Hodnocení II. ročník mezinárodního basketbalového turnaje X MAS SNAKES CUP 2016

V období  posledního adventního víkendu a to od pátku 15.12.2016 do neděle 18.12.2016 se v Ostravě  a to konkrétně v její nejlidnatější části Ostrava-Jih, konal již II. ročník mezinárodního minibasketbalového turnaje s názvem X MAS SNAKES CUP 2016. Turnaj byl uspořádán domácím pořadatelským týmem BK SNAKES Ostrava pro chlapecké týmy věkové kategorie U13, tedy pro hráče narozené v roce 2004 a mladší. 

Samotný turnaj by nemohl být uspořádán bez výrazné finanční podpory Statutárního města Ostravy a dále bez finanční podpory ze strany vedení klubu BK SNAKES Ostrava a soukromých sponzorů z řad vedení firem  EVB, Vítkovice HTB a.s., Stanna Stans s.r.o.. Darované peníze by však zůstaly ležet ladem bez nezištné práce skupiny skvělých dobrovolníků z řad rodičů hráčů ročníku 2004 pořádajícího klubu BK SNAKES Ostrava. Svým dílem práce ke zdárnému průběhu turnaje přispěli i funkcionáři klubu BK SNAKES Ostrava. Velice nás jako pořadatele těší, jak se k naší mimosoutěžní aktivitě staví ten nejvyšší v našem klubu a to zakladatel klubu BK SNAKES OSTRAVA pan Mgr. Dušan Hrdlička, který nám nejen vždy dává tzv. zelenou, ale i svým přístupem zajišťuje jeho kvalitu. Větší podporu bych však očekával především v oblasti reklamních předmětů pro účastníky turnaje ze strany ČBF resp. ČAMB. Také neúčast basketbalového maskota Bastiho byla pro mnohé mladé účastníky turnaje mírným zklamáním. Snad se nám to v roce 2017 ve spolupráci s ČBF a příslušnou komisí mládeže podaří napravit.

O tom, že byl turnaj již při svém II. ročníku vnímám jako prestižní nejen v rámci minibasketbalového dění v ČR, ale také z hlediska prestižního představení místa konání, tedy  městského obvodu Ostrava-Jih, města Ostravy i Moravskoslezského kraje svědčí fakt, že nad turnajem převzali rukou nerozdílnou záštitu následující muži, kteří mají mandát ze svých funkcí dohlížet m.j. na kulturní, sportovní a osobnostní rozvoj mládeže v našem regionu a svými činy v těchto a dalších oblastech nejen naší mládeži pomáhat.  Zástupci jednotlivých institucí byli za Ostravu-Jih starosta Bc. Martin Bednář, který mladé sportovce navštívil na slavnostním zahájení turnaje a přivítal v místě konání turnaje, za Statutární město Ostrava náměstek primátora Ing. Martin Štěpánek Ph.D. a za Moravskoslezský kraj náměstek hejtmana kraje Mgr. Stanislav Folwarczny.

Ze známých osobností se zahájení a ukončení turnaje zúčastnili bývalý extraligový hráč a otec našeho aktuálně nejlepšího dospělého basketbalisty „Honzy“ Veselého  Mgr. Jan Veselý st. a aktuální extraligový hráč Kooperativa NBL v dresu BK Opava Martin Gniadek. 

Velký dík patří vedení obou školských zařízení ZŠ B. Dvorského 1 z Ostravy-Bělského lesa a SG Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu, které byly po celou dobu partnerem našeho turnaje a pro jeho uspořádání umožnily poskytnutí nejen sportovních hal, ale i kvalitního sportovního zázemí.

Pan ředitel ZŠ B. Dvorského 1 Mgr. Miloš Kosík, Ph.D., byl i přímým aktivním účastníkem slavnostního zahájení, kdy i on přidal své slavnostní slovo k zahájení  našeho turnaje.  

Nedílnou součástí pořádání obdobných turnajů je i  zajištění adekvátního ubytování a stravování, kdy doufáme, že všem účastníkům se dobře bydlelo u dalšího z partnerů turnaje LOWCOST Hotel Ostrava a sílu jim dodávala strava z rukou kuchařek jídelny ZŠ B. Dvorského pod vedením pana vedoucího Bednáře.

Teď však již k turnaji samotnému. Turnaj je pořádán již druhý rok po sobě především s přihlédnutím na co nejvyšší  kvalitu zúčastněných týmů o čemž hovoří v tomto ročníku účast držitelů následujících titulů a umístění na domácích mistrovstvích svých věkových kategoriích : 

 • BK Snakes Ostrava – Mistr ČR U12 pro rok 2015/2016
 • MBK Victoria Žilina -  Mistr SR U12 pro rok 2015/2016
 • ŠoproňSporti Schola - Mistr HUN U12 pro rok 2015/2016
 • BK Inter Bratislava – 2 tým mistrovství SR U12 pro rok 2015/2016
 • BŠ Praha - 2 tým mistrovství ČR U12 pro rok 2015/2016
 • Sokol Pražský - 3 tým mistrovství ČR U12 pro rok 2015/2016
 • Alba Berlin 1 – špičkový tým své věkové kategorie z Německa
 • BC Sieraków – špičkový tým své věkové kategorie z Polska

V průběhu samotného třídenního turnaje se odehrálo 24 basketbalových utkání, která měla své napětí, hrdiny, vítěze i ty zklamané. Dovolím si za pořadatele, ale i z hlediska trenérského konstatovat, že jsme na palubovkách v Ostravě viděli o daném víkendu výborný mládežnický basketbal v podání basketbalových škol různých zemí. Taková setkávání mladých basketbalistů jako v Ostravě, kde mají sobě rovné soupeře, kteří je berou s příslušným respektem i jako sobě rovné má význam pro další osobnostní a sportovní růst jednotlivých hráčů.  Konečné resumé po úporných a oku lahodících bitvách v podobě pořadí pak vypadá následovně :

 1. Alba Berlin 1
 2. BK Inter Bratislava
 3. BK Snakes Ostrava
 4. Sokol Pražský
 5. ŠoproňSporti Schola
 6. BC Sieraków
 7. BŠ Praha
 8. MBK Victoria Žilina

Součástí X MAS SNAKES CUP 2016 bylo nejen slavnostní zahájení a ukončení za účasti hudebního tělesa ZUŠ z Vratimova pod vedením p. dirigenta Josefa Vráblíka a mažoretkového souboru ZIK-ZAK z DDM Vratimov, ale i All-stars večer s nezbytným utkáním hvězdiček, dovednostními soutěžemi  pro týmy i jednotlivce a také nezbytná trenérská rada za účasti trenérů všech zúčastněných týmů.

Nedílnou součástí celého dění pak byli velmi dobře ze strany trenérů a nejen jich hodnoceni rozhodčí, obsluha stolečků pomocných rozhodčích, kameramani, správci jednotlivých hal, dobrovolníci vykonávající dozor nad lékařskou pomocí, pan fotograf Lukáš Peter, hlavní statistik Pavel Džubera a samozřejmě již 2 rok po sobě neskutečný X MAS BUFET pod vedením pevné ruky Ivy „Matýskové“ Rotreklové. 

Za velmi důležité považujeme rovněž fakt, že v průběhu turnaje se nikdo z přítomných hráčů nezranil tak vážně, že by musel vyhledat lékařské ošetření v některém ze zdravotnických zařízení města Ostravy a tak se po závěrečném ceremoniálu domů rozjížděli všichni snad nejen spokojeni, ale především zdraví a doufáme, že plni pozitivních zážitků.

Nedílnou součástí tzv. velkého X MAS SNAKES CUPU 2016, byl i souběžně pořádaný turnaj pro hráče ročníku 2006 a mladší, kterého se mimo účastníky z řad týmů BK SNAKES Ostrava a BK Příbor, účastnili i zahraniční týmy BK INTER Bratislava a především vítězové z maďarské Šoproně.

Některým z týmů se pak „poštěstilo“ v rámci nabitého sportovního programu najít chvíli volna a za účasti pořadatelů navštívili některé z aktuálních dominant města Ostravy, jako Dolní oblast Vítkovice, radniční věž, Masarykovo náměstí s vánočními trhy a kluzištěm.

Co říci závěrem?

II. ročník turnaje je v tuto chvíli již minulostí, dunění míčů na palubovkách sportovních hal již doznělo, hráči a trenéři si odnesli nejen věcné ceny za sportovní výkony, ale snad společně s fanoušky i pocit, že je tento turnaj pořádán právě a jen pro ně s láskou ke sportu zvanému basketbal. Za turnajem se díky elektronickým médiím můžeme vždy ohlednout v podobě výsledků, krátkých zpráv a fotografií na webu BK SNAKES Ostrava www.bksnakes.cz v záložce TURNAJE a také na facebooku turnaje https://www.facebook.com/XMASSNAKESCUP/.

Již teď hlavní organizační tým pracuje nad podobou III. ročníku turnaje X MAS SNAKES CUP 2017, který se bude v Ostravě konat v prosinci roku 2017.

Pomyslnou třešničkou na dortu III. ročníku turnaje X MAS SNAKES CUP 2017, pochvalou pro pořadatele a potvrzením známky kvality turnaje jak z hlediska organizačního, tak zajištění těch nejkvalitnějších celků je aktuální informace, že „NÁŠ“  turnaj je jako jeden ze tří turnajů v České republice zařazen na listinu mezinárodních mládežnických basketbalových turnajů podporovaných mezinárodní basketbalovou federací FIBA Europe. Stejně jako na loňském ročníku lze tedy očekávat účast mnoha týmů ze zahraničí.

                                                                                                                        Mgr. Kamil Vašťák

                                                                                                                  hlavní organizátor turnaje

                                                                                                                   X MAS SNAKES CUP 2016

II. ročník mezinárodního basketbalového turnaje X MAS SNAKES CUP 2016

    V rámci úvodů různých proslovů, bilancování a dalších obecných vyjádření si člověk často říká jak a čím začít. A jelikož mi byl m.j. přidělen úkol říci ve slově psaném něco o našem turnaji i já jsem o tom uvažoval. S ohledem na to, že basketbal je hra rychlá a přímočará, budu i já rychlý a přímočarý.

Proč turnaj pořádáme ? 

Chceme navázat na předchozí I. ročník turnaje,který byl účastníky velmi dobře hodnocen a z pořádání turnajů v tomto předvánočním období chceme udělat tradici.

Turnaj také pořádáme m.j. z důvodu, že se na něm setkají nejen kvalitní mládežnické týmy a kvalitní trenéři, ale je to turnaj pro všechny'které basketbal baví.

Kdo nám s pořádáním pomáhá ?

Zástupcům našeho klubu výrazně pomáhají s pořádaním turnaje rodiče hráčů ročníku 2004.

Kdo nás podporuje ?

Finačně nás podporuje výrazně SM Ostrava, dále pak sponzoři z řad soukromých firem. Záštitu turnaji poskytli nejvyšší představitelé MSk, SMO, ÚMOb Ostrava-Jih. Máme i další partnery,kteří našemu turnaji výrazně pomáhají.

A co říci závěrem ?

Těšíme se na všechny účastníky z řad sportovců, trenérů, rodičů a fanoušků.

                                                                                                                                                                Z pozice hlavního organizátora

                                                                                                                                                                               Kamil Vašťák st.

Novinky

Kontaktujte nás

Jméno:
Email:
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a devět 
Zpráva:
Odesláním formuláře prohlašuji, že beru na vědomí zpracování osobních údajů (informační povinnost vůči objednateli v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob).

Rychlý kontakt

E-mail: info@BKSnakes.cz

Kontaktní osoba

Petr HÁLA
Mobil: 736 660 430

E-mail: Petr.Hala@BKSnakes.cz

Kde nás najdete?

Partneři

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Moravskoslezský kraj Ostrava Ostrava-Jih  Ostrava-Poruba Orlová Gerych Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Česká Basketbalová Federace ARDON  Facebook ACORY Ozana ArcelorMittal 

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY