FESTIVAL PRAHA 21.- 24.4.2017

V předposledním dubnovém víkendu jsme se vydali na festival mladších žáků konaný v Praze. Měli jsme tak možnost porovnat síly s týmy, které hrály druhou skupinu extraligy. Bohužel dlouhodobá i krátkodobá zranění a nemoci nás srazily na konečný osmičlenný kádr, který se do Prahy vydal. Osobně jsem měl obavy, že budeme jen do počtu, ale opak se ukázal pravdou a my jsme odehráli pět výborných utkání, proti kvalitním soupeřům. Poděkování patří nejen všem zúčastněným hráčům za výborné výkony, ale i rodičům kteří nás doprovázeli a vytvořili výborné fanouškovské zázemí. Přiložené odkazy hovoří za vše. Trenér

POSLEDNÍ MISTROVSKÁ UTKÁNÍ DOHRÁNA

Tygři JBC Brno - BK Snakes Ostrava    65:49  ( 19:8, 32:23, 44:31)

BK Snakes Ostrava - Tygři JBC Brno   44:61  (10:13, 23:29, 34:42)

BK Snakes Ostrava - SAM BŠM Brno   57:68  (22:15, 31:29, 42:48)

Poslední březnový pátek jsme odjížděli na dohrávku utkání s brněnskými TYGRY. Utkání jsme sice bodově otevřeli a dostali se do vedení 2:0, ale osm neproměněných "hodů za trest" za sebou nás dostalo do stavu 2:10 v osmé minutě první čtvrtiny. Začátkem druhé části hry se nám podařilo vytaženou obranou stáhnout náskok domácích  na čtyři body, ale opět to byly tradičně naše chyby, které nás držely pod soupeřem. Soupeř opět odskočil a držel si už víceméně dvouciferný rozdíl celé utkání.

V sobotu se stejným soupeřem a podobný výsledek. V tomto ukání jsme však drželi i přes nepřesvědčivý výkon krok se soupeřem tři první čtvrtiny, kdy jsme vstupovali do poslední části hry s osmibodovým mankem. Bohužel začátek této části hry jsme především díky našim chybám a absencí v obraně opět nezvládli a nemohli dále pomýšlet na úspěch v tomto duelu.

Do posledního mistrovského utkání jsme vstupovali s jediným cílem, utkání si užít a podat co nejlepší výkon proti soupeři z čela tabulky. No a najednou to šlo, byli jsme pozornější a aktivnější v obraně, což nám dodalo sebevědomí v útoku a výsledkem bylo sedmibodové vedení po první čtvrtině. Při chuti byli Munty s Vojcou, kteří zatěžkali konto soupeře hned osmnácti body (Munty 10 a Vojca 8). Druhou čtvrtinu jsme prohráli, ale skóre v poločase - dva body plus. Dařilo se nám dobře v obraně klíčových hráčů a ožila i lavička, což mělo za následek, že kdo přišel na hřiště hrál dobře. Toto jsou přesně ty stavy do kterých my se musíme umět dostat. I když jsme prohráli další části hry těsně a celkově o jedenáct bodů, nemuseli jsme se v tomto utkání za nic stydět a to by mělo být vodítko do další ch utkání a tréninkové práce. Můžeme hrát úspěšně i s těmi nejlepšími týmy, ale musíme tomu věřit a jít tomu naproti.

Žákovská liga je na příští rok uhájena

BK Snakes Ostrava - BK Opava 53:57 (13:19 28:33 32:51)

BK Prostějov - BK Snakes Ostrava 69:72 (18:20 39:41 54:62)

V předposledním kole extraligy jsme měli prohozené pořadatelství s Opavou, z důvodu obav z našeho bezpečí (fotbal Opava - Baník) a tak se hrálo doma. Utkání jsme nezačali dobře a opět jsme se nechali "zblbnout" běhavou hrou soupeřů. Konec čtvrtiny jsme nakonec ustáli a ve drtuhé části hry dokonce vyhráli o 1 bod. Opět nás srážely na kolena naše ztráty a neproměněné "tutovky". Je to důkaz toho, že na tréninku nejsme schopni vyvinout takové úsilí v obraně, abychom na tyto věci byli připraveni. Na každé zakončení máme potom méně času a z toho pak pramení nepřesnosti. Musíme si stále zvykat na větší a větší rychlost ve všech činnostech. Třetí čtvrtinu nám soupeř právě z výše jmenovaných důvodů odskočil bodově, což se nám podařilo stáhnout až v závěru.

V druhém utkání to byl souboj o předposlední místo v naší skupině extraligy, což zaručuje získání ligy v příští sezóně bez kvalifikace. I když jsme celé utkání vedli, soupeř nás velice jednoduše přehrával v situacích jeden na jednoho a naopak svou obranou nás donutil k více chybám než by bylo přijatelné. Obě utkání nám ukázala, že jsme na začátku cesty a záleží jen na naší pracovitosti, jak budeme připraveni na příští ročník žákovské ligy, a zda jsme schopni atakovat postupová místa na MČR v příští sezóně.

BOJ S HMOTOU JSME PROHRÁLI, ALE S HLAVOU NAHOŘE

BK NH Ostrava - BK Snakes Ostrava     74:56  (16:12, 37:20, 52:36)

BK Snakes Ostrava - BK NH Ostrava     50:72  (13:14, 20:37, 39:53)

Na ostravské derby jsme si vybrali špatnou dobu, protože naši tři nejvyšší hráči byli na "marodce" a tak jsme se museli popasovat s výrazně vyšším soupeřem. Nebylo co ztratit a mohli jsme v této sestavě jen překvapit, což se nám vlastně podařilo i když výsledek na tabuli na konci obou utkání byl ve prospěch soupeře. Oba zápasy měly velice podobný průběh, kdy jsme po celkem vyrovnané první čtvrtině vyrazně prohráli druhou. V domácím utkání s NHčkem se nám podařilo ve třetí čtvrtině stáhnout rozdíl na 7 bodů, především úspěšnou střelbou a vytvořit tak malé drama, ale bohužel naše chyby nás opět srazily na kolena a soupeř opět odskočil. Chtěl bych touto cestou pochválit celý tým za předvedenou bojovnost, která byla znát v obou duelech z naší strany a myslím, že jsme ani na chvíli nevypustili a hráli až do konce. Poslední utkání se mi líbí Pavel Velek, který hraje velice ofenzívně, v prvním utkání se k němu přidal i Peťa Belák, jako nejlepší střelec utkání, v obou utkáních také "vystrčil růžky" (konečně) Jakub Holek a ukázal, že má dobré předpoklady pro střelbu, Koty tradičně bojovně v obraně a na doskoku a speciální pochvalu si zaslouží naši "benjamínci" (v tomto utkání naši nejvyšší hráči) Honza Leibner a Kuba Vidlář, kteří se více než dost podíleli na našem výkonu.

BRNO BYLO NAD NAŠE SÍLY

SAM BŠM Brno - BK Snakes Ostrava  82:61    (26:12, 44:26, 66:41)

V tomto utkání byl favorit jasný, ale je nutno zdůraznit, že mi jsme zejména v obraně od začátku utkání soupeři situaci ulehčovali a nechali si dát 26 bodů, což určilo další průběh utkání. Místy se nám podařilo soupeře zatlačit agresívní obranou, ale naše chyby nás stále srážely na kolena. V obraně  jsme byli velice špatní a v útoku se snad dařilo jen Veldovi, který zaznamenal 16 bodů.

NOVÉ TEPLÁKY A PRVNÍ VÝHRA V EXTRALIZE

BK Snakes Ostrava - BCM Orli Prostějov 76:49 (18:12 44:26 58:40)

Protože Opava utkání odložila, čekalo nás tento víkend  pouze jedno extraligové utkání a to s Prostějovem. Naše družstvo nastoupilo oblečené do nových teplákovek jako profesionálové, a tak bylo očekáváno, jestli tomu bude odpovídat výkon. Nahrávalo nám, že soupeř stejně jako my neokusil radost z výhry a čekal se vyrovnaný duel. První čtvrtinu jsme nezačali zle a po pěti minutách svítilo na ukazateli stav 8:2. Jenže to pro toto dějství bylo vše, protože soupeř náš nástup zastavil a do konce první Q to bylo téměř koš za koš. Druhou pětku však orli neměli tak vyrovnanou a tam se ukázala naše převaha a my jsme navýšili na uklidňující rozdíl 18 bodů v poločase. Třetí čtvrtina byla vyrovnaná a ještě k mírnému navýšení došlo v poslední části hry. Sympatická z naší strany byla snaha hrát rychle dopředu, což samozřejmě přinášelo i více nevynucených ztrát.

PRVNÍ KOLO EXTRALIGY BEZ VÍTĚZSTVÍ

BK Sojky Pelhřimov - BK Snakes Ostrava 82:47 (24:9 42:20 62:34)

BC Vysočina - BK Snakes Ostrava 67:62 (22:12 28:36 46:46)

V prvním mrazivém víkendu jsme vyrazili na horkou půdu pravděpodobně favoritů naší skupiny a odehráli první utkání extraligy. V Pelhřimově proti nám nastoupilo velice silné družstvo, a hned první čtvrtinu nám ukázalo, kdo bude pánem na hřišti. Oba týmy hráli (nebo se alespoň snažili hrát) celoplošný basketbal, ale naše družstvo strádalo především fyzicky a rozdíl se stále navyšoval ve prospěch domácích. Nedařila se nám především hra v obraně, kde jsme soupeře nechali rozjet v útoku tak, že to místy připadalo spíše jako exhibice soupeře. Světlý moment je snad nebojácná hra Benjamína v poslední čtvrtině.

V Jihlavě nám opět nevyšla úvodní část hry, především špatnou obranou klíčového hráče domácích. Ve druhé čtvrtině jsme však náskok soupeře nejen srovnali, ale šli jsme do vedení, díky především výborné obraně a rychlému přechodu do útoku. Ve třetí čtvrtině soupeř dorovnal, ale důležité bylo, že jsme stále díky obraně a HLAVNĚ VÝBORNÉMU DOSKOKU udrželi soupeře na plichtě (remíza). Vyrovnaná hra pokračovala až do konce a v poslední minutě utkání to bylo pouze o jeden bod pro domácí, ale koncovku, bohužel pro nás, lépe zvládl náš soupeř, kterému tímto gratulujeme. Z těchto utkání musíme nabrat zkušenosti a uvědomit si na čem opravdu musíme zamakat. Druhé utkání v Jihlavě nám ukázalo cestu a hlavně také to, že máme bojovné srdíčko. Pokud tomu dají všichni maximum na tréninku i v utkání, můžeme být úspěšní.

PRVNÍ ADVENTNÍ VÍKEND 1:1

BK Snakes Ostrava - TJ Gymnázium Hladnov 126:13 (44:3 68:4 100:6)

BK Snakes Ostrava - BK NH Ostrava 47:60 (11:20 21:44 36:54)

Předposlední odvety v tomto kalendářním roce jsme hráli jako pořadatelé, i když s NH na Tatranu jako hosté (přehození pořadatelství). S Hladnovem nemá asi smysl nic komentovat, protože toto družstvo je na úplném začátku své basketbalové cesty. V tomto případě je potřeba si jen přát, aby někdy opravdu začali.

S NH jsme po domácím utkání měli velice přijatelné skóre (+35), tak že jsme mohli hrát poměrně v klidu. Chyběl nám Pláša a Bely přišel aspoň na tento zápas, když od středy ležel. NH přistoupila k utkání velice takticky a velmi zataženou obranou zabetónovala vnitřní území. S tím si byl schopen poradit první čtvrtinu pouze Maty, kterému zejména v této části hry sedla střelba ze střední vzdálenosti. Ve druhé čtvrtině jsme se navíc dostali do problémů s obrannými doskoky a v poločase jsme byli mínus 23!!!. Naštěstí třetí a poslední čtvrtina vyzněla lépe pro nás, tak že skóre jsme upravili na konečných 47:60 především zlepšenou obranou, doskoky a rychlejším přechodem na útočnou polovinu.

VÝRAZNÝ KROK SMĚREM K EXTRALIZE

BK Snakes Ostrava - BK Opava 64:60 (20:21 40:39 51:44)

Důležité utkání s Opavou jsme dohrávali ve středu, protože jsme v řádném hracím termínu absolvovali mezinárodní turnaj v Budapešti. Bohužel tento týden onemocněl Pláša, a tak jsme byli celkem znatelně ochuzeni. Utkání začalo nervózně především na naší straně, i když jsme si jasně řekli, jak do utkání vkročíme. Naštěstí jsme  v průběhu první čtvrtiny trochu srovnali krok a nedopustili, jak v Opavě, větší výpadek v nasazení. Soupeř nás však několikrát donutil agresívní obranou pár situací "zblbnout" a nutno dodat, že zcela zbytečně. První polovina utkání to byla neustálá tahanice o každý bod. Ve třetí čtvrtině se nám podařilo především na útočném doskoku bodovat, a dostali jsme se na dvouciferný bodový náskok. Ten jsme však v posledním dějství promarnili, ale naštěstí né celý a celkem úspěšnou střelbou ze střední vzdálenosti a snad poprvé výbornými TH jsme dokráčeli k důležitému vítězství. Chlapci máme dobře nakročeno, jen vydržet!!!

DOMÁCÍ NEPORAZITELNOST UDRŽENA

BK Snakes Ostrava - TJ Start Havířov 94:40 (19:4 40:12 59:35)

BK Snakes Ostrava - BK Příbor 92:27 (18:2 48:6 55:19)

Další důležitá utkání v žákovské lize čtrnáctiletých nás čekala v tomto víkendu. Prvním  soupeřem bylo družstvo z Havířova, které disponuje opravdu vysokými hráči,  ale má ve svých řadách i slušné rozehrávače. Do utkání jsme vstopili koncentrovaně a především v obraně jsme družstvu Havířova dělali největší problémy, když jsme jim v první čtvrtině dovolili pouze čtyři body. Ve druhé čtvrtině to bylo bodů osm, což svědčí o dobře vykonané práci v obranných činnostech. Ve třetí čtvrtině narušil náš výkon hostující Daniel Tomek, který výbornou hrou v útoku začal dělat problémy a na doskoku mu dobře asistoval Michal Bárta, což vše mělo za následek delšího výpadku, z kterého jsme se dostali až v půli třetí čtvrtiny. Dotáhli jsme zpět na vysoký rozdíl a tento rozdíl narůstal až do konce na konečných 50 bodů, což bylo k předvedenému výkonu dobře hrajícího družstva hostí kruté.

S Příborem podobný průběh jak s Havířovem, akorád již bez výpadku. Nutno dodat, že družstvo Příbora hraje tuto soutěž s o rok mladšími hráči (jako náš "B" tým) a proto je potřeba pochválit hosty za bojovnost až do konce utkání.

BODY "Z NEBE"

TJ Gymnázium Hladnov - BK Snakes Ostrava 37:114 (10:20 18:48 22:81)

BK NH Ostrava - BK Snakes Ostrava 38:73 (4:19 16:36 29:60)

Další dva duely nás čekaly tento víkend s našimi městskými rivaly. Zatímco Hladnov se potácí beznadějně na konci tabulky, NH byla zatím bez porážky a my jsme byli v očekávání, jak se s touto situací popasujeme. První utkání jme hráli s posledním Hladnovem a pojali jsme to jako tréninkové utkání, ale doslova a dopísmene. Hned od počátku jsme začali tvořit takové spousty chyb (nevynucených), že kdyby na to soupeř uměl zareagovat, tak je po nás. K tomu jsme opět tradičně přidali obrovskou sumu neproměněných příležitostí, takže i když jsme vyhráli vysoko a každý hráč se zapsal do střelecké listiny, neodcházeli jsme s dobrým pocitem na příští utkání, proti lepšímu soupeři.

Utkání s NH však mělo z naší strany úplně jiný průběh (naštěstí), a my jsme vstoupili do utkání koncentrovaně a ochotni dodržovat základní taktické úkoly. Je nutno dodat, že soupeři chyběli někteří klíčoví hráči, ale my jsme nebyli také kompletní. Výsledkem našeho soustředěného výkonu bylo komfortní vedení o dvacet bodů v poločase a tento náskok jsme budovali i nadále. Velice slušně se nám dařilo v obraně a minimalizovali jsme počet chyb v útoku, což vše vedlo k překvapivému výsledku pro naše barvy. Bodově nás nejvíce táhl Pláša, ale pochvalu si zaslouží také Vojca a Plesky za nasazení v obraně, což vedlo k našemu úspěchu. Touto výhrou jsme udělali krok k postupu do extraligové skupiny, kde bychom mohli porovnat síly s těmi nejlepšími, což by měl být náš cíl.

Fiasko v Opavě

BK Opava - BK Snakes Ostrava 66:62 (17:10 31:19 42:37)

Mělo to být další povinné vítězství, ale opak byl pravdou. Hráči z Opavy hráli s chutí a agresivně, což jim stále více přidávalo na seběvědomí ve hře a my tuto situaci nezvládli. Nechali jsme si vnutit tento styl a místo abychom využívali výškové převahy, ztrácely jsme jeden míč za druhým. Nutno dodat, že spousta ztrát byla nevynucených. Naše nízké sebevědomí se negativně projevilo i ve střelbě TH (39/16), kdy jsme soupeři darovali 23 bodů z šestek. Tímto utkáním se nám situace dosti komplikuje a o to více bude potřeba v probíhající sezóně přidat.

Druhé povinné vítězství

BK Snakes Ostrava B - BK Snakes Ostrava A 66:84 (23:26 37:43 46:73)

Odveta se nám bohužel moc nepovedla, soupeř, ač byl mladší, hrál aktivněji a agresivněji, což by se nemělo stávat.

První mistrovské utkání zvládnuto

BK Snakes Ostrava A - BK Snakes Ostrava B 91:58 (26:10 46:18 80:33)

První mistrovské utkání této sezóny máme za sebou a povinnost v podobě výhry je splněna. V tomto utkání jsme měli velice dobrý vstup, který nás od první minuty utkání "katapultoval" do role favorita. Slušně jsme bránili a byli jsme aktivní v útoku, kde jsme byli schopni tvořit jednoduché střelecké pozice. Protože nás bylo pouze deset, hráli jsme první dvě čtvrtiny na šest stabilních hráčů a čtyři střídali. Obě první čtvrtiny jsme naštěstí uhráli slušně, tak že na rřetí čtvrtinu nám zbylo šest hráčů a bohužel se zranil náš kapitán Pavel Velek, což znamenalo pro pět zbývajících dohrání této části hry bez střídání. Měli jsme zde však hráče ze základní rotace, kteří situaci zvládli i s dobrým tempem. Poslední čtvrtinu dostali prostor především střídající hráči, což se projevilo prohranou poslední čtvrtinou. To bychom i v tomto případě neměli dopustit, protože jsme hráli s o rok mladšími. Celkově ale družstvo zaslouží pochvalu za předvedený výkon, hlavně co se týče tempa hry. Bylo vidět poměrně dost rýchlých protiútoků, což by pro hru této kategorie mělo být charakteristické, ovšem pořád nás opravdu trápí úspěšnost v zakončování a nevynucené chyby, z kterých pramení naše ztráty, což je velká škoda.

Hodnocení Ostrava cupu 2016

První utkání o tomto víkendu okusila naše družstva U14 a U15 a nevedla si zrovna zle:

BK Snakes Ostrava – KECSKEMETI 70:34

Do prvního utkání v sezóně jsme vlítli jak uragán a během krátké doby jsme získali větší náskok, který narůstal do konce utkání. Těžili jsme z agresívní obrany a nebyli jsme pohodlní vyběhnout do rychlého protiútoku.

BK Snakes Ostrava – WROCLAW 48:69

Asi opticky a do budoucna nejlépe vypadající tým se nám podařilo z počátku překvapit, když jsme vyhráli první čtvrtinu o 6 bodů. Snažili jsme se v obraně a v útoku jsme využívali každou střeleckou možnost. Druhou čtvrtinu soupeř stáhnul rozdíl na dva body v náš prospěch, ale po poločasové přestávce nás začal soupeř přehrávat hlavně rychlostně. My jsme naopak fyzicky odpadli a tak o vítězi v tomto utkání nebylo pochyb. Ale i poločasová výhra s takovým soupeřem má svoji hodnotu.

BK Snakes Ostrava – KOBANYA 47:45

Semifinálový zápas s vítězem vedlejší skupiny jsme odehráli v hale sportovního gymnázia. Začátek utkání jsme si nenechali ujet a se soupeřem jsme drželi krok. Ve třetí čtvrtině však tým z Maďarska zrychlil a dostal se do většího vedení, ale my jsme předvedli morální sílu a v poslední části hry jsme stav otočili a uhráli vítězný konec.

BK Snakes Ostrava – BÁNOVCE N/B 37:43

Tento soupeř ze Slovenska porazil celkem jasně Wroclaw a tak jsme z tohoto týmu měli respekt. Soupeř také začal sebevědomě a dostal se už během první čtvrtiny do výrazného vedení. Druhou čtvrtinu jsme však nápor zbrzdili a začali dotahovat, což se začalo výrazněji projevovat na stavu utkání ve třetí čtvrtině. Je pravda, že jsme se dostali pouze na dostřel třech bodů, ale opět jsme na tomto turnaji ukázali morální sílu a vrátili se do utkání. Soupeř zaslouženě vyhrál, ale my odcházíme se vztyčenou hlavou z tohoto utkání.

Celkové hodnocení:

Tento tým nebude mít ve svém kádru asi moc „superkvalitních“ hráčů, ale „TÝMOVÝ DUCH“ by mohl být naší oporou a hrozbou pro naše soupeře. Velice mě těší, že už na tomto turnaji jsme několikrát ukázali morální sílu a zlomili průběh utkání a doufejme, že to nebylo naposledy.