U14 EYBL postoupily do SUPERFINÁLE EYBL

Na třetím a tím i závěrečném turnaji EYBL v litevském Alytusu, jsme se tentokrát po třídenním zápolení umístili po třech výhrách a dvou porážkách na 4. místě. Rozbor turnaje resp. předvedenou hru si provedou trenéři se zúčastněnými i nezúčastněnými hráči na společném  EYBL tréninku, jelikož především oba prohrané zápasy nám musí být ponaučením pro období příští. A cože nás v tom příštím období především u BK Snakes Ostrava, ale i BK Příbor čeká?

Tým U14 to má stejně jako doposud celou svou kariéru řádně naplánovánu. Nejprve dohrajeme řádně extraligu U14. Poté se zúčastníme přípravného turnaje u přátel v maďarské Šoproni. Následně se zúčastníme jako vítěz B skupiny Extraligy U14 MČR v Kralupech nad Vltavou, no a poté přijde něco v co jsme tajně doufali jen v těch nejtajnějších snech a představách. EYBL tým U14, tedy společný projekt spojení týmů BK Snakes Ostrava a BK Příbor se zúčastní SUPERFINÁLE EYBL v kategorii U14 v polském Czluchowě a to ve dnech 30.4. - 3.5.2018. Zda to někdo z vedení klubů a přímo EYBL týmu tipoval si můžete přečíst zde.

Povězmě si to rovnou, jsme na tento výsledek správně pyšní, jelikož před námi se pokusili hrát v Baltické divizi jen jedenkrát hráči USK Praha a to ještě ve zcela jiné věkové kategorii a co se týká účasti v Superfinále, pak opět jen mládežnický velkoklub z Prahy USK Praha, či dříve pod názvem USK Future Star, postoupil do Superfinále, nikoli však v kategorii žáků U14, ale v kategoriích starších a s týmem složeným z hráčů - talentů z více týmů z ČR.

Postup do Superfinále U14 je třešničkou  na pomyslném dortu sportovní kariéry tohoto týmu, který v současné sestavě jak v Ostravě, tak i v Příboře (jen s odchody několika hráčů) trénuje již od svých 9 let a není tedy žádným slepencem, vytvořeným pouze pro tuto konkrétní soutěž. Doufejme, že chlapci sportovně uspějí nejen na MČR U14 (pokud nám ČBF umožní drobné přesunutí termínu), ale především, že odvedou slušné výkony i v Superfinále a zakončí tím úspěšně tuto sezónu. Závěrem se sluší říci, že tak jak je sportovní kariéra u týmu BK Snakes Ostrava vždy řádně plánována, tak již teď je zřejmé, že všichni hráči dnem 4.5.2018 přechází od svého prvního a hlavního trenéra Kamila Vašťáka ml. a jeho "věrného" asistenta a organizačního mozku družstva Kamila Vašťáka st. do světa "skoro - dospělého" basketbalu věkové kategorie U15 k novým trenérům, s novými podněty, sportovními výzvami a vizemi. Na celkové hodnocení účasti v prvním ročníku soutěže EYBL si počkejte v termínu po SUPERFINÁLE, ovšem již teď patří pochvala všem hráčům, kteří se tří turnajů EYBL zúčastnili viz., dále celému realizačnímu týmu, který se na účasti podílel na chodu týmu přímo působením na místě (Vašťák ml., Slovák Mir., Vašťák st., Hrdlička, Kusynová P., Kusyn M., Vašťáková Kri., Slovák Mich.) jakož i lidem z klubu BK Snakes Ostrava, kteří se obstaráním finačních částek od sponzorů a také věcných darů v podobě sportovních oděvů pro reprezentující sportovce i realizační tým podíleli na řádném zabezpečení týmu (Hrdlička, Veselý, Hála), ve vztahu k oděvům a dalšímu vybavení pak patří samozřejmě díky našemu nejznámějšímu odchovanci janu Veselému ml. z Fenerbachce Istanbul, v neposlední řadě pak patří pochavala a poděkování všem rodičům, kteří se s námi výjezdů zúčastnili (Honza L., Zdeněk N., Vidlář J., Petr A., Aleš) a také těm všem, kteří výjezdy svých synů finačně podpořili. Děkujeme i rozhodčím Janu Poskerovi a Markovi Pilchovi, kteří na turnajích reprezentovali českou rozhodcovskou školu. Děkujeme rovněž  za vyjadřovanou podporu i všem ostatním fanouškům a příznivcům našeho klubu a týmu. Takže teď již nezbývá než vzhůru do SUPERFINÁLE.

3. turnaj v ALYTUSU

EYBL tým BK Snakes Ostrava U14 (společný projekt s BK Příbor) se dne 22.3.2018 chystá odjet společně s EYBL týmem polských spolupracujících týmů ŽAK Žory a UKS 27 Katowice luxusním dálkovým autobusem značky Mercedes Benz do litevského Alytusu k odehrání 3. turnaje letošní sezóny 2017/2018.

Tento turnaj má svá specifika nejen v tom, že je z letošní sezóny 2017/2018 "nejblíže" k Ostravě, pouhých 750 km, ale především v tom, že se na tomto turnaji utkají první 4 týmy aktuální tabulky 1. skupiny EYBL U14 pro sezónu 2017/2018 a poperou se o 3.- 4. postupová místa do superfinále sezóny 2017/2018.

Aktuální tabulku a on-line přenosy z turnaje můžete sledovat na odkazech:

On-line přenosy,  Aktuální tabulka,  Aktuální zápasy

Průběžné informace z turnaje s fotografiemi naleznete od 22.3.2018 na facebooku klubu BK Snakes Ostrava.

Držte našemu týmu pěsti a faňděte na dálku, superfinále má tým na dosah, ale je potřeba udělat ten poslední, aktuálně nejtěžší krok letošní sezóny EYBL 2017/2018.

Za finační a další hmotnou podporu EYBL projektu v našem klubu, děkujeme Hejtmanství MSK, Magistrátu Ostravy, fy Tapsella, BK Snakes Ostrava, Janu Veselému ml. a samozřejmě všem rodičům nominovaných hráčů, kteří se na účasti svých synů v projektu EYBL rovněž finačně podílí.

 

Článek č.5/5 K EYBL z pohledu realizačního týmu - Kamil Vašťák ml.

 

1. Vy, vaše profese, volný čas a basketbal?

Jmenuji se Kamil Vašťák ml., je mi 22 let, jsem studentem Ostravské Univerzity a studuji dvouobor Biologii a Tělesnou výchovu. Ve svém volném čase se snažím věnovat jak své přítelkyni, tak i dalšímu vzdělání v oblasti basketbalu. Jako hráč basketbalu jsem si prošel všemi kategoriemi od přípravky až do extraligy U19. Tím, že jsem si během své kariéry prošel nějakými zraněními, tak jsem už v basketbalu nepokračoval jako aktivní hráč, ale stal jsem se trenérem. Jako trenér působím v basketbalovém klubu Snakes Ostrava, jelikož právě v tomto klubu jsem si prošel všemi mládežnických kategoriemi. Za svého momentálně nejperspektivnějšiho hráče považuji Jakuba Vidláře. Mohl jsem zmínit ještě jednoho hráče, avšak ten u mě trénuje jen jednou týdně a velké zásluhy na jeho basketbalové výchově má jiný trenér, jmenovitě Petr Nachtman.

2. Jaký je Váš názor na celkový projekt neoficiálni Euroligy mládeže pod názvem EYBL?

Projekt EYBL je dle mě jeden z velice dobrých a uznávaných projektů mládežnického basketbalu v Evropě. Na turnajích se potkáme s velice dobrými celky. Pro hráče i trenéry to budou úplně nové zkušenosti. V 1. skupině máme zvučná jména jako CSKA Moskva či Sabonis school.

3. Je účast týmu U14 v EYBL samostatným projektem, nebo má klub ambice ve vztahu k účasti dalšich týmů od příští sezóny EYBL ?

Tým U14 se bude účastnit EYBL v Baltické divizi jako první tým z klubu BK Snakes Ostrava. Tento tým však není složen pouze z hráčů Ostravy, ale taky z 5ti vybraných hráčů týmu BK Příbor. Kromě hráčů k týmu přišel i trenér Miroslav Slovák a věřím, že naše spolupráce bude dobře klapat. Od další sezóny by klub chtěl do soutěže EYBL zapojit i další týmy, avšak do jaké kategorie, to přesně nevím.

4. Jaká jsou Vaše očekávání ve vztahu k účasti Vašeho (Vašich) klubu, týmu, hráčů v soutěži EYBL ?

Věřím, že je to nová příležitost jak zviditelnit tým, klub (kluby) zase v jiné části Evropy. Hráči se mohou také zviditelnit, protože na tyto turnaje již jezdí skauti a vyhledávají talentované hráče.

5. Váš tip na umístění společného týmu U14 BK Snakes Ostrava a BK Příbor v sezóně 2017/2018 mezi 16 týmy 1.divize?

Věřím, že předvedeme dobré výkony a umístíme se v horní polovině tabulky, nejlépe v první čtyřce 1.divize. Ale to je však zatím ve hvězdách a musíme jít postupnými kroky zápas po zápasu.

6. Podělte se s námi o své doposud nenaplněné basketbalové sny a vize, tedy alespoň o některé.

Můj sen je, aby z aktuálního týmu U14 (2004) to pár hráčů dotáhlo do mládežnických reprezentačních výběru. Další můj se je ten, aby si alespoň jeden hráč, kterého jsem trénoval nebo budu trénovat zahrál Euroligu.

7. Nějaké Vaše moudro, nejen basketbalové, kterému věříte a jímž se i v životě řídíte závěrem.

"Teď si pánové vzpomeňte na Bělský les!"

Tím, že jsem vystudoval sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě je tu ještě jedno motto právě skvělého běžce Emila Zátopka, které také velmi často používám:
"Když nemůžeš, tak přidej!"

Článek č.4/5 k EYBL z pohledu realizačního týmu - Ing. Miroslav Slovák

 

1. Vy, vaše profese, volný čas a basketbal?

Profese elektroprojektant, volný čas = basketbal, trénuji od roku 1999, od roku 1999 do roku 2012 jsem trénoval v Příboře děvčata od 6 let až do dospělosti od nejmladších minižaček až do 2.ligy žen, od roku 2010 pak kluky a to dodnes. Proč basket – basket hrál můj otec, basket jsem hrál od svých 12 let na oblastní úrovni, od roku 1989 jsem dělal rozhodčího na krajské úrovni a potom na celostátní úrovní až po 1.ligu (měl jsem 1.třídu). Po těžkém zranění kolene jsem poté začal trénovat. Proč v Příboře - pocházím z Příbora a dosud tam žiji, jsem patriot a i přes nabídky z jiných klubů jsem zůstal Příboru věrný. Mám za to, že i v malém městě se dá dělat „velký „ basketbal.

2. Jaký je Váš názor na celkový projekt neoficiálni Euroligy mládeže pod názvem EYBL?

Fandím tomuto projektu, jelikož si myslím, že by se měli utkávat co nejvíce týmy na podobné výkonnostní úrovni a tento projekt je utčen pro tu nejvyšší úroveň. Čím více kvalitních utkání kluci odehrají, tím asi půjde jejich výkonnost stoupat. Zápasy s tuzemskými kluby jsou už pro kluky ze Snakesů málo a musí se začít logicky porovnávat se zahraniční konkurencí. Účast na normálních turnajích v zahraničí nezaručuje odehrání jen kvalitních utkání, jelikož jsou tam většinou i místní slabší kluby. Tomuto by v EYBL lize docházet nemělo.

3. Je účast týmu U14 v EYBL samostatným projektem, nebo má klub ambice ve vztahu k účasti dalšich týmů od příští sezóny ,EYBL ?

Toto bych nechal na vedení klubu Snakes. BK Příbor je menší klub, který takový projekt nemůže realizovat. Jestli bude ale ze strany Snakesů zájem, určitě nemám problém s další spolupráci i v dalších ročnících.

4. Jaká jsou Vaše očekávání ve vztahu k účasti Vašeho (Vašich) klubu, týmu, hráčů v soutěži EYBL ?

Očekávám, že kluci poznají vyšší třídu basketbalu a zkusí si zahrát s nejlepšími týmy v Evropě. Jistě je to posune v jejich basketbalovém umění a jestli to myslí s basketbalem vážně tak jedině tudy vede cesta do špičky.

5. Váš tip na umístění společného týmu U14 BK Snakes Ostrava a BK Příbor v sezóně 2017/2018 mezi 16 týmy 1.divize?

8.MÍSTO

6. Podělte se s námi o své doposud nenaplněné basketbalové sny a vize, tedy alespoň o některé.

Můj basketbalový sen se asi nikdy nesplní … ale přesto ….. chtěl bych trénovat tým , kde všichni, ale opravdu všichni (hráči, trenéři, rodiče) budou makat naplno a budou věnovat basketu vše.

7. Nějaké Vaše moudro, nejen basketbalové, kterému věříte a jímž se i v životě řídíte závěrem.

Moudro snad ani ne, ale základní moto, kterým se snažím řídit…. „bez práce nejsou koláče“.

Článek č.3/5 k EYBL z pohledu realizačního týmu - Mgr. Dušan Hrdlička

1. Vy, vaše profese, volný čas a basketbal?

V současné době (již 18 let) pracuji jako učitel na ZŠ Dvorského a jako trenér na SG Dany a Emila Zátopkových (tam asi 8 let). Jsem rodák ze Znojma, kde jsem vystudoval místní gymnázium a začal hrát basketbal (asi v 7. třídě). Dále jsem pokračoval ve studiích na FTK UP v Olomouci obor M-TV a basketbalově “povýšil” do 1.ligy, kde jsem hrál za univerzitní tým (což bylo mé hráčské maximum). Po ukončení studia jsem se přestěhoval do Ostravy, kde jsem v roce 1998 začal zakládat basketbalový klub, který funguje do dnes pod názvem BK Snakes Ostrava.

2. Jaký je Váš názor na celkový projekt neoficiální Euroligy mládeže pod názvem EYBL?

Evropská soutěž mládeže (EYBL) je asi dobrou příležitostí mezinárodní konfrontace v nižších věkových kategoriích.

3. Je účast týmu U14 v EYBL samostatným projektem, nebo má klub ambice ve vztahu k účasti dalších týmů od příští sezóny EYBL ?

Účast našeho družstva U14 v této soutěži bereme jako pilotní projekt, ve kterém bychom rádi pokračovali s dalšími ročníky. Základním kritériem asi bude oboustranný prospěch. Samotná soutěž nám musí poskytnout kvalitu zúčastněných týmů a my se s touto kvalitou musíme vypořádat (nemá smysl pravidelně v této soutěži vyhrávat, nebo prohrávat o 50 bodů).

4. Jaká jsou Vaše očekávání ve vztahu k účasti Vašeho (Vašich) klubu, týmu, hráčů v soutěži EYBL ?

Jsme zařazeni do baltické divize, kam jsme byli pozváni za dosavadní výsledky. Já osobně mám pár zkušeností s týmy těchto zemí (Litva a Lotyšsko) v žákovských kategoriích a mám spíše obavy z vysoké taktické basketbalové úrovně těchto mužstev (clona na hráče s míčem, zónová obrana atd.), protože česká žákovská družstva jsou v tomto směru trochu pozadu (což nemusí být chyba).

5. Váš tip na umístění společného týmu U14 BK Snakes Ostrava a BK Příbor v sezóně 2017/2018 mezi 16 týmy 1.divize?

Chce se mi doufat, že družstvo U14 posílené o hráče z Příboru bude mít na to hrát v první osmičce.

6. Podělte se s námi o své doposud nenaplněné basketbalové sny a vize, tedy alespoň o některé

Za bezmála 20 let našeho působení se nám povedlo z hlediska výsledků asi maximum. Naším klubem prošlo za celou tu dobu přes 2000 chlapců, kteří si basketbal alespoň vyzkoušeli. Daří se nám každoročně vychovávat hráče, kteří se dostávají do mládežnických reprezentačních týmů. Každý rok odcházejí nejtalentovanější odchovanci do klubů hrajících nejvyšší seniorskou soutěž. V současné době se také snažíme rozvíjet mládežnické hnutí mimo Ostravu a vznikají tak nové mládežnické kluby (Frýdek Místek, Orlová, Havířov aj.) Jedinou věc, kterou náš klub potřebuje, je vlastní zázemí (hala), které by tuto dlouholetou činnost dostalo na jinou úroveň, ale toto je o úplně jiné práci, než o které teď hovoříme. Takže když to shrnu, máme jeden velký sen a to novou halu pro basketbal.

7. Nějaké Vaše moudro, nejen basketbalové, kterému věříte a jímž se i v životě řídíte závěrem.

Za jeden z největších benefitů, které sport obecně poskytuje, je umění pracovat sám ze sebou, umět se orientovat v prostředí, ve kterém se nacházím, takže bych si asi dovolil toto: “není důležité vítězství, ale cesta k němu"

Článek č.2/5 k EYBL z pohledu realizačního týmu - Mgr. Jan Veselý

Jan VESELÝ

1. Vy, vaše profese, volný čas a basketbal?

Letos to bude 10 let, co jsem ředitele ZŠ Gen. Píky v Ostravě. Práce je to časově i organizačně velice náročná, pokud chce člověk realizovat veškeré plány a udělat ze školy jednu z nejlepších v Ostravě. Volného času nezbývá moc. S basketbalem jsem začínal v Opavě, následně jsem hrál v nejvyšší soutěži za NH, následně v maďarském Székesfehérváru, opět v Opavě, v Krnově, Příboru a Havířově. Organizační pozice na mě tak nějak "zbyla". Nejdříve v BCM a teď ve Snakes. Více méně ji dělám hlavně k vůli svému synovi, abych byl takovým prostředníkem mezi ním a Snakes. Až jednou skončí s aktivní kariérou a bude se chtít věnovat mládeži.

2. Jaký je Váš názor na celkový projekt neoficiálni Euroligy mládeže pod názvem EYBL?

Projekt má smysl zejména proto, abychom byli co nejvíce v kontaktu s basketbalovým světem. Hrát si tady na tom našem malém basketbalovém písečku sice můžeme, ale bez pořádné konkurence se nikam neposuneme. Příbor znám velice dobře, kdysi tam začínal Honza. Jsou tam nadějní kluci a dobří trenéři.

3. Je účast týmu U14 v EYBL samostatným projektem, nebo má klub ambice ve vztahu k účasti dalšich týmů od příští sezóny, EYBL?

Někde se začít musí, proto jdeme do EYBL ligy s jedním týmem. Předpokládám, že pokud bude tato soutěž přínosem pro kluky, trenéry i klub, tak se nebráním působení dalších družstev v této soutěži.

4. Jaká jsou Vaše očekávání ve vztahu k účasti Vašeho (Vašich) klubu, týmu, hráčů v soutěži EYBL?

Nebude to jednoduché, ale věřím, že to kluci zvládnou. Důležité je se ze soupeře neposrat a mít sebevědomí a věřit si.

5. Váš tip na umístění společného týmu U14 BK Snakes Ostrava a BK Příbor v sezóně 2017/2018 mezi 16 týmy 1. divize?

Věřím, že poslední neskončíme. Reálně bych to viděl někde uprostřed tabulky.

6. Podělte se s námi o své doposud nenaplněné basketbalové sny a vize, tedy alespoň o některé.

Těch plánů či snů je několik. Vlastní Snejkovská hala, Snakes v Kooperativa NBL, alespoň jeden hráč Snakes opět v Eurolize nebo třeba když se řekne basket v Ostravě, tak vás automaticky napadne SNAKES. Zatím tomu tak není a je jen na nás, abychom značku SNAKES vytáhli co nejvýš.

7. Nějaké Vaše moudro, nejen basketbalové, kterému věříte a jímž se i v životě řídíte závěrem.

Snažit se být v každodenním životě slušný, to co řeknu  a slíbím splnit a dělat vše na 100%.

Článek č.1/5 k EYBL z pohledu realizačního týmu - Mgr. Kamil Vašťák

Kamil VAŠŤÁK st.

1. Vy, vaše profese, volný čas a basketbal ?

     Pocházím z Krnova, ale mým domovem je Ostrava, za čož se na rozdíl od mnohých nestydím. Má profese je mi i dosavadním celoživotním posláním, kdy jsem již od svých 19 let policistou ČR. Basketbal jsem hrál malou zcela epizodní chvíli v přípravce NHKG Ostrava, poté jsem "závodně" vystřídal sporty jako cyklistika za NHKG, volejbal za TJ Vítkovice, fotbal za Unii Hlubina (do 16 let souběžně s basketbalem), až jsem se oklikou ve 14 letech vrátil k basketbalu v dnes již zaniklém klubu TJ Baník Ostrava. Zde jsem hrál za mladší dorost,starší dorost (vybojovaná účast v 1.lize) a těsně před vojnou a odchodem na školu do Prahy i za B tým mužů TJ Baník Ostrava. Po návratu do Ostravy jsem ještě do svých 24 let hrál "pralesní ligu" za tým BAOS a 1 rok trénoval společně s Radkem Adamcem ženy Baníku Ostrava. Následně jsem byl 17 let jen fanouškem basketbalu a věnoval se rekreačně jiným sportům, povolání a především rodině.

     Trénování minibasketbalu-basketbalu beru jako vhodnou psychickou i fyzickou kompenzaci mého náročného povolání, kdy pro klub BK Snakes Ostrava jsem se rozhol z důvodu, že zde od přípravky do kategorie U19 trénoval a hrál můj syn Kamil Vašťák ml., .Znal jsem tedy zázemí klubu, trenéry i hráče. V klubu působím od roku 2013, kdy jsem nejprve dělal asistetnta u ročníku 2002 Mgr. Josefu Trnkovi a později jsem přešel k týmu ročníku 2004, kde jsem se o trénování dělil rovným dílel se svým zmiňovaným synem.

     Po skončení mého 3 letého trenérského cyklu u týmu ročníku 2004 v klubu aktuálně zastávám pozici trenéra-dobrovolníka u týmu U11 Zábřeh a jelikož jsem s týmem U14 (2004) výrazně za předchozí léta spjat, zůstal jsem pro soutěž EYBL organizačním vedoucím týmu, kdy předpokládám, že tomu tak bude i v letech příštích u dalších týmů BK Snakes Ostrava. V neposlední řadě jsem hlavním organizátorem výrazně úspěšného mezinárodního turnaje s názvem X MAS Snakes Cup, jehož 3. ročník pro kategorie U14 a U12, budeme letos v prosinci pořádat pod záštitou FIBA Europe.

2. Jaký je Váš názor na celkový projekt neoficiálni Euroligy mládeže pod názvem EYBL?

     Velice kvalitní mládežnická soutěž v chlapcích od U14 po juniory, kde není téměř možné potkat slabého soupeře. Navíc jsem pyšný na skutečnost, že jsme se na rozdíl o některých týmů z ČR do soutěže nemuseli hlásit, ale byli jsme pro svou kvalitu předváděného mládežnického basketbalu do soutěže EYBL pozváni a navíc do Baltické divize, kde je konkurence týmů výrazně vyšší než v divizi CE Region.

3. Je účast týmu U14 v EYBL samostatným projektem nebo má klub ambice ve vztahu k účasti dalšich týmů od příští sezóny, EYBL?

     Za sebe a pokud mohu říci i za vedení klubu, pak tato účast je pouze první vlaštovkou v naší další účasti v Baltických divizích EYBL ligy, kdy od příštího roku, chceme do této soutěže na pozvání pořadatelů přihlásit další týmy různých věkových kategorií.

4. Jaká jsou Vaše očekávání ve vztahu k účasti Vašeho (Vašich) klubu, týmu, hráčů v soutěži EYBL?

     Očekávám skvělou konkurenci, výborné zápasy, poznání nových zemí, basketbalových klubů, trenérů, hráčů a lidí kolem basketbalu. Rovněž v účasti v EYBL vidím možnost zviditelnění se hráčů, trenérů, klubu BK Snakes Ostrava, BK Příbor, BK Basketpoint Frýdek Místek (ty tři aktuálně, do budoucna možná některé další). Svými výkony zviditelníme i naše města v nichž působíme, tedy Ostravu a další. Co je však nejdůležitější, že tyhle získané zkušenost nám nikdo nevezme.

5. Váš tip na umístění společného týmu U14 BK Snakes Ostrava a BK Příbor v sezóně 2017/2018 mezi 16 týmy 1. divize?

     Jako organizační vedoucí týmu-řekněme delší název pro slovo manager:-D, budu spokojen s umístěním celkově v naší divizi do 6. místa.

6. Podělte se s námi o své doposud nenaplněné basketbalové sny a vize, tedy alespoň o některé.

     Ten nejzásadnější sen, nebo spíše přání je, aby měl náš klub BK Snakes Ostrava vlastní halu s vlastním zázemím. Jednu takovou jsem navštívil při basketbalových toulkách v polské Wroclavi a ta by nám nejen stačila, ale i výrazně slušela :-).Druhým podstatným snem a přáním je skutečnost, aby mi trénování basketbalu zůstalo tak jako doposu neplaceným, ale přesto zábavným koníčkem. A má vize ve vztahu k basketbalu je ta, že si i nadále přeji spolupracovat s partou lidí kolem Snakes, ale především a to nebudu zastírat mě těší spolupráce s mým synem a doufám, že do budoucna na tuto spolupráci naváže v našem klubu BK Snakes Ostrava i má dcera, která je aktuálně stále ještě aktivní basketbalistkou SBŠ Ostrava. A to přání největší je to, ať mi v mém a vlastně našem snažení zůstane nakloněna má žena Kateřina.

7. Nějaké Vaše moudro, nejen basketbalové, kterému věříte a jímž se i v životě řídíte závěrem.

    Pokud to lze (ne vždy tomu tak je), tak se snažím věci řešit spíše v poloze "klidná síla" a mým moudrem užívaným především pro "mamánky, papánky a také jejich rodiče", které mezi našimi basketbalisty máme, je heslo "Hlavní je se z toho nepo...t".

Jak vznikl projekt EYBL

Europen Youth Basketball League

Tak jako nemá smysl vymýšlet již vytvořené, tak nemá smysl hovořit o nečem co již delší dobu existuje zvláště, když existuje osoba, která u vzniku konkrétního projektu byla od samého počátku a stručně a jasně vznik a aktuální stav EYBL popsala. Tím povolaným je čestný prezident EYBL pan Guntis Shenhofs z lotyšské Rigy.

      " Je to již 17 let od toho dne v dubnu 1998, kdy se setkalo sedm lidí s podobnými názory (byli to Victoria Voitovic a Eugene Gurianov z Tallinnu, Oleg Okoulov z Petrohradu, Dmitrij Rostkovský z Moskvy, Raimundas Kairis z Kaunas, Aldis Neimanis a Guntis Shenhofs z Rigy)během mezinárodního turnaje v Tallinnu. Toto setkání zrodilo myšlenku vytvoření systému soutěží, který by umožnil mládežnickým týmům z pobaltských zemí a Ruska navzájem pravidelně soutěžit. Následující roky prokázaly užitečnost původní myšlenky.

       Zatímco v první sezóně hrálo v soutěži EYBL pouze 6 týmů, od té doby se ligu rozrostla na 180 týmů (5 věkových skupin) z 25 zemí ..dnes již 30 zemí). Často nám kladou otázky jako '' Jaký je základ Ligy? Jak vysvětlit jeho jev? "Odpověď je poměrně jednoduchá: EYBL je založen na trenérech, na jejich nekonečném nadšení, fanatické oddanosti dětem a nadšení pro hru. Provoz celé soutěže je bez centralizovaného rozpočtu. U jednotlivých organizátorů vidíme vzájemnou důvěru, dobrou vůli a slušnost jako základní faktory naší práce.

Každá ze zemí má silné osobnosti, které úspěšně koordinují scénáře a turnaje a pomáhají vytvářet kontakty s našimi kolegy z různých zemí. Společně se nám podařilo vytvořit něco neustálého významu - skutečné basketbalové rodiny, které se nazývá EUROPEAN LEAGUE BASKETBALL YOUTH.

Rád bych poděkoval přátelům, kolegům, trenérům a basketbalovým fanouškům, kteří si uvědomují důležitost naší práce a pomáhají nám rozvíjet EYBL. Jsem si jist, že Liga má stále ještě mnoho potenciálu a prostor pro růst.

Hodně štěstí všem! "

Guntis Shenhofs, EYBL Čestný prezident

Proč BK Snakes Ostrava a Příbor EYBL?

BK Snakes Ostrava BK Příbor

O tom jaká a co je vůbec mezinárodní mládežnická EYBL za soutěž hovoří ve svém článku čestný prezident a jeden ze zakladatelů této soutěže pan Guntis Shenhofs. O tom, proč v této soutěži tým pod hlaviškou BK Snakes Ostrava více s osobou odpovědnou za projekt EYBL v klubu BK Snakes Ostrava Kamilem Vašťákem starším, aktuálním organizačním vedoucím týmu U14 EYBL.

Proč účast týmu BK Snakes Ostrava v EYBL ?

Na rozdíl od ostatních českých mládežnickcých klubů, které již mají se soutěží EYBL zkušenost na základě vlastního přihlášení (USK Praha, BK Pelhřimov, NH Ostrava), byl náš klub a konkrétní tým do soutěže EYBL pozván a to do elitní Baltické divize hlavni manažerkou souteže p. Sandrou Belovou, na základě výsledků, které tým ročníku 2004 dosáhl na mezinárodních turnajích v Polsku, Maďarsku a Slovensku.Pozvání nás potěšilo a na základě naší pilotní účasti, chce klub stavět i do budoucna při účasti dalších týmů. Jak často říkám, náš český píseček je nám v kategorii U14 po dvou mistrovských titulech s ročníkem 2004 malý a těžko zde hledáme soupěře, ale při našich výjezdech na mezinárodní turnaje poznáváme, že to co nám stačí "doma" je v Evropě zcela nepodstatné a v rámci aktuální basketbalové Evropy se máme ještě hodně co učit. Celý projekt účasti EYBL směřujeme několika směry a to v bodech řečeno :

- umožnění nejtalentovanějším hráčům našeho klubu a klubů spolupracujících zúčastnit se této významné basketbalové soutěže a připravit tak i hráče pro následné působení v regionálních výběrech Severní Moravy   

- konfrontce hráčů našich EYBL týmů s těmi nejlepšími týmy z východní, západní Evropy a pobaltských států

- zviditělenění jednotlivých týmů, hráčů a trenérů EYBL týmů na mapě basketbalové Evropy

- zviditelnění zůčastněných klubů , zařazených do našeho projektu EYBL na evropské basketbalové scéně

- aktulně řádná reprezentace měst Ostrava, Příbor, Frýdek-Místek a Moravskoslezského kraje

- v neposlední řadě pak zajištění osobní sociální interakce mezi hráči,trenéry a vedením našich týmů s totožnými osobami z řad týmů soupeřů.

Jaký tým se tohoto pilotního projektu v EYBL zúčastní ?

Jelikož jsme pro letošní ročník EYBl byli pozvaní do Baltické divize ve věkové kategorii U14, rozhodli jsme se společně s trenéry týmu U14 BK Snakes Ostrava Kamilem Vašťákem ml. a U14 BK Příbor Miroslavem Slovákem vytvořit společný, ve své věkové kategorii konkurence schopný tým z hráčů obou uvedených týmů. Složení je tedy jednoduché 16 hráčů a 1 trenéra dodává aktuální Mistr ČR v kategorii U13 (obhájce titulu z kategorie U12) BK Snakes Ostrava a 5 hráčů a 1 trenéra aktuální vícemistr severní a střední Moravy (podle mého názoru výkonostně po Sokolu Pražském 3. nejlepší tým své věkové kategorie v ČR) BK Příbor. Všichni hráči jsou ročník narození 2004. Realizační tým tohoto týmu je pro letošní sezónu následující : Organizační tým - Kamil Vašťák starší-tedy já, Jan Veselý starší, trenérský tým - Kamil Vašťák ml., Miroslav Slovák, Dušan Hrdlička, fyzioterapeutka týmu - Bc. Pavla Kusynová Vichnarová.

Není možné se nezeptat, kolik taková účast v EYBL stojí financí ? 

Chcete-li přenou odpověď, pak odpovím, že s ohledem na skutečnosz, že se jedná o mládežnickou věkovou kategorii to stojí DOST!!! Ovšem s ohledem na standardní vizi našeho klubu BK Snakes Ostrava, která je zaměřena na výchovu co nejlepších mládežnických basketbalistů (o čemž hovoří množství hráčů v české nejvyšší soutěži můžů, v první lize, ale především v mládežnických reprezentačních výběrech od U16 po U20 a také v reprezentacích 3x3), je ve své podstatě celková částka za takto získané zkušenosti zcela mizivá. Řečí čísel je zápisné na 2 sezóny pro tým 8.000.-EUR, nebo reciproční uspořádání jednoho z turnajů EYBL. Náš klub, který pořádá významný  mezinárodní mládežnický basketbalový turnaj X MAS SNAKES CUP, oceněný již po svých prvních 2. ročnících záštitou FIBA Europe, nabídl pořádání turnaje pro kategorii U15 v březnu 2019 a vedením soutěže EYBL, byla tato nabídka jednoznačně přijata. Další finance stojí licence, doprava (je potřeba si uvědomit, že nás čeká 2 x cesta do Lotyšska - Riga, Liepaja, což je tam i zpět celkem za obě cesty 4000 km a také cesta do Litvy - Alytus a to máme dalších 1400 km), část ubytování a stravy pro realizační tým a hráče nad počet 14 osob (14 osob stravuje a ubytovává na své náklady pořadatel turnaje). S financováním toho všecho nám pomáhá nejen klub samotný, ale především Statutární město Ostrava, aktuálně doufáme, že i Krajský úřad MSk a v neposlední řadě je potřeba zmínit i příspěvek našeho a příborského odchovance Jana Veselého mladšího (vítěze Euroligy a hráče Fenerbachce Istanbul), který na své dva mateřské kluby nezapomíná a celý tým EYBL vybavuje ve spolupráci s fy ADIDAS reprezentativním oblečením této fy (před prvním turnajem zveřejníme fotografie týmu). Jelikož jsme nejen kraj "razovity", ale i sociálně "chudší", snažíme se v klubu o to, aby rodiče nominovaných hráčů platili za tuto soutěž "navíc" co nejmenší finační částky a tak je pro letošní rok stanoven příspěvek rodičů za turnaj na maximální finanční částku 2.000.Kč.      

Jaká je vize účasti klubu BK Snakes Ostrava v soutěži EYBL ?

Tak jak jsem hovořil s nejvyšším vedením klubu BK Snakes Ostrava, má klub vizi dlouhodobé účasti v soutěži EYBL a to v několika věkových kategoriích počínaje od U14 po juniory. Důležitým faktorem této dlouhodobé účasti je i nadále spolupráce s regionálními kluby v rámci našeho kraje (BK Basketpoint FM, BK Snakes Orlová, BK Opava, BK Hladnov a další) a krajů sousedních (BK Valmez a další). Tato spolupráce a účast výběrových týmů v EYBL lize se následně projeví na kvalitě basketbalové mládeže, kterou u nás na severní Moravě a ve městě Ostrava vychováváme. Závěrem mohu říci, že vize naší účasti i nadále směřuje do Baltických divizí této soutěže a to z důvodu, že s týmy z divize centrální EYBL (CE region) se běžně potkáváme na mezinárodních turnajích a navíc je aktuálně Baltická divize obsazena výrazně kvalitnějšími týmy z Ruska, Litvy, Lotyšska. Estonska, Polska, západní Evropy a nově i české republiky.

int(1)

Novinky

Kontaktujte nás

Jméno:
Email:
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a osm 
Zpráva:
Odesláním formuláře prohlašuji, že beru na vědomí zpracování osobních údajů (Informační povinnost vůči objednateli v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob).

Rychlý kontakt

E-mail: info@BKSnakes.cz
Stránky: admin@BKSnakes.cz

Kontaktní osoba

Petr HÁLA
Mobil: 736 660 430
E-mail: Petr.Hala@BKSnakes.cz 

Kde nás najdete?

Partneři

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Moravskoslezský kraj

Ostrava

Ostrava-Jih

Ostrava-Poruba

Orlová

Gerych

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových

CZ.BASKETBALL

Nadace ČEZ

Národní sportovní agentura

ARDON

ACORY

Ozana

Nadace OKD

ArcelorMittal

 

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY