BK Snakes Orlová - BK NH Ostrava Centrum 36:64 (7:9, 14:29, 27:43)

Body: Mates 14, Antonio 7, Patrik A. 4, Tomáš 4, Tonda 4, Kuba 2, Patrik Č. 1

BK Snakes Orlová - BK NH Ostrava Centrum 23:84 (8:22, 14:37, 20:58)

Body: Kuba 8, Patrik A. 5, Viktor 3, Mates 2, Patrik Č. 2, Tonda 2, Antonio 1

V odvetných utkáních na domácím hřišti jsme v souboji s týmem NH Ostrava Centrum o celkové 5. místo sice neuspěli, ale předvedli jsme daleko lepší výkony než v prvních zápasech. Zejména první utkání bylo z naší strany velice slušné. Většina hráčů z Ostravy má více zápasových zkušeností než naši kluci a to rozhodlo. K výhře je táhli zejména hráči č. 6 a 23, které se nám podařilo v prvním utkání trošku přibrzdit, ale ve druhém už ne (společně nastříleli v 1.z. 23 bodů, ve 2. z. 53 bodů!!!). Naši hráči se přes porážky nemají za co stydět a za předvedené výkony zaslouží pochvalu. Stále ale máme na čem pracovat. Největší rozdíl byl v driblinku a přesnosti přihrávek. Obrana byla místy výborná, ale nevydržíme v takovém nasazení bránit delší dobu. A také musíme zlepšit fyzičku, což nám ukázalo druhé utkání, kdy jsme už nestíhali.

V boji o 5. místo jsme selhali

BK NH Ostrava Centrum - BK Snakes Orlová 72:7 (16:2, 31:5, 52:7)

Body: Viktor 3, Kuba 2, Patrik Č. 2

BK NH Ostrava Centrum - BK Snakes Orlová 77:6 (18:2, 38:2, 59:6)

Body: Honza 2, Kuba 2, Viktor 2

Nevím, nerozumím, nechápu... Čekal jsem vyrovnanější průběh, ale předvedli jsme naše nejhorší zápasy za celou sezónu. Spousta základních chyb - ztráty míče při driblinku, přihrávky soupeřům přímo do ruky, spousta porušení pravidel (hlavně kroky). Naše hra v útoku připomínala one man show, kdy čtyři stojící hráči pozorovali, co udělá hráč s míčem. A obrana? To byl chaos. Než někteří hráči zjistili, kde se pohybuje jejich útočník, tak už míč propadával síťkou našeho koše. Na tréninku si náš "výkon" rozebereme a doufám, že v domácí odvetě budeme důstojnějším soupeřem.

Roman Vítek

Z Havířova vezeme jednu výhru

TJ Start Havířov - BK Snakes Orlová 44:29 (13:10, 21:20, 31:25)

Body: Honza 12, Mates 9, Kuba 4, David 2, Michal 2

TJ Start Havířov - BK Snakes Orlová 43:54 (12:14, 22:25, 32:40)

Body: Mates 13, Honza 12, Kuba 7, Mirek 7, Patrik 4, Kryštof 4, Tonda 4, Tibor 2, Antonio 1

V sobotu jsme v Havířově odehráli poslední kolo naší skupiny oblastního přeboru. V prvním utkání jsme dokázali držet s domácími krok pouze v prvním poločase. Bodově se výrazněji prosazovali jen Honza s Matesem a ostatním se střelecky bohužel nedařilo. Když se k tomu přidaly i chyby v obraně a spousta ztracených míčů v útoku, tak náš výkon byl i přes bojovnost a snahu takový nemastný, neslaný.

Po mezizápasové poradě v šatně začal druhý zápas a ten byl z naší strany podstatně lepší. Dokázali jsme vyhrát všechny čtyři čtvrtiny a zaslouženě po zlepšeném výkonu zvítězili. Důležité bylo, že se do střelecké listiny zapsalo devět hráčů (oproti pěti hráčům z prvního zápasu), i když bych si přál, aby se každému hráči podařilo dát koš. Kluci zaslouží pochvalu, protože se dokázali po prohraném prvním utkání psychicky zvednout a chtěli druhý zápas vyhrát. Ta pochvala patří všem patnácti hráčům, kteří nastoupili do obou utkání.

Díky všem rodičům za dopravu a za podporu v hledišti.

V naši skupině jsme s bilancí 7 vítězství a 9 porážek obsadili 3. místo, což považuji na první sezónu za skvělé. Stále je však potřeba v tréninku zdokonalit spoustu věcí. Ještě nás čekají zápasy o celkové umístění v oblastním přeboru, když budeme hrát se třetím týmem ze skupiny A o celkové 5. místo.

Roman Vítek

Další dvě výhry orlovských hadů

BK Snakes Orlová - BK Snakes Frýdek-Místek 28:22 (9:1, 11:6, 23:10)

Body: Mates 8, Honza 7, Kuba 6, Patrik Č. 2, Nikolas 2, Antonio 2, Kryštof 1

BK Snakes Orlová - BK Snakes Frýdek-Místek 34:30 (13:4, 21:14, 25:18)

Body: Kuba 12, Honza 7, Viktor 5, Mirek 2, Patrik Č. 2, Antonio 2, Kryštof 2, Mates 2

Do zápasů s kolegy z Frýdku-Místku jsme poprvé v sezóně nastupovali v roli favorita a očekávalo se od nás vítězství. První utkání začalo z naší strany výborně, během dvou minut jsme vedli 6:0 a zdálo se, že snadno naplníme předzápasové předpoklady. Hlavně si to začali myslet naši hráči a přestali být na hřišti důslední. Najednou jsme měli problém si přesně a včas přihrát. Když už jsme si přihráli, tak jsme nechytili míč. V obraně jsme sbírali jeden faul za druhým a posílali soupeře na čáru trestného hodu. Ten toho naštěstí nevyužil (TH celkem v utkání 19/4). I když jsme si neustále udržovali vedení, tak každé naše polevení soupeř trestal. Do poslední čtvrtiny jsme vstupovali se slušným náskokem 13 bodů a když Honza hned v první minutě navýšil na rozdíl 15 bodů, zdálo se být rozhodnuto. A opět následovalo z naší strany polevení, které bojovný soupeř potrestal šňůrou deseti bodů v řadě a snížil na 5 bodů. Naštěstí se nám ještě podařilo dát koš, dokonce s faulem, a koncovku jsme zvládli.

Druhý zápas měl podobný průběh jako ten první. Vyhráli jsme první čtvrtinu rozdílem 9 bodů a tento náskok jsme si (plus mínus pár bodů) udržovali po celé utkání a soupeř snížil až v závěru. Celkově byl náš výkon ve druhém zápase o něco málo lepší než v prvním, ale stále se dopouštíme spousty zbytečných chyb - ztráty míče při driblinku, když driblujeme se sklopenou hlavou, kroky, nepřesné přihrávky. Na tom všem budeme muset v tréninku zapracovat.

Ale abych nebyl jen kritický. Za prvé musím pochválit soupeře, který i přes nepříznivý stav nepřestával bojovat a hrál až do konce. Tak to má být. Za druhé bych rád pochválil z našeho družstva Kubu s Honzou, kteří nás táhli střelecky a doskočili spousty míčů. Stejně tak si ale zaslouží pochvalu za snahu a bojovnost i všichni ostatní hráči, kteří nastoupili. Dokázali jsme zvítězit, i když jsme nepodali tak dobrý výkon jako minulý týden proti Havířovu. A na závěr bych rád pochválil všechny diváky za skvělou atmosféru a fandění.

Roman Vítek

Dvě vítězné koncovky s Havířovem

BK Snakes Orlová - TJ Start Havířov 44:41 (21:15, 26:24, 33:33)

Body: Mates 13, Honza 8, Kryštof 6, Kuba 4, Mirek 4, Antonio 3, Patrik A. 2, Patrik Č. 2, Viktor 2

BK Snakes Orlová - TJ Start Havířov 33:32 (3:12, 12:15, 17:24)

Bod: Mates 14, Kuba 6, Kryštof 4, Antonio 4, Mirek 2, Patrik A. 2, Viktor 1

V této sezóně jsme se poprvé utkali se soupeřem z Havířova. Oba zápasy byly vyrovnané a dospěly do dramatických koncovek, ve kterých jsme byli šťastnější.

První čtvrtina úvodního utkání byla z obou stran kvalitní a padlo v ní také nejvíce bodů z obou utkání. Potom si střelci dali pauzu a tempo nárustu skóre se zpomalilo. Na obou stranách hřiště se bojovalo o každý míč a obě družstva neproměnila spoustu střeleckých pokusů z pod koše. Naši kluci se z těchto pozic nepochopitelně snažili zakončovat střelbou na čistý koš a mně přibývaly šediny. Do poslední čtvrtiny jsme vstupovali za vyrovnaného skóre a po střelecké přetahované byl stav vyrovnaný i 2 minuty před koncem. V té chvíli se vyfauloval ústřední hráč Havířova Chadima, který doplatil na svoji nečistou obranu. Nám se podařilo odskočit na rozhodující rozdíl pěti bodů a utkání jsme dovedli do vítězného konce.

Ve druhém utkání dostali více prostoru i hráči, kteří méně trénovali či byli po nemoci. I díky tomu jsme soupeře pustili do vedení, které ale nenarůstalo nijak dramaticky. Zápas měl obdobný průběh jako ten předchozí, jen s tím rozdílem, že Havířov byl od první minuty ve vedení a my se snažili dotahovat. Když na začátku poslední čtvrtiny (ve 3. minutě) soupeř navýšil rozdíl na 9 bodů, zdálo se být o vítězi rozhodnuto. Naši hráči ale nepřestávali bojovat a dokázali snížit na rozdíl 4 bodů. Soupeř ale opět navýšil vedení a dvě minuty před koncem jsme prohrávali o 7. Pak došlo k neuvěřitelnému obratu. Havířovští hráči přestali hrát kolektivně, dopustili se zbytečných ztrát a začali zakončovat z nesmyslných pozic. Navíc nás po každém zisku míče faulovali a tím posílali na čáru trestného hodu. A my měli v závěru trestné hody 100% (8/8)!!! Tím jsme dokázali utkání otočit a zvítězit o jeden bod.

Všichni hráči, kteří nastoupili, zaslouží obrovskou pochvalu. Stejně jako naši fanoušci za podporu.

Pro soupeře muselo být kruté prohrát zápas, ve kterém vedl od první do poslední minuty. Havířovský pan trenér by ale měl zvážit slova, která pravděpodobně v návalu vzteku po utkání pronesl.

Roman Vítek

Na Příbor zatím nemáme

BK Snakes Orlová - TBT Příbor 23:62 (6:19 17:25, 17:47)

BK Snakes Orlová - TBT Příbor  13:60 (3:12, 5:33, 7:41)

V sobotu k nám přivítal nejtěžší soupeř naší skupiny Příbor, kterého dosud v soutěži nikdo neporazil. V této sezóně jsme s tímto družstvem hráli už několikrát a pokaždé jsme vysoko prohráli. Před zápasy jsme si řekli, že zkusíme navázat na velice dobrý výkon z posledních utkání v Ostravě a kluci dostali za úkol pokusit se vyhrát aspoň jednu čtvrtinu.

První utkání začalo jako všechna předchozí. Nastoupili jsme s přílišným respektem, kazili jsme přihrávky a Příbor nás trestal z rychlých protiútoků a v 6. minutě jsme prohrávali 2:13. První čtvrtinu jsme prohráli rozdílem 13 bodů. Druhá čtvrtina byla o něčem jiném. Začalo se nám dařit v útoku a zlepšila se i obrana. Kluci splnili předzápasový úkol, když dokázali tuto čtvrtinu vyhrát 11:6. Bylo jasné, že trenér hostů nebude s poločasovým vedením jen o 8 bodů spokojen. Soupeř na nás od začátku druhého poločasu vlétl, ještě přitvrdil obranu až na hranici faulu a s tím si domácí nevěděli rady. Tato čtvrtina vypadala jako v  předchozích utkání - nedali jsme ani bod a soupeř trestal naše chyby. Podobně se odvíjela i čtvrtina poslední.

Ve druhém utkání jsme na podobné překvapení jako byla 2. čtvrtina prvního zápasu nedostali žádnou šanci. Příbor nás jasně přehrál ve všech čtvrtinách.

I přesto, že jsme opět dvakrát prohráli, bylo vidět, že se kluci výkonnostně trošku posunuli. Ve srovnání s hráči Příbora ale zaostáváme hlavně v technice driblinku, v přihrávkách a uvolnění se bez míče. Rozdíl je i v obraně, kde nám nechybí nasazení, ale zápasové zkušenosti.

Díky všem domácím divákům za podporu.

Radost z výkonu i po dvou prohrách

BK Snakes Ostrava A - BK Snakes Orlová  61:15 (10:2 24:6 47:9)

BK Snakes Ostrava A - BK Snakes Orlová  35:23 (3:8 16:12 20:14)

K zápasům do Ostravy jsme díky nemocem a zraněním odjížděli pouze s deseti hráči. Z toho Seba týden netrénoval kvůli pochroumanému rameni a Kuba jel hrát i s hodně bolavým palcem na noze. A čekal nás soupeř, který nás na kvalifikaci dva týdny zpátky doslova smetl z palubovky.

Domácí sice také nebyli kompletní, ale naši kluci nastoupili do prvního zápasu ustrašeně, kazili jsme spousty přihrávek a nestíhali se vracet do obrany. Ostraváci hráli v pohodě a utkání lehce dovedli do vítězného konce.

O přestávce mezi zápasy jsem kluky svolal do šatny a trošku jsme si popovídali. Snažil jsem se je hlavně uklidnit, aby si na hřišti více věřili a tím omezili počet chyb ve druhém utkání. A povedlo se.

Do druhého zápasu kluci nastoupili soustředěněji a k nemalému překvapení všech přítomných jsme vyhráli první čtvrtinu. Do poločasu domácí skóre otočili, ale neprohrávali jsme rozdílem třídy, ale pouze o čtyři body. Orlováci pokračovali ve výborném výkonu a šance na překvapení žila skoro až do půlky poslední čtvrtiny, kdy byl rozdíl -5 bodů. Pak začal úřadovad domácí Kuba Jícha, který hrál výborně a dovedl domácí k vítězství.

Naši kluci předvedli dosud nejlepší výkon ze všech svých odehraných utkání a i přes porážku o 12 bodů měli ze zápasu dobrý pocit.

Nevydařená kvalifikace

TBT Příbor - BK Snakes Orlová 91:8 (22:4 53:4 71:8)

BK Snakes Orlová - BK Snakes Ostrava 6:110 (0:26 4:50 6:75)

Další kolo kvalifikace jsme odehráli v Příboru v nekompletní sestavě. Chtěli jsme si zkusit některé nové věci z tréninku, ale budeme se muset vrátit k úplným základům. V obou utkáních nám soupeři odebírali míč z driblinku, nedokázali jsme si přihrát a v obraně jsme většinou jen přihlíželi, jak dostáváme jeden koš za druhým. I kdyby jsme byli v plné sestavě, tak na družstva Příbora a Snakes Ostrava zatím herně nemáme.

Roman Vítek

Vánoční turnaj v Ostravě

Od 16. do 18. prosince 2016 jsme se zúžastnili mezinárodního turnaje Baby X-MAS CUP v Ostravě. Během tří dnů jsme odehráli celkem 8 utkání se soupeři, kteří zatím byli nad naše síly. Pro kluky to byla skvělá zkušenost a v naší hře bylo vidět každým odehraným zápasem malé zlepšení. Bohužel se zatím nemůžeme basketbalově srovnávat s týmy, které hrají soutěže už třetím či čtvrtým rokem. Zejména družstvo Šoproně nám ukázalo, jak se to má hrát. Všichni jejich hráči byli basketbalově někde jinde, zejména co se týká driblinku, ale i ostatních dovedností. Byl bych rád, aby kluci získané zkušenosti zúročili v zápasech, které nás čekají.

První výhry U11 Orlové

BK Snakes Frýdek-Místek - BK Snakes Orlová 38:54 (9:16 17:22 28:41)

Body: Matyáš Vítek 21, Jan Jeziorski 9, Viktor Škatula 8, Jakub Štibrocha 6, Mirek Kolář 4, Patrik Čief 4, Tibor Mika 2

BK Snakes Frýdek-Místek - BK Snakes Orlová 39:40 (5:0 9:26 25:30)

Body: Matyáš Vítek 15, Jakub Štibrocha 7, Jan Jeziorski 6, Vojta Vítek 4, Mirek Kolář 4, Viktor Škatula 2, Patrik Čief 2

Do Frýdku - Místku jsme nejeli v plné sestavě kvůli onemocnění a zdravotním komplikacím čtyř hráčů. Domácí na tom ale byli podobně a tak jsem očekával dva vyrovnané zápasy, protože tým domácích je (stejně jako my) složený z hráčů, kteří z drtivé většiny hrají svoji první sezónu.

Do prvního zápasu kluci nastoupili s odhodláním a vírou, že když budou dobře bránit, tak se můžou dočkat svého prvního vítězství. První čtvrtinu jsme vyhráli o 7 bodů a i když jsme druhou čtvrtinu o koš prohráli, tak kluci poznali, že se se soupeřem dá hrát a začali si víc věřit. Na začátku třetí čtvrtiny jsme na domácí vlétli a díky výborné obraně jsme se dostali do nejvyššího vedení 19:37. Frýdek ale nesklopil hlavy, dál bojoval a postupně z našeho náskoku ukrajoval. V páté minutě poslední čtvrtiny byl na tabuli stav 38:45. Od této chvíle se ale domácím už nepodařilo skórovat a naopak naši kluci si šňůrou 9 bodů závěr zápasu pohlídali a mohli se tak radovat ze své první výhry v soutěžním utkání.

Do druhého zápasu jsem změnil sestavy, aby spolu nehráli stejné pětky. V první čtvrtině se nám nepodařilo trefit koš, ale slušnou obranou jsme se drželi. Druhá čtvrtina byla z naší strany z obou utkání nejpovedenější. Kluci výborně bránili, zavřeli domácí na jejich obranné polovině hřiště a hlavně jsme proměňovali naše střelecké pokusy. Čtvrtinu jsme vyhráli o 22 bodů a tak jsme šli do druhého poločasu se slušným náskokem. Ten ale Frýdek postupně snižoval a před poslední čtvrtinou jsme vedli o 5 bodů. Do poslední čtvrtiny asi naši kluci nastoupili s tím, že už je rozhodnuto, ale domácí nás vyvedli z omylu. Ve 3. minutě se dostali do vedení o bod a začalo drama pro diváky. Od tohoto okamžiku se oba týmy celkem šestkrát vystřídaly ve vedení. Na začátku poslední minuty jsme dostali koš a prohrávali jsme o 2 body. Po faulu domácích proměnil Mates jen jeden trestný hod, míč ale měl Frýdek. Naštěstí jsme ubránili, Mates všem utekl a vedli jsme o bod my. Pak následoval faul z naší strany a 6 vteřin před koncem házel domácí kapitán Novák 2 trestné hody. Neproměnil však ani jeden, míč jsme doskočili my a byl konec. Tento zápas si zasloužila vyhrát obě družstva, my jsme měli v závěru jen víc štěstí.

Gratuluji klukům k prvním výhrám, ale stále děláme na hřišti spousty zbytečných chyb. Na tom ale na trénincích zapracujeme. Děkuji rodičům za dopravu a podporu v hledišti.

Roman Vítek

První kolo kvalifikace U11 v Orlové

O víkendu se rozjela kvalifikace o postup na Národní finále kategorie U11. Orlová v sobotu pořádala turnaj skupiny B, kde se mimo domácích zúčastnila družstva BK Snakes Ostrava a TBT Příbor. Jelikož jsme se s oběmi družstvy setkali už v soutěži oblastního přeboru, tak bylo jasné, že si to o vítězství v prvním turnaji kvalifikace rozdají právě hostující týmy.

BK Snakes Orlová – BK Snakes Ostrava     8:51 (2:12 2:26 8:42)

BK Snakes Ostrava – TBT Příbor               44:56 (7:7 25:30 29:37)

BK Snakes Orlová – TBT Příbor                 12:75 (2:20 2:36 6:52)

Domácí tým nebyl zcela kompletní, ale ani v plné sestavě bychom zkušenějším soupeřům nebyli rovnocenným soupeřem. Obě utkání se odvíjela z naší strany podobně. Hráči Ostravy i Příboru mají daleko lépe zvládnuté individuální činnosti (driblink, přihrávky, střelbu, uvolnění se pro míč i obranu) a jasně nás přehrávali. Domácí kluci aspoň nasbírali další herní zkušenosti, a i když to podle počtu obdržených bodů nevypadá, zaslouží si pochvalu za nasazení v obraně. Na čem ale v tréninku musíme důrazně zapracovat, jsou útočné činnosti.

Roman Vítek

Příbor nás jasně přehrál

Torola Basket Team Příbor - BK Snakes Orlová 88:6  (24:2 46:2 66:4)

Body: Matyáš Vítek 2, Patrik Adamiček 2, Jakub Štibrocha 2

Torola Basket Team Příbor - BK Snakes Orlová 83:9  (24:2 44:2 62:5)

Body: Jan Jeziorski 2, Matyáš Vítek 2, Jakub Štibrocha 2, Tibor Mika 2, Miroslav Kolář 1

V sobotu kluci odehráli svá první venkovní utkání na palubovce jednoho z nejlepších týmů této věkové kategorie z našeho regionu. Skoro všichni hráči Příboru hrají spolu soutěž už třetím rokem a uspořádali orlovskému družstvu basketbalové školení.

Obě utkání se odvíjela úplně stejně. Domácí nás jasně přehrávali, byli lepší ve všech základních basketbalových dovednostech, na hřišti o sobě věděli a dokázali se najít přihrávkami a přesně zakončovali. Největší jejich síla ovšem byla v rychlém protiútoku. Než jsme se po ztrátě míče stačili na palubovce zorientovat, tak se na náš koš řítili nikým nebránění hráči. Co se týká obrany, tak tam jsme také těžce zaostávali. Nechávali jsme se lehce obcházet, nechávali jsme lehce přihrát na hráče soupeře, na rozdíl od domácích, kteří nás ubránili na nohách a nenechali nám ani centimetr hřiště zadarmo. Proto jsme se nedostávali k žádným lehkým střelám, a proto jsme dali tak málo bodů.

Kluci sice bojovali, ale soupeř byl basketbalově úplně někde jinde. Byla to pro nás škola a doufám, že hráči byli vnímaví a něco se přiučili. Děkuji rodičům hráčů za dopravu a podporu v hledišti.

První utkání kluků Orlové

BK Snakes Orlová – BK Snakes Ostrava A  27:56  (0:22 16:32 18:47)

Body: Matyáš Vítek 13, Patrik Adamiček 8, Jan Jeziorski 2, Tibor Mika 2, Miroslav Kolář 2

BK Snakes Orlová – BK Snakes Ostrava A  28:61  (10:19 15:25 19:45)

Body: Jan Jeziorski 8, Matyáš Vítek 6, David Hrudnak 5, Jakub Štibrocha 3, Patrik Adamiček 2, Kryštof Krupa 2, Viktor Škatula 2

BK Snakes Orlová odehrál první dvě soutěžní utkání v kategorii nejmladší minižáci U11. Nastoupili jsme proti soupeřům z ostravského Snakes, kteří už v oblastním odehráli dvě utkání proti Příboru, a bylo to na hřišti znát. Všichni naši kluci nastoupili k soutěžnímu utkání poprvé v životě a než se rozkoukali, tak nám soupeř dával jeden koš za druhým. Nestíhali jsme v obraně, a když jsme měli míč v držení, tak jsme se o něj často připravili nepřesnými přihrávkami. Stav po první čtvrtině 0:22 hovoří za vše. Od druhé čtvrtiny jsme se trošku zlepšili a zbytek utkání prohráli jen o 7 bodů.

Ve druhém zápase to bylo aspoň v prvním poločase o něčem jiném. Kluci už věděli, co je na hřišti čeká, a v poločase jsme prohrávali o přijatelných 10 bodů. Ve druhém poločase jsme se opět vrátili k nedůsledné obraně a zbytečným ztrátám míče, což bylo i díky narůstající únavě, a skóre narůstalo v náš neprospěch.

I přes dvě porážky zaslouží orlovští kluci pochvalu za předvedený výkon. Jak jsem už uvedl, nikdo z domácích hráčů ještě soutěžní zápas nikdy nehrál, naproti tomu za Ostravu nastoupili někteří hráči, kteří už mají více hráčských zkušeností. Aspoň naši hráči poznali, v čem mají rezervy a na čem musí na tréninku zapracovat. Důležité je, že kluci získali první zápasové zkušenosti a mají potenciál se zlepšovat.