turnaje s názvem X-MAS Snakes CUP 2017. Turnaj byl uspořádán domácím pořadatelským týmem BK Snakes Ostrava pro chlapecké týmy věkové kategorie U14, tedy pro hráče narozené v roce 2004 a mladší.  Jako součást tohoto turnaje byl pro chlapce ročníku narození 2006, tedy pro kategorii U12 uspořádán minibasketbalový turnaj s názvem BABY X-MAS SNAKES CUP 2017.

Samotný turnaj by nemohl být uspořádán bez výrazné finanční podpory Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a dále bez finanční podpory ze strany vedení klubu BK Snakes Ostrava a soukromých sponzorů z řad vedení firem EVB a Stanna Stans s.r.o. Darované peníze by však zůstaly ležet ladem bez nezištné práce skupiny skvělých dobrovolníků z řad rodičů hráčů ročníku 2004 pořádajícího klubu BK Snakes Ostrava. Větší podporu bych však očekával především v oblasti reklamních předmětů pro účastníky turnaje ze strany ČBF resp. ČAMB. Snad se pořadatelům plánovaného IV. ročníku a to v roce 2018 ve spolupráci s ČBF a příslušnou komisí mládeže podaří uvedené napravit.

O tom, že byl turnaj již při svém III. ročníku vnímám jako prestižní nejen v rámci basketbalového dění v ČR, ale také z hlediska prestižního představení místa konání, tedy městského obvodu Ostrava-Jih, města Ostravy i Moravskoslezského kraje svědčí fakt, že nad turnajem převzali rukou nerozdílnou záštitu následující muži, kteří mají mandát ze svých funkcí dohlížet, m.j. na kulturní, sportovní a osobnostní rozvoj mládeže v našem regionu a svými činy v těchto a dalších oblastech nejen naší mládeži pomáhat. Zástupci jednotlivých institucí byli za Ostravu-Jih starosta Bc. Martin Bednář, který mladé sportovce navštívil na slavnostním ukončení turnaje kategorie U12, za Statutární město Ostrava náměstek primátora Ing. Vladimír Cigánek, který se zúčastnil slavnostního zahájení turnajů pro obě kategorie U12 a U14 a dále za Moravskoslezský kraj náměstek hejtmana kraje Mgr. Stanislav Folwarczny, kterému v jeho přislíbené účasti na slavnostním zahájení zabránila aktuální zdravotní indispozice.

Ze známých osobností se zahájení a ukončení turnaje zúčastnili bývalý extraligový hráč a otec našeho aktuálně nejlepšího dospělého basketbalisty „Honzy“ Veselého Mgr. Jan Veselý st.

Velký dík patří vedení školských zařízení ZŠ B. Dvorského z Ostravy-Bělského lesa, SG Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu a ZŠ Mitušova 16 v Ostravě-Hrabůvce, které byly po celou dobu partnerem našeho turnaje a pro jeho uspořádání umožnily poskytnutí nejen sportovních hal, ale i kvalitního sportovního zázemí.

Pan ředitel ZŠ B. Dvorského Mgr. Miloš Kosík, Ph.D., byl i přímým aktivním účastníkem slavnostního zahájení, kdy i on přidal své slavnostní slovo k zahájení našeho turnaje.

Rovněž pořádané sportovní klání v jeho průběhu navštívil ředitel SG Dany a Emila Zátopkových Mgr. Václav Štencel.

Nedílnou součástí pořádání obdobných turnajů je i  zajištění adekvátního ubytování a stravování, kdy doufáme, že všem účastníkům se dobře bydlelo u dalšího z partnerů turnaje LOWCOST Hotel Ostrava a sílu jim dodávala strava z rukou kuchařek jídelny ZŠ B. Dvorského pod vedením pana vedoucího Bednáře.

Teď však již k turnaji samotnému. Turnaj je pořádán již třetím rok po sobě především s přihlédnutím na co nejvyšší kvalitu zúčastněných týmů o čemž hovoří v tomto ročníku účast držitelů následujících titulů a umístění na domácích mistrovstvích svých věkových kategoriích:

 • BK Snakes Ostrava – Mistr ČR U12 pro rok 2015/2016, Mistr ČR U13 pro rok 2016/2017
 • EYBL Katowice-Žory – účastník prestižní Baltické divize EYBL – mládežnické euroligy
 • ŠoproňSporti Schola - Mistr HUN U12 pro rok 2015/2016, Mistr HUN U13 pro rok 2016/2017
 • BK Inter Bratislava – Vícemistr SR U12 pro rok 2015/2016
 • BK Příbor – 2. Tým oblastního přeboru Moravskosleszkého kraje
 • Sokol Pražský - 3. tým mistrovství ČR U11 pro rok 2014/2015, 3. tým mistrovství ČR U11 pro rok 2015/2016, 3. tým mistrovství ČR U11 pro rok 2016/2017
 • Alba Berlin 1 – špičkový tým své věkové kategorie z Německa
 • WKK Wroclaw – špičkový tým své věkové kategorie z Polska

 V průběhu samotného třídenního turnaje U14 se odehrálo 24 basketbalových utkání, která měla své napětí, hrdiny, vítěze i ty zklamané. Dovolím si za pořadatele, ale i z hlediska trenérského konstatovat, že jsme na palubovkách v Ostravě viděli o daném víkendu výborný mládežnický basketbal v podání basketbalových škol různých zemí. Taková setkávání mladých basketbalistů jako v Ostravě, kde mají sobě rovné soupeře, kteří je berou s příslušným respektem i jako sobě rovné má význam pro další osobnostní a sportovní růst jednotlivých hráčů. Konečné resumé po úporných a oku lahodících bitvách v podobě pořadí pak vypadá následovně:

 1. Alba Berlin 1 (D)
 2. WKK Wroclaw (POL)
 3. BK Snakes Ostrava (CZE)
 4. ŠoproňSporti Schola (HUN)
 5. Sokol Pražský (CZE)
 6. BK Příbor (CZE)
 7. BK Inter Bratislava (SVK)
 8. EYBL Katowice - Žory (POL)

Součástí X-MAS SNAKES CUP 2017 a BABY X-MAS SNAKES CUPU 2017, bylo nejen slavnostní zahájení a ukončení za účasti pěvkyně státní hymny České republiky Jany Muřínové a mažoretkového souboru ZIK-ZAK z DDM Vratimov, ale i All-stars večer s nezbytným utkáním hvězdiček, dovednostními soutěžemi pro týmy i jednotlivce a také nezbytná trenérská rada za účasti trenérů všech zúčastněných týmů.

Nedílnou součástí celého dění pak byli velmi dobře ze strany trenérů a nejen jich hodnoceni rozhodčí, obsluha stolečků pomocných rozhodčích, kameramani, správci jednotlivých hal, dobrovolníci vykonávající dozor nad lékařskou pomocí, pan fotograf Lukáš Peter, hlavní statistik Pavel Džubera a samozřejmě již 2 rok po sobě neskutečný X-MAS BUFET pod vedením pevné ruky Ivy Rotreklové a Ivy Petkovové.

Za velmi důležité považujeme rovněž fakt, že v průběhu turnaje se nikdo z přítomných hráčů nezranil tak vážně, že by musel vyhledat lékařské ošetření v některém ze zdravotnických zařízení města Ostravy a tak se po závěrečném ceremoniálu domů rozjížděli všichni snad nejen spokojeni, ale především zdraví a doufáme, že plni pozitivních zážitků.

Nedílnou součástí tzv. velkého X-MAS SNAKES CUPU 2017, byl i souběžně pořádaný turnaj pro kategorii U12 pod názvem BABY X-MAS SNAKES CUP 2017, kterého se mimo účastníky z řad týmů BK Snakes Ostrava, BK Příbor, BK Opava, Sokola Pražský, BK Snakes Frýdek-Místek, účastnili i zahraniční týmy BK INTER Bratislava a hráči z maďarské Šoproně. Vítězem turnaje se stal velmi sympatický tým BK Opava.

Některým z týmů se pak „poštěstilo“ v rámci nabitého sportovního programu najít chvíli volna a za účasti pořadatelů navštívili některé z aktuálních dominant města Ostravy, jako Dolní oblast Vítkovice, radniční věž, Masarykovo náměstí s vánočními trhy a kluzištěm.

Co říci závěrem?

III. ročník turnaje je v tuto chvíli již minulostí, dunění míčů na palubovkách sportovních hal již doznělo, hráči a trenéři si odnesli nejen věcné ceny za sportovní výkony, ale snad společně s fanoušky i pocit, že je tento turnaj pořádán právě a jen pro ně s láskou ke sportu zvanému basketbal. Za turnajem se díky elektronickým médiím můžeme vždy ohlednout v podobě výsledků, krátkých zpráv a fotografií na webu BK Snakes Ostrava a také na Facebooku turnaje.

Pomyslnou třešničkou na dortu III. ročníku turnaje X MAS SNAKES CUP 2017, pochvalou pro pořadatele a potvrzením známky kvality turnaje jak z hlediska organizačního, tak zajištění těch nejkvalitnějších celků je skutečnost, že „NÁŠ“  turnaj byl jako jeden ze tří turnajů v České republice konán v roce 2017 pod záštitou nejvyšší basketbalové instance v Evropě a to pod záštitou mezinárodní basketbalové federace FIBA Europe.

Pevně doufáme, že v roce 2018 záštitu FIBA obhájíme a uskuteční se další, tentokrát již IV. ročník, dnes již v Evropě uznávaného turnaje s názvem X-MAS Snakes CUP 2018.

Mgr. Kamil Vašťák

hlavní organizátor turnaje

X-MAS Snakes CUP 2017

O turnaji / About tournament

       Po prvním ročníku našeho - vašeho turnaje X MAS SNAKES CUP 2015  jsme si slíbili, že v roce příštím, tedy v roce 2016 uspořádáme 2. ročník turnaje pro hráče ročníku 2004 a mladší a všichni jsme se na to těšili už druhý den po skončení turnaje s pořadovým číslem 1. A jak jsme si se skvělými pořadateli z řad rodičů hráčů ročníku 2004, našim kamarádem a trenérem Lukášem Peterem a především mou ve vztahu k basketbalu pološílenou rodinou (nezaměňovat s tím co se o nás říká, že jsme pro basketbal zapálení) slíbili, tak jsme i udělali. 2. ročník byl ještě lepší jak z hlediska obsazení turnaje TOP týmy kategorie U13 z ČR i okolních zemí jako jsou Polsko, Slovensko, Maďarsko, Německo, tak i veškerým poskytnutým servisem v zázemí turnaje. Prostě opět všichni byli skvělí. A pak to najednou vypadalo, že 3. ročník nebude, protože někteří lidé, kteří ke sportu nemají žádný vztah nám zkazili dojem z celého turnaje těsně po jeho skončení. Takže zhruba 14 dnů jsem byl přesvědčen, že 3. ročník nebude, nebo jej bude pořádat někdo jiný. A po těch 14 dnech to vše zlé opadlo, rozleželo se a hlavně jsem si uvědomil, že by bylo škoda ztratit tak skvělý tým pořadatelů a hlavně lidí, jakým jsou rodiče hráčů 2004 z našeho A týmu BK Snakes Ostrava. Takže ten náš 3. roční bude zase trochu jiný a to z důvodu, že jej uděláme nejen skvělý pro hráče, trenéry a všechny návštěvníky, ale výrazně i pro nás, kteří se na turnaji podílíme organizačně a stojínás to nemalé úsilí. 

A čeho chceme pořádáním 3. ročníku turnaje m.j. dosáhnout ?   

- Chceme navázat na předchozí 2. ročníky turnaje a pokračovat v tradici těchto předvánočních turnajů pro TOP týmy svých kategorií z celé Evropy.

- Chceme se zaměřit na kvalitu a ne kvantitu ve vztahu k počtu účastnických týmů a odehraných zápasů.

- Chceme docílit toho, aby se hráči a trenéři k nám do Ostravy na Snakes rádi vraceli.

- Chceme potvrdit, že udělení podpory našemu turnaji od FIBA EUROPE nebylo jen náhodné. 

- Chceme kvalitou pořádaného turnaje oslovit případného generálního sponzora, kdy v současné době bychom bez podpory Statutárního města Ostravy nemohli turnaj pořádat na tak vysoké úrovni s tak nízkými náklady  pro účastníky turnaje.

A co říci závěrem ?

Tak jako v letech předchozích se těšíme na všechny účastníky z řad sportovců, trenérů, rodičů a fanoušků.

Z pozice hlavního organizátora

Kamil Vašťák st.

       After first year our - your tournament X MAS SNAKES CUP 2015 we promised you that in the next year, so in the 2016 we will make second year of the tournament for players 2004 and younger and everybody looked forward after 2 days after the end of first year. And how are we with the great organizers of the parents of players 2004, with our friend and coach Lukáš Peter and especially in relation to basketball with a semi-detached family as we promised, that we made. Second year of the tournament was better, when teams was TOP teams in category U13 from CZE and other neighbour countries as Poland, Slovakia, Hungary, Deutschland, and all services was better too. Everybody was the best. And then suddenly it looked like the 3rd year will not be, because some people who have no relationship to sport have spoiled us the impression of the tournament just after its end. So, for about 14 days, I was convinced that the third year will not be, or will be held by someone else. And after all 14 days, all this has gone wrong, it was different and I realized that it would be a pity to lose such a great team of organizers and especially people like the 2004 Parents' Players from our A Team BK Snakes Ostrava. So our 3 rd year will be a bit different because we will not only make it great for players, coaches and all visitors, but also for us who are involved in the tournament and are making a lot of effort.

And what do we want to achieve by organizing the 3rd year of the tournament?

- We want to build on the previous 2 years of the tournament and continue the tradition of these pre-christmas tournaments for TOP teams of their categories across Europe.

- We want to focus on quality and not quantity in relation to the number of participating teams and matches.

- We want to get players and coaches to come back to Ostrava for Snakes.

- We want to confirm that the promotion of our FIBA EUROPE tournament was not just random.

- We want the quality of the tournament to address any general sponsor, where at the moment we would not be able to organize the tournament at such a high level with the so low costs for the tournament participants without the support of the Statutory City of Ostrava.

And what to say in the end ?

As in the previous years, we look forward to all athletes, coaches, parents and fans.

From position as the main organizer

Kamil Vašťák sr.

int(1)

Novinky

Kontaktujte nás

Jméno:
Email:
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a osmnáct 
Zpráva:
Odesláním formuláře prohlašuji, že beru na vědomí zpracování osobních údajů (Informační povinnost vůči objednateli v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob).

Rychlý kontakt

E-mail: info@BKSnakes.cz
Stránky: admin@BKSnakes.cz

Kontaktní osoba

Petr HÁLA
Mobil: 736 660 430
E-mail: Petr.Hala@BKSnakes.cz 

Kde nás najdete?

Partneři

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Moravskoslezský kraj

Ostrava

Ostrava-Jih

Ostrava-Poruba

Orlová

Gerych

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových

CZ.BASKETBALL

Nadace ČEZ

Národní sportovní agentura

ARDON

ACORY

Ozana

Nadace OKD

ArcelorMittal

 

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY