POSLEDNÍ UTKÁNÍ 1:1, ALE JSME TAM

BK Snakes Ostrava - Slavoj BK Litoměřice    73:46   (22:8 35:24 49:31)

BK Snakes Ostrava - Sokol Pražský             72:75    (13:13 29:31 50:50)

Extraliga U15 je tak vyrovnaná, že do posledního kola základní části nebyla jasná finálová osmička. Pokud jsme chtěli mít jistotu jasného postupu, museli jsme vyhrát obě utkání. V případě jednoho vítězství jsme byli odkázáni na výsledky jiných utkání. Protože soutěž je zejména v poslední fázi tak vyrovnaná (a to je dobře!!!!!), tak není jasný favorit skoro v žádném duelu. Zápasy s Litoměřicemi i se Sokolem měly velikou úroveň a hrál se rychlý a kvalitní basketbal na obou stranách. My jsme snad poprvé v letošním roce nastoupili v plném kádru a bylo to znát. Příchod Radka a Adama zvedlo náš herní projev o mnoho nahoru. Velice slušně zahráli oba dva jmenovaní a k nim se přidali i ostatní. Velice slušně se v posledních utkáních jeví Pjótr a pokud bude ochotný pracovat na rychlosti nohou, může z něho být i "baskeťák". V plném kádru máme  až sedm hráčů, kteří jsou schopni dávat přes deset bodů, což je dobrá palební sila. První utkání jsme vyhráli celkem s přehledem, ale druhé jsme nezvládli v závěru, kdy nám výhra utekla mezi prsty. Nicméně ostatní zápasy skončili "v náš prospěch" a my můžeme ladit formu na MČR U15 v Pardubicích.

TENTO TÝDEN STŘÍDAVĚ OBLAČNO, SPÍŠE OBLAČNO

BK Snakes Ostrava - USK Praha 56:48 (12:13 24:26 42:35)

USK Praha - BK Snakes Ostrava 65:45 (20:6 32:18 42:38)

LIONS Jindřichův Hradec - BK Snakes Ostrava 80:75 (23:19 38:40 61:61)

První utkání v tomto týdnu jsme dohrávali ve středu a hostili jsme pražské sovy. Oba týmy byly dosti ochuzeny a tak to vypadalo, jakoby se rozcvičoval jeden tým. Nutno dodat, že naše ztráty byly citelnější (Alex, Radek, Ježoň, Kony). Byl to spíše souboj obran a nikdo si nevytvořil vyšší bodový náskok. Koncem třetí čtvrtiny jsme však převzali aktivitu do rukou my a především koncentrovaným výkonem v obraně a na doskoku jsme začínali mít navrh. Tuto hru se nám dařilo produkovat až do konce a tak jsme mohli slavit nečekané vítězství, ač tomu výkon a sestava moc nenasvědčovaly.

Odveta v Praze nám od počátku nevyšla. Tradičně pár zahozených "tutovek", frustrace a odevzdanost v obraně a na doskoku. Výsledek až patnáctibodové manko v první čtvrtině. Druhou část hry jsme se srovnali a zahráli vyrovnaně a třetí vyhráli o deset bodu a dostali se tak zpět do hry. Bohužel vrátili jsme se v poslední části hry k úvodnímu výkonu a soupeři v podstatě utkání darovali.

Proti Hradci celkem koncentrovaný začátek a tahanice až do konce třetí čtvrtiny. Začatek poslední čtvrtky bohužel stejně odevzdaně jak v Praze, což nás stálo manko čtrnácti bodů, které se nám ještě ke konci podařilo stáhnout, ale bohužel čas byl proti nám. Obě víkendová utkání jsem postrádal větší nasazení a bojovnost především na doskoku, který nás držel nad vodou ve vítězných taženích.

BOHATÝM BEREME, CHUDÝM DÁVÁME

BK Snakes Ostrava – BK Pardubice 63:61 (9:20 27:35 38:48)

Statistiky zápasu

Těmito zápasy jsme se dostali do druhé části Extraligy žáků a v první odvetě v sobotu jsme přivítali první družstvo tabulky Pardubice. Od začátku zápasu byli hráči Pardubic vždy velký kus před námi, jak v útoku, tak i v obraně. Výsledek první čtvrtiny 9:20 hovoří za vše. V druhé čtvrtině jsme trochu zabrali a trochu stáhli náskok soupeře. Pořád jsme ale nevyužili naše možnosti a neúspěšně ostřelovali koš z dálky. Ve třetí čtvrtině jsme snížili náskok Pardubic na 5 bodů, ale naší nedočkavostí jsme dovolili soupeři znovu odskočit na rozdíl 10 bodů. Do poslední části jsme nastoupili s vědomím, že nemáme co ztratit, a tak jsme začali běhat a skórovat s chladnou hlavou. Na naše dva koše Pardubice odpovídaly jedním košem a my jsme stahovali náskok. Dvě minuty před koncem jsme stáhli náskok na rozdíl jediného bodu. Pak šňůrou pěti bodů jsme otočili zápas a taktickými fauly z obou stran jsme dokázali vytvořit náskok 5 bodů. Pardubice pak jen upravili skóre trojkou se sirénou. Hasan odehrál jeden z dobrých zápasů – 19 bodů a k němu se v obraně přidal i Vítek, a kdyby se více přidal k Alexovi i Vlosa, nemuseli jsme nahánět výsledek na konci zápasu.

BK Snakes Ostrava – Kondoři Liberec 49:55 (9:9 24:28 32:44)

Proti Liberci jsme začali dobře, dali jsme 3 koše v řadě a potom jak když do nás uhodí blesk jsme se zastavili a nechali jsme soupeře srovnat skóre. Od této chvíle jsme se do poločasu přetahovali s Libercem o vedení. Ve třetí čtvrtině jsme ale začali ztrácet míče, neproměňovat nabídnuté šance ke skórování. V obraně jsme se nestačili vracet a tak soupeř začal navyšovat svůj náskok – 3. čtvrtina 8:16. Do čtvrté čtvrtiny jsme nastupovali se ztrátou 12 bodů a do páté minuty čtvrtiny jsme nic nezlepšili a ani jsme se o to nepokusili. Na hřiště se dostal i Max který na nic nečekal a napadal JEDINÝ soupeře a ostatní se dívali jak bojuje a taky se mu podařilo soupeři sebrat míče a skórovat. Jediné co ostatní dělali je že zírali s otevřenou pusou co se děje. Max dal posledních 6 bodů ze sedmi a tím jsme „snížili“ naši ostudu. Max se připojil k Alexovi a Vlosovi kteří na hřišti aspoň byli vidět. Ostatní kteří se na hřiště dostali ve většině spoléhali na tyto hráče že uhraji výsledek proti Liberci. Za celý zápas jsme měli 13 faulů, z toho Alex a Vlosa po 5 faulech… Co dělali ostatní na hřišti v obraně když se nám nedařilo v útoku????

VÍKEND NA BODU MRAZU

Sokol Pražský - BK Snakes Ostrava 80:59 (27:11 43:26 60:34)

Po dvou vyhraných domácích zápasech jsme odcestovali na Sokol Pražský. V posledních domácích zápasech jsme předvedli jak se má bránit a jak je pak snadné zakončovat. Na tento výkon jsme chtěli navázat i proti Sokolíkům, ale ti nám hned v prvních minutách ukázali tvrdou realitu. Pokyny před zápasem byly jasné: pokračovat v obraně z posledních dvou zápasů, zahrát co nejrychleji protiútok, v případě postupného útoku nestát, co nejméně driblovat... Realita: obrana - žádná, útok ještě pomalejší než pomalý a útok - čtyři statičtí hráči a jeden driblér... Sokolíci nám předvedli bojovnost a my jsme se lekli, začali jsme ztrácet míče, nedokázali si poradit se soupeřovou obranou, a taky když nás začal po vyhození zdvojovat, byl po čtyřech minutách stav 11:0 pro domácí. Na konci první čtvrtiny byla už naše ztráta 16 bodů. Ve druhé čtvrtině jsme se dokázali trochu vzchopit a udrželi jsme krok se soupeřem. Po přestávce jsem opět zklouzli k našemu výkonu z první čtvrtiny a "dovolili" soupeři šnůru 10 bodů aby navýšil rozdíl ve skóre na 25 bodů!!! Rozdíl ve skóre se nám podařilo stáhnout jen díky střídání soupeře a udrželi jsme tak na pro nás milostných 21 bodech. Jen mě zaráží že jsme měli za celý zápas pouhých 10 faulů!!!!! Tohle si přeje hodně trenérů, ale určitě ne v době kdy se prohrává o 20 bodů a tak se skoro každý ptá, jestli někdo na hřišti bránil... Je dost zarážející jak pak hráči pochopili pokyny trenéra...

Slavoj Litoměřice - BK Snakes Ostrava 63:84 (13:17 38:35 47:63)

V neděli nás čekal poslední tým z tabulky - Slavoj Litoměřice. Nezačali jsme špatně: Rozkok - "ukradený" míč soupeři - rychlý dvojtakt - koš. Co víc si na začátek přát. Od této chvíle se ale skóre přelévalo z jedné strany na druhou a žádné družstvo se během první čtvrtiny nedostalo na větší rozdíl než 4 body. V této chvíli zavelel k útoku Piotr a 4 body v ředě podpořený Hasanem otočili skóre v náš prospěch. Do poločasu se opět skóre přelévalo do šaten o poločase jsme šli s tříbodovým mankem. V šatně proběhlo "mytí hlav" a očividně nějaký účinek to mělo, protože nástup do třetí čtvrtiny byl 18:0 v náš prospěch. V tuto chvíli jsme si vybrali slabší chvilku v zápase, kdy soupeř snížili náš náskok na pouhých šest bodů, ale ukázali jsme že přece umíme zabrat a další šňůrou 10 bodů jsme si vytvořili náskok 16 bodů. Ve čtvrté čtvrtině si pak zahráli všichno hráči a jelikož soupeř taky prostřídal všechny hráče, trochu málo jsme navýšili konečný rozdíl na 21 bodů. A tak víkendový účet je součet rozdílu ve skóre = 0, ještě že venku bylo tepleji...

NO KONEČNĚ

BK Snakes Ostrava - BK Klatovy                  83:65   (22:13, 44:35, 63:53)

BK Snakes Ostrava - LOKOMOTIVA Plzeň     81:55   (32:7, 45:24, 65:40)

Tyto víkendová utkání v extralize U15 byla utkání prvních čtvrtin. Soupeři se sice nacházely na spodnějších místech v tabulce, ale vypadá to, že v této soutěži nebude žádný soupeř lehký a to je dobře. První utkání jsme začali aktivně zejména v obraně, což přinášelo jednoduché koše. Soupeř hrál v útoku velice organizovaně a clony nám dělaly velké problémy. Naštěstí jsme především díky Hasanovi nedávali hostům moc druhých šancí na střelu a dobře jsme doskakovali. Bohužel se zbytečnými chybami dostal do faulů Radek, ale naštěstí Alex byl střelecky při chuti a roli střelce si obhájil. Velice aktivně se do hry zapojil i Šíma, který také držel náš tým bodově. Náskok z první čtvrtiny se nám nepodařilo navýšit a soupeř se stále držel na dostřel. V poslední čtvrtině jsme však našli morální sílu a obranu zintenzivnili, což přineslo úspěch bodově a my mohli utkání v klidu dohrát do konce.

Začátek druhého utkání by se dal nazvat "z říše snů", kde jsme slušnou obranou, následnými protiútoky a střeleckou potencí Alexe vybudovali 20-ti bodový náskok ( v šesté minutě utkání 20:0). Musím pochválit celý tým za snahu aktivně bránit i v době prostřídání (což neznamená, že s obranou můžeme být spokojeni)), takže hra měla stále dobré tempo. Je potřeba ale vyzdvihnout velikou poklonu hostujícímu družstvu z Plzně, že po takovém začátku to "nezabalili" a do poslední sekundy se hrál dobrý a agresivní žákovský basketbal, což by mělo být hlavním smyslem extraligové soutěže.

NA PRVNÍ VÝHRU V EXTRALIZE STÁLE ČEKÁME

BK Snakes Ostrava - BK Lions Jindřichův Hradec  69:79 (20:23 39:41 51:51)

První domácí utkání v extralize jsme bohužel výhrou neoslavili i proti papírově slabšímu soupeři. Po prvních dvou minutách jsme sice vedli 5:0, ale to se během krátké chvíle změnilo a utkání se tahalo celé tři čtvrtiny v podstatě nerozhodně a žádný tým si nevytvořil větší vedení. Poslední čtvrtina z naší strany byla katastrofální a odevzdaná, kdy jsme polovinu poslední čtvrtiny prohráli 19:4 a bylo po utkání. Naše hra byla poznamenaná velkou spoustou nevynucených chyb, kterých soupeř využíval nekompromisně k zisku jednoduchých košů. Hlavní důvod našeho trápení však vidím jednoznačně v nasazeni v obraně a doskoku, kde jsme velice špatní a toto nám dělá v této soutěži zatím největší problémy. Radek a Alex si odehráli svoje (pouze v útoku), ale chybělo mi zejména na začátku hry větší zapojení ostatních hráčů do zakončování, což má na starosti zejména rozehrávač. Je potřeba zvednout hlavy, protože jsem přesvědčen, že tento tým má na to, aby potrápil kohokoliv v této soutěži a každopádně by si měl vybojovat právo účasti v MČR. Takže chlapci je potřeba přidat ruku k dílu a začít pracovat na naších největších nedostatcích, což je v současné době obrana a doskok. Už teď se těším na trénink.

PRVNÍ KOLO EXTRALIGY JSME NEZVLÁDLI

BK Kondoři Liberec - BK Snakes Ostrava   94:67  (32:16, 57:28, 77:42)

BK Pardubice - BK Snakes Ostrava   89:70   (24:13, 50:30, 76:45)

První kolo extraligy patnáctek nám moc radosti neudělalo a naše šestihodinová cesta do Liberce výhrou odměněna nebyla a asi to chtělo něco více než jen dojet. Do utkání jsme vstoupili velice vlažně zejména v obranných činnostech, a tak i když hra obou družstev byla velice rychlá a opticky vyrovnaná soupeř zatížil naše konto 32 body v první čtvrtině a stav neustále narůstal, protože jsme se dostali do problémů s fauly (Radek). Po celé utkání jsme nenašli klid v útoku, který by byl podpořen dobrým výkonem v obraně a tak jsme se v podstatě po celé utkání nedostali do hry.

Utkání v Pardubicích mělo naprosto stejný průběch jako v Liberci s vyjímkou snad poslední čtvrtiny, kterou jsme díky zlepšené obraně a práci v doskoku dokázali vyhrát a zastavit tak narůstající rozdíl skóre ve prospěch soupeře. Světlým momentem tohoto utkání je zapsání všech hráčů utkání do "střelecké listiny", ale je to opravdu slabá náplast na trenérovo "bebínko". Za tento víkend je možno pochválit snad Hasana za předvedený výkon, a své si také splnil Alex.

POSLEDNÍ KOLO V TOMTO ROCE VÍTĚZNĚ

BC Vysočina - BK Snakes Ostrava     65:87  (22:24, 34:48, 50:71)

BK SK Žabovřesky - BK Snakes Ostrava  55:69  (4:28, 10:40, 30:54)

V neúplné sestavě jsme odjížděli do Jihlavy a Brna na poslední dvojutkání v tomto kalendářním roce. Na rozdíl od ostatních utkání kdy chyběl Radek jsme si s absencí klíčového rozehrávače a Vlósy poradili velice dobře. Snad poprvé mohu tvrdit, že jsme měli i pivota, který byl schopen držet tým v několika momentech, když svůj životní víkend odehrál Hasan, za což jsem strašně rád, a dokonce si dovedu s tímto herním projevem Ondru představit v nejvyšší soutěži 17-tiletých, což mi do teďka moc nešlo. Doufejme, že v tom bude pokračovat, protože bude mít možnost se ukázat v nejvyšší patnáctkové soutěži druhou polovinu soutěže. Jinak si velice zaslouží pochvalu tradiční jádro týmu a to Ježoň s Alexem, kteří zajišťovali slušné tempo v obou utkáních a taky nejvíce zatěžovali konto soupeře bodově.

Utkání s Vysočinou začali domácí zvostra se snahou o zdvojování, což je s Alexem na rozehrávce poměrně brzy přestalo bavit, ale nutno dodat, že ač byl soupeř většinou mladší nebál se hrát stále agresivní obranu, za což mu patří uznání. Hned od prvního momentu hry však začal Alexovi a Ježoňovi výborně sekundovat Hasan, který nejen že doskakoval odražené míče, ale dával i body a tak se nám asi od první chvíle nastartoval a jel až do konce. Soupeř držel krok až do 8.minuty druhé čtvrtiny, kdy jsme ale odskočili do konce 11:0 a získali jsme větší bodový náskok, který nás uklidnil. Ve třetí čtvrtině si držel výbornou formu Hasan a úspěšnou střelbou za tři přidal Ježoň, což soupeře zlomilo a mi jsme mohli "čarovat" se sestavou až do konce utkání.

Družstvo Žabovřesk je výškově asi nejdisponovanější družstvo v této soutěži, nicméně začátek a celá první polovina tohoto utkání byla z naší strany famózní, když jsme povolili soupeři doma 10 bodů v poločase. Soupeř však nevzdával a pohnul sestavou, více zatáhl obranu a my stejně jako v Ostravě nedali ani jednu otevřenou střelu (a to jsme měli nabito asi 6krát v třetí čtvrtině a to se zkrátka zvedat musí). Naštěstí jsme soupeře nepustili pod dvacet bodů a hledali jsme úspěšně i jiná řešení na zisk bodů a tak jsme dohráli do vítězného konce.

ROZPAČITĚ, ALE JSME V EXTRALIZE

BK Snakes Ostrava - SLAVIA Kroměříž   63:40  (20:7, 37:24, 53:27)

BK Snakes Ostrava - SAM BŠM Brno      70:61  (15:17, 32:35, 51:47)

Povinné vítězství s Kroměříží jsme zvládli hned od počátku, kdy jsme narozdíl od posledního utkání trochu ožili v obraně a snad se nám chtělo více hrát. Bohužel, když se střídáním dostáváme do větší rotace, nemáme zdaleka takovou sílu a nejsme schopni (ochotni) hrát naší hru. Nakonec však ale úkol splněn a každý hrál rovným dílem.

Do nejdůležitějšího utkání v této sezóně jsme vstupovali s vědomím, že když vyhrajeme, postupujeme do EL a další motivace, že tyto body se dále budou počítat, protože Brno má už postup jistý. Nastoupil i "pošetřený" Radek a výkon se rapidně zvedl. Od začátku do konce byl k vidění výborný a hlavně rýchlý basketbal, který byl otevřený až do páté minuty poslední čtvrtiny, kdy Alex proměňoval nájezd s faulem 2+1 (ale trvalo to než to tam s té obruče spadlo) a následně po úspěšné obraně pojistil Vlosa úspěšnou trojkou (jedinou v utkání, ale o to důležitější). Tím jsme soupeři odskočili na dvouciferný náskok a vítězství si podrželi.

BEZ NASAZENÍ SE HRÁT NEDÁ

BK NH Ostrava - BK Snakes Ostrava    78:74   (17:14, 40:29, 59:52)

Odvetné utkání s ostravskými rivaly padlo na sváteční čtvrtek 17.listopadu. Nevím jestli to bylo opravdu sváteční atmosférou, nebo absencí Radka, ale od samého začátku jsme působili poněkud zaskočeně a nezúčastněně. Nemá asi v tomto případě smysl moc rozebírat jednotlivé momenty utkání, ale bylo by dobré zmínit jeden faktor, který o tomto utkání rozhodl, a to je BOJOVNOST A CHUŤ PO VÍTĚZSTVÍ. Nelze hrát jakékoliv utkání v jakékoliv soutěži bez zájmu o dění na hřišti, bez chuti udělat maximum pro výsledek v souboji (a není to jen o lepším skóre na tabuli), což má za následek absenci v obraně, na doskoku a to vše podom vede i ke špatnému a nejistému projevu v útoku. I kdybychom toto utkání vyhráli, napsal bych, že si soupeř zasloužil vítězství více.

TENTO VÍKEND BEZ VÍTĚZSTVÍ

BK Snakes Ostrava - BK Opava   51:64 (12:16, 27:32, 37:54)

BK Snakes Ostrava - BK Prostějov  58:73 (15:22, 33:43, 46:55)

Velice důležitá utkání nás čekala tento víkend a doufali jsme aspoň v jedno vítězství, jelikož chyběl Radek, což je pro naší hru veliké oslabení. V utkání s Opavou jsme od první minuty tahali za kratší konec provazu. Koncem této části hry jsme dosáhli vyrovnání, ale soupeř odskočil na 4 body a i když jsme v samotném závěru měli 4 TH, neproměnili jsme ani jeden (TH byli jedna z našich slabin v tomto utkání 19/6!!!!). Druhá čtvrtina byla vyrovnaná, ale soupeř vedení i když dosti těsné nepustil. Veliké problémy jsme měli na doskoku jak útočném, tak obranném a soupeři jsme zadarmo pouštěli druhé a někdy třetí střely. Třetí čtvrtina tak jako předchozí, ale pouze do 6 minuty, kdy jsme útočně zkolabovali a nedali ani bod (pouze opět dva neproměněné pokusy z TH). Zlepšená obrana v poslední čtvrtině vedla ke změně k lepšímu kdy jsme z mínus 17 šli na mínus 9, ale opět jsme neudrželi koncentraci v obraně a utkání prohráli.

Utkání s Prostějovem začalo ve vysokém tempu od první minuty, kde jsme čelili celkem agresivní hře soupeře, ale ve druhé čtvrtině jsme jsme tento nápor ustáli a střední část utkání byla naprosto vyrovnaná. Největší problém jsme měli s vlastními chybami a neproměňováním jasných střel (v šatně jsme o poločase napočítali 9 tutovek). Poslední čtvrtinu jsme i pod tíhou únavy povolili a soupeř toho využil k lepšímu skóre. Bohužel se ukazuje, že náš kádr je na taková utkání dosti úzký, a každá absence jakéhokoliv hráče ze základní rotace je pro nás velký problém.

POVINNOST SPLNĚNA

BK Snakes Ostrava - BK NH Ostrava    78:61   (25:19, 40:35, 63:49)

Tak máme za sebou první polovinu základní části, kterou jsme uzavřeli se svým městským rivalem NH Ostrava. Tyto utkání jsou vždycky specifická a velice těžko se dá určit průběh. Náš tým je navíc ve zdravotních problémech a tak jsme nastupovali s "osmi statečnými". Jako správné derby začalo utkání dosti nervózně a především my jsme se dostávali do ukvapených zakončení. Nicméně jsme v závěru první čtvrtiny utrhli první vedení. Druhá čtvrtina byla celou dobu vyrovnaná, ale co bylo důležité, soupeře jsme nepustili do vedení. Začali se zahřívat Radek s Alexem, kteří náš tým opět bodově táhli, ale obrovskou práci na útočném doskoku odvedl Adam, který svou bojovností v této činnosti získal další střely pro tým (to by měla být Adame přesně tvoje hlavní parketa, z které bude vycházet jistota do dalších činností). Vstup do třetí čtvrtiny nám vyšel a koncentrovaným výkonem jsme získali větší bodový náskok, který jsme udržovali až do konce. Povinný, ale důležitý krok k cestě do extraligy máme za sebou, ale už teď se musíme soustředit na důležité domácí odvety s Prostějovem a Opavou, které se pravděpodobně budou (předpokládáme, že Opava i Prostějov budou také postupující) do extraligy započítávat.

STARÁME SE O PŘEKVAPENÍ

BK Snakes Ostrava - SKB Žabovřesky      74:80 p.p.  (28:8, 44:21, 60:45, 68:68)

BK Snakes Ostrava - BC Vysočina            103:46    (37:8, 54:26, 75:38)

První domácí utkání asi nevyšlo, jak bychom si přáli. Začátek a průběh celé první čtvrtiny byl celkem v pořádku, ale druhá čtvrtina po prostřídání neměla tu správnou šťávu. V poločase jsme byli v komfortním náskoku 23 bodů, ale věděli jsme, že tento náskok byl zajištěn drtivou většinou pouze dvěmi hráči, ale v první čtvrtině aspoň fungovala obrana. Další průběh hry znamenal neustálé polevování v obranném tlaku, což vedlo k jednoduchým a hlavně rychlým bodům soupeře, který svou hru v obraně velice stáhl a soustředil se na naše střelecké opory a najednou bylo"vymalováno". Bojovnost našeho soupeře rostla, zatím co naše byla na bodě nula. Nakonec prodloužení, které mělo stejný průběh a se kterým jsme nebyli v tomto stavu nic schopni dělat a soupeř si odvezl ZASLOUŽENĚ cenný skalp.

Druhé utkání jsme po velmi PLODNÉ DISKUSI v šatně začali tak jako v předchozí den, ale naštěstí se nám dařilo vydržet v koncentraci a dovedli utkání do zdárného konce. Je však nutno si uvědomit, jak daleko jsme jeětě od herního projevu, který bychom chtěli (aspoň trenér ano) produkovat. Je to chlapci jen o ochotě a pokoře ke každodenímu tréninku, kterou potom zúročíme na hřišti v utkání. Tak že "z hrušky dolů" a pokorně pracovat, protože nám asi nic jiného nezbývá.

ŘÍKAL JSEM JEDNO, MYSLEL JSEM ČTYŘI

SAM BŠM Brno - BK Snakes Ostrava  67:68 (19:17 39:31 52:49)

Slavia Kroměříž - BK Snakes Ostrava  45:92 (6:16 26:44 33:74)

Jako trenér se všem omlouvám a slibuji, že když budu příště vytyčovat krátkodobé cíle, budu "velkorysejší" a řeknu to hned "na plnou hubu". O prvenství v tabulce jsme přijeli na horkou půdu dalšího z favoritů naší skupiny a to na Sam Brno. S tímto soupeřem jsme hráli nedávno finále přípravného turnaje a vyhráli v prodloužení, tak že byl očekáván velmi těžký zápas. Utkání začalo velmi nervózně  na obou stranách, ale bohužel u nás tento stav setrval až do poloviny utkání, kdy soupeř držel stále náskok na hranici deseti bodů. Nebyli jsme schopni (ochotni) hrát naší hru a byli až příliž netrpěliví. Velice často jsme pozice řešili ukvapenou střelbou ze střední, nebo delší vzdálenosti místo jednoduchého a hlavně jistého nájezdu. Nakonec poločas mínus osm byl pro nás velice přijatelný výsledek. V druhé půli jsme však trochu "zavzpomínali na staré dobré časy" a začali agresivněji bránit, což vedlo k jednoduchým košům a dorovnání skóre. Začali jsme být i aktivnější na doskoku, což nám opět dodalo sebevědomí a dotáhli duel do vítězného konce. Škoda čtyř neproměněných trestňáků Hasana v závěru (ale obrovská pochvala za aktivitu v doskoku), mohlo to být klidnější a já mohl ušetřit pět let života.

Kroměříž porazila v předchozí den našeho městského rivala NH a tak jsme byli v očekávání, co že z toho vyleze. Řekli jsme si jasně na čem budeme stavět v tomto utkání, ale bohužel trenér zůstal nepochopen (zase) a tak se stejné  instrukce musely podávat poněkud razantnějším způsobem, což už dopadlo na "úrodnou půdu" a koncem druhé čtvrtiny jsme si zajistili dvacetibodový náskok, což nám dodalo klid v duši (aspoň trenérovi). Pochvalu v tomto utkání zaslouží Radek, který povolil domácímu Nábělkovi jen 4 body v závěru (z lítosti).

ŘÍKAL JSEM JEDNO, MYSLEL JSEM DVĚ

BCM Orli Prostějov - BK Snakes Ostrava 79:83 (23:25 38:47 60:65)

BK Opava - BK Snakes Ostrava 50:80 (11:16 31:37 38:60)

Rozlozování letošní žákovské ligy nám připravilo ostrý začátek na hrištích účastníků minulého MČR v Prostějově a v Opavě. Na utkání jsme odjížděli bez Vlósy a Konyho a tak jsme posílily z řad mladších (Maty a Pláša). Naše řady těsně před odjezdem doplnil Hary po roční "dovolené". Utkání v Prostějově začalo ve vysokém tempu a soupeř se začal v páté minutě "dusit" a toho využila do té doby dobře běhající trojice z perimetru a čtrnáctibodovou šňůrou jsme se dostali do slibně vypadajícího náskoku. Především Ježoň působil velice aktivně a dobře se podílel bodově (asi tuším, čím by to mohlo být). V osmé minutě ještě Šíma trojkou zvýšil na devítibodový náskok, ale naše chyby v přechodu nás opět poslaly na začátek utkání. Druhá čtvrtina jako "přes kopírák", dostali jsme se na plus dvanáct a jakoby nám bylo soupeře lito, darovali jsme orlům důležité míče a náskok byl snížen. Po zbytek utkání jsme drželi mírný náskok až do osmé minuty poslední čtvrtiny, kdy domácí bezchybně hrající Bálint trojkou zařídil vedení domácích o dva body. Tuto střelu však "kontroval" náš sniper Pjótr a opět plus bod. Následovala úspěšná obrana a doskoky rok odpočatého Haryho a trestnými hody ( spíše hody za trest 6/3) jsme dotáhli takticky utkání do vítězného konce a získali tak cenné body.

Kdyby trenér nekecal, mohli jsme mít splněno, ale bohužel:" říkal jedno, myslel dvě" takže se opět muselo makat. S Opavou podobný začátek jak s Prostějovem, ale pouze do poloviny utkání. Ve třetí čtvrtině prozměnu začal famózně Alex, který svými chladnokrevnými střelami dostal soupeře "na kolena". No a protože střelecky při chuti byl i Šíma, který to "pokropil" z dálky, bylo po této čtvrtině "posekáno" a utkání se dohrávalo v poklidu, ale ve velmi dobrém tempu. Nutno dodat, že soupeř byl také oslaben o svou oporu (zraněný Pavelek).

Máme dvě vítězství z půdy dvou favoritů, což je velice slibný začátek do této sezóny a příští utkání hrajeme na půdě dalšího z favoritů a to SAM Brno a klidně se může stát, že trenér zblbne a začne hlásit: "říkal jsem jedno, myslel jsem tři". Co s tím???

PŘÁTELSKÁ UTKÁNÍ S ŽORY

BK Snakes Ostrava - ŽAK Žory   69:74

BK Snakes Ostrava - ŽAK Žory   58:72

Na tyto utkání jsme se těšili, protože úspěchy a zkušenosti tohoto týmu jsou hodně veliké. Bohužel jsme se tento víkend nenašli v dobré zdravotní formě (Radek, Vlosa a Šíma nemocní) a tak nastoupilo "sedm statečných" a z toho dva hráči mladší (Maty a Beli). Nutno dodat, že soupeř i opticky vypadal velice slušně, ale náš tým, který byl rozjetý z minulého víkendu to v žádném případě nevzdal a diváci mohli vidět velice atraktivní žákovský basketbal. Musím pochválit kluky, že v tak rychlém tempu, proti takovému soupeři  drželi v drtivé většině času krok a byli jsme více než důstojným soupeřem. V druhé půli druhého utkání už ale únava dosáhla takového stupně, že soupeř odskočil na dvouciferný náskok, ale nás může těšit, že jsme v takové sestavě byli schopni držet krok s takovým soupeřem.

HODNOCENÍ OSTRAVA CUPU 2016

První utkání o tomto víkendu okusila naše družstva U14 a U15 a nevedla si zrovna zle:

BK Snakes Ostrava – BK Opava 62:58

První utkání proti tradičnímu soupeři byl ve znamení nepřesností a spousta chyb z obou stran. Naše družstvo však mělo od samého začátku převahu a dvakrát v utkání jsme se dostali do komfortního dvouciferného náskoku, bohužel jsme vlastními chybami vždy vrátily soupeře do hry. Na závěr tohoto utkání jsme si však podrželi zasloužené vítězství a mohli se radovat.

BK Snakes Ostrava – SKB Zlín 102:22

„Mělo jich padnout deset, ale bylo jich pouze šest“, tak že úkol splněn nebyl. Aspoň jsme si vyzkoušeli, že pracovat na střeleckých pozicích není taková prča. V tomto utkání je však potřeba pochválit snahu o dodržení taktiky v obraně.

BK Snakes Ostrava – Keccskemeti 88:53

Tento soupeř patřil ke slabším a tak jsme si aspoň zahráli proti zahraničnímu celku.

BK Snakes Ostrava – BK NH Ostrava 70:40

Nutno dodat, že náš městský rival nebyl kompletní, ale náš výkon v tomto utkání byl velice sympatický, kdy jsme náskok třiceti bodů dosáhli již v poločase. Dobrá obrana, výborný přechod do útoku a sebevědomí v zakončování byly důvody takového výsledku.

BK Snakes Ostrava – SAM Brno 78:74 p.p.

Soupeř z Brna nám tradičně trochu vyrostl a posílil, což ho určitě pasuje do role favorita na postup do žákovské extraligy. Náš začátek byl hodně rozpačitý, jakoby nám nějaký ostych nedovolil bránit naplno a byli jsme hodně nervózní v zakončování, což se projevilo špatnou úspěšností. Nicméně celé utkání se hrál na obou stranách velice pěkný žákovský basketbal a na konci může být šťastný jen vítěz, tentokrát jsme to byli my (doufejme, že jsme si to nevybrali na sezónu).

Celkové hodnocení:

I když máme poměrně úzký kádr patnáctiletých (budeme doplňovat mladšími), může nastoupit a hrát každý, což je dobré znamení. V tomto turnaji jsme si dokázali, že by jsme mohli být dobře bránící družstvo s rychlým přechodem do útoku. Veliké pozitivum je také ve střelbě s větší vzdálenosti, kdy jsme na tomto turnaji předvedli solidní úspěšnost ve střelbě za tři body (průměrně asi 4 proměněné pokusy v utkání). Pokud budeme chtít opravdu dosáhnout co nejvýš, bude potřeba větší mírou zapojit bodově vysoké hráče.