Jak se plní sen
Karel Vachutka (ročník 2001) studuje na Sportovním Gymnáziu Dany a Emila Zátopkových, je odchovancem BK Snakes Ostrava a v loňské sezóně pomohl týmu U17 vybojovat bronzovou medaili na MČR. Ve školním roce 2018/2019 bude studovat a hrát basketbal v USA. Zajímali jsme se o podrobnosti k jeho studijnímu pobytu.
Jak jsi získal studijní pobyt v USA?
Už před dvěma lety jsem snil o tom, že budu studovat a hrát basket na střední škole v USA v kolébce basketbalu. Měl jsem příklad ve svém starším bratrovi, který na rok vycestoval do Anglie. V únoru 2018 jsem poprosil rodiče, zda by mi rok studia v USA umožnili. Přesto, že mne rodiče ve všem podporují, získat jejich svolení nebylo jednoduché. Přesvědčil jsem je ale o tom, že vše zvládnu. Ve svém odhodlání jsem se řídil základním pravidlem „když se chce, všechno jde“ a já chtěl. A pak už to šlo velmi rychle, výběr agentury, jednání a pohovor s agenturou, smlouva, přihláška… Musím říci, že jsme se rozhodli na poslední chvíli, uzavírky žádostí jsou do konce března a vyplnění všech formulářů nebylo jednoduché. Většinou se přihlášky podávají na podzim téměř rok před začátkem školy.
Co je součástí studijního pobytu?
Jedná se o program americké vlády Exchange Visitor Program pro studenty od 15 do 18 let, který zajišťují organizace v USA a návazně agentury v ČR. Součástí programu je studium na státní střední škole a ubytování v hostitelské rodině. Studium na škole je bez poplatku, hostitelská rodina se stará o studenta (ubytování a strava) bez nároku na jakoukoli odměnu. S programem je spojený poplatek za zprostředkování programu, umístění (škola a hostitelská rodina) a zodpovědnost za řešení problémů po dobu pobytu. Dále je nutno počítat s pojištěním, letenkou, kapesným. V rámci programu je nutno dodržovat pravidla, kterých není málo. Základní pravidlem je přizpůsobit se režimu v hostitelské rodině a prospívat ve škole. Dále pak je zakázáno konzumovat jakékoli alkoholické nápoje, řídit motorová vozidla atd.
Jakou agenturu jste vybrali a proč?
Existuje mnoho organizací a agentur, které takovéto studijní pobyty zajišťují. Výběr agentury je velmi důležitý nejen pro získání umístění, ale i pro podporu v rámci pobytu a řešení problémů. Vybrali jsme agenturu CCI, která nás přesvědčila individuálním přístupem a možností zajistit umístění na střední škole s basketbalem, protože výběrový sport není součástí programu. Aktuálně hodnotím agenturu velmi kladně a to v podpoře všeho, co jsem zatím potřeboval – vyplnění žádosti o program a o vízum, předodletová příprava, praktické rady, komunikace s organizací v USA…
V současné době jsi již v USA. Ve kterém městě žiješ a jaké máš první zkušenosti?
Finální umístění jsem dostal až v polovině srpna cca týden před odletem. Jsem v Severní Karolíně v městě Greensboro, což je město velikostí porovnatelné s Ostravou. Cesta byla únavná, protože trvala celý den. Letěl jsem z Prahy přes Amsterdam a Atlantu. Především přestup v Atlantě byl náročný. Atlantské letiště je největší letiště na světě (mezi jednotlivými budovami a terminály je doprava podzemní drahou). Škola zde začala již koncem srpna a nejdříve jsem si musel zvolit předměty. Některé předměty jsou povinné, některé volitelné a dále jsem si musel zvolit úroveň náročnosti. Ve druhém pololetí se předměty změní. První týden ve škole byl hektický, ale již se adaptuji a úspěšně jsem zvládl první testy. Americká angličtina je odlišná (slang, rychlost, zkracování…), občas se mi stane komunikační nedorozumění kvůli neporozumění, ale postupně si zvykám.
Jaké jsou basketbalové tréninky, soutěže, ostatní hráči?
Tréninky jsou denně ranní v rámci vyučování a dále odpolední. Momentálně máme předsezónní přípravu a tréninky jsou zaměřené na bodybuilding, výskok, odraz a samozřejmě basketbalové dovednosti. V porovnání s Českem musím říci, že jsou hráči výborně atleticky a silově vybavení, já jsem trochu lépe vybaven technicky. V týmu je nás přibližně 20. V říjnu začne středoškolská liga, zatím nevím, s kým budeme hrát, pravděpodobně zpočátku pouze s ostatními středními školami v Greensboro, kterých je hodně.
Jakým způsobem jsi řešil studium na sportovním gymnáziu?
Většina studentů, kteří absolvují zahraniční studijní pobyty na střední škole, přeruší studium v ČR a po návratu ze zahraničí pokračují tam, kde skončili (tedy ztratí rok). Sportovní gymnázium nabízí možnost individuálního studia, tedy individuální přípravy a vzdáleného ověřování znalostí. Já jsem této možnosti využil, a protože mám výborné studijní výsledky po dobu mého studia, mám předběžný souhlas s individuálním studiem. Bude to však náročné vzhledem k paralelní přípravě na dvou školách. Co nezvládnu během školního roku, budu muset dohnat o příštích prázdninách. Počítám tedy s tím, že žádné prázdniny mít nebudu.
Děkujeme za rozhovor a přejeme Ti, abys zvládl svůj pobyt, užil sis ho, překonal veškeré překážky, získal zkušenosti a dovednosti nejen v basketbalu a podařilo se ti vybojovat si místo v týmu, ve kterém budeš platným hráčem stejně jako v BK Snakes.
Kalendář zápasů Junioři U19
Kdo chce mít tento kalendář v mobilu, v tabletu, apod. a máte svůj účet registrovaný na Google, stačí vpravo dole kliknout na ikonu