Tým ŽAK Žory se k utkání U10 nedostavil

Poslední dvojutkání sezóny proti týmu ŽAK Žory jsme bohužel neodehráli, protože se soupeř na zápasy nedostavil. Utkání by s největší pravděpodobností měla kontumačně skončit ve prospěch Orlové. Poslední slovo bude mít ČBF.

Mrzí mě, že se nehrálo, protože kluci byli dobře připravení a nachystaní oplatit Žorům porážky z jejich palubovky. Tak si aspoň zahráli mezi sebou a žlutí zvítězili nad modrými smile.

Roman Vítek

Opava nás jasně přehrála

BK Snakes Orlová - BK Opava 17:63 (3:12 9:26 11:45)

BK Snakes Orlová - BK Opava 13:62 (0:18 7:26 7:44)

K sobotním zápasům nastoupilo za domácí pouze 9 hráčů, z toho dva hráli poprvé resp. podruhé. Družstvo oslabené řadou zranění a nemocí nemělo proti Opavě šanci. A šanci bychom neměli ani v kompletním složení. Opaváci byli rychlejší, agresivnější v obraně, dravější, více běhali, měli lépe zvládnutý driblink, viděli se na hřišti a lépe si přihrávali. Dostali jsme lekci a kluci si doufám uvědomí, že musí na trénincích přidat, aby na hřišti nevypadali jako statisti. Na druhou stranu nechci být jen kritický. Základ týmu Opavy tvoří hráči, kteří hrají soutěž už druhým či dokonce třetím rokem a to je v této kategorii hodně znát. Pozitivní je, že se nikdo další nezranil.

Roman Vítek

Z Ostravy vezeme dvě porážky

BK Snakes Ostrava - BK Snakes Orlová 63:24 (12:10, 34:12, 50:20)

Body: Mates 14, Antonio 6, Martin 4

BK Snakes Ostrava - BK Snakes Orlová 57:32 (9:8, 25:22, 35:26)

Body: Mates 24, Martin 4, Tomáš Konderla 2, Kuba 2

Sobotní dvojzápas na ZŠ Dvorského odehráli kluci na konci svých jarních prázdnin a bylo to hodně znát. Z nejrůznějších důvodů jsme nebyli kompletní a někteří hráči dorazili na zápas bez tréninku. Kromě Antonia, Kamila a Matese (v abecedním pořadí) někteří vypadali, že hrají basket poprvé a dalším se snad ani nechtělo vůbec hrát.

V některých fázích zápasů jsme se soupeřem drželi krok, ale většinou jsme tahali za kratší konec. Přitom se s tímto soupeřem daly hrát vyrovnanější zápasy. Ne, že by soupeř byl o tolik lepší, ale vítězství jsme mu my sami usnadnili vlastními chybami - přihrávky přímo soupeři (i při vhazování), (ne)doskakování zejména pod vlastním košem, pomalý přechod do útoku a ještě pomalejší návrat do obrany atd.. Možná si dnes tým vybral "den blbec" a příště ukáže, že basket umí. Všechny výše vyjmenované nedostatky se dají tréninkem odstranit a herní dovednosti lze stále zlepšovat.

Se zlepšením by pak mělo přijít i zvýšené sebevědomí, nebojácnost a jistota na hřišti. To nám dnes, spolu s bojovností a vůlí po vítězství chybělo. Veliká škoda, že jsme nepředvedli stejný výkon jako ve Frýdku - Místku.

Děkujeme rodičům za spolupráci a za trpělivost při hledání místa k parkování v okolí školy.

Roman Vítek, Jan Kukla

Z bratrského Frýdku - Místku vezeme 2 výhry

BK Snakes Frýdek Místek - BK Snakes Orlová  36:68 (6:16 17:37 29:49)

Mates 23, Antonio 18, Tonda 16, Tomáš 5, Kamča 2, Kuba 2, Petr 2

BK Snakes Frýdek Místek - BK Snakes Orlová  35:51 (14:6 17:20 25:34)

Tonda 29, Mates 14, Antonio 4, Tomáš 2, Adam 2

K našim kolegům do Frýdku - Místku jsme odjížděli ve skromném počtu devíti hráčů, zato s velkým odhodláním poprat se o dobrý výsledek. I když domácí také nebyli kompletní, tak nás nečekalo nic lehkého. Doma jsme s tímto soupeřem jednou prohráli a jednou vyhráli se štěstím o koš. Vzhledem k menšímu počtu kluků jsme se dohodli s domácím trenérem Davidem Panáčkem, že nebudeme hrát na 2 pětky a tak si kluci poprvé vyzkoušeli střídání jako ve "velkém" basketu.

Do prvního utkání jsme vstoupili parádně a po 4 minutách jsme vedli 10:0. Potom se hra vyrovnala, ale nám se dařilo úspěšně zakončovat, zatímco domácí měli několikrát smůlu, když se jim míč vykroutil z obroučky. Náš náskok postupně narůstal a v poločase jsme vedli o 20. Pro naše družstvo něco neuvěřitelného, ale všechno je jednou poprvé smile. Pod dojmem vysokého vedení jsme polevili v obraně a třetí čtvrtina byla vyrovnaná. V závěrečné čtvrtině jsme se zase trošku zlepšili a navýšli skóre na konečných 68 vstřelených bodů, což je naše dosavadní maximum.

V pauze mezi zápasy jsme měli v šatně krátkou poradu, kde jsem kluky upozorňoval, že druhý zápas bude daleko těžší. Ale jako bych házel hrách na stěnu. Domácí začali skvěle a my jsme se nebyli schopní trefit do koše ani z vyložených pozic. Ubrali jsme z nasazení v obraně a jako by čekali, že se soupeř porazí sám. První čvrtinu jsme tak jako jedinou z obou utkání prohráli. K obratu vedla zlepšená obrana a střelecká exploze Tondy. Poločas skončil +3 body pro nás, ale to v minibasketu nic neznamená. Kluci si ale začali víc věřit, bojovali o každý míč a dokázali domácí porazit i podruhé.

I přes vítězství se v naší hře pořád objevuje hodně chyb, na kterých budeme muset na trénincích zapracovat. Díky rodičům za podporu v hledišti a pomoc při dopravě. Zraněným a nemocným klukům, kteří nemohli jet a hrát přeji rychlé uzdravení.

Roman Vítek

V Polsku bez výhry

ŽAK Žory - BK Snakes Orlová 58:29 (18:5 32:15 50:19)

Body: Antonín Vonzino 13, Tomáš Konderla 5, Martin Jelínek 4, Filip Mlkvik 4, Antonio Marek 3

ŽAK Žory - BK Snakes Orlová 47:14 (14:0 29:4 39:8)

Body: Antonín Vonzino 6, Jan Marek 4, Antonio Marek 2, Kamil Sládek 2

Sobotní dvojutkání se konalo v příjemném prostředí sportovní haly v polském městě Žory. Kromě soupeře se museli kluci poprat i s absencí několika hráčů, takže obě utkání odehráli bez střídání. Domácí prostředí spolu s herně vyspělejší první pětkou domácích se podepsalo na průběhu hry.

Nástup do prvního zápasu se příliš nepovedl, než se kluci stačili na hřišti rozkoukat, prohrávali 6:0. První koš dali za stavu 14:0. Našim hráčům trvalo poměrně dlouho, než se dokázali orientovat v prostoru haly a slibně se rozvíjející akce končily přešlapy mimo čáry hřiště. Dalším problémem se (pro oba týmy) stalo přesné posuzování pravidla o krocích, v nich naši kluci měli navrch.

Poslední tréninky jsou více zaměřeny na střelbu, v ostrém zápase se to zatím neprojevilo. Nedaří se proměňovat i ty nejvyloženější šance, svůj vliv měla na to i únava v závěrech zápasů. V obraně střídavě oblačno. Bohužel naše chyby soupeř (když nastoupili jeho nejlepší hráči) dokázal vždy potrestat.

Tentokrát musím kluky pochválit za slušný výkon, snažili se bojovat o každý míč. Musím ocenit, že i v okamžicích, kdy se nedařilo, a dělali chybu za chybou, nezabalili to a pokusili se svou hru zlepšit a změnit nepříznivý stav. Uznání jim patří za to, že v koncovkách zápasů drželi se soupeřem krok, i když někteří dohrávali unaveni a s velkým sebezapřením.

Děkuji všem zúčastněným rodičům za podporu.

Jan Kukla

V Opavě se nedařilo

BK Opava - BK Snakes Orlová 65:17 (12:8 34:8 51:13)

Body: Matyáš Vítek 7, Jan Rusiňak 4, Antonín Vonzino 4, Antonio Marek 2

BK Opava - BK Snakes Orlová 66:13 (18:3 32:7 50:7)

Body: Matyáš Vítek 9, Adam Piroš 2, Petr Kopal 2

Do Opavy jsme kvůli nemocem odjížděli pouze s 10 hráči. Kluci se snažili, ale v naší hře se stále opakují stejné chyby. V obraně jsme pozdě u svých hráčů, odražené míče nechytneme dvouma rukama a v útoku driblujeme s hlavou sklopenou do země a nevidíme svoje volné spoluhráče. Zvláštní kapitolou jsou přihrávky, když při vyhazování ze zámezí odevzdáme míč soupeři a hlavně držení a krytí si míče po driblinku.

Slušně jsme odehráli pouze první čtvrtinu prvního zápasu a to je málo. Mrzí mě, že proti minulým zápasům s Ostravou jsme nastříleli daleko míň bodů. I když domácí dobře bránili, tak jsme neproměnili hodně pokusů z pod koše.

Kluci hráli poprvé v krásné sportovní hale a ne ve školní tělocvičně. Opava, stejně jako jiné týmy, měla několik hráčů, kteří hrají soutěž druhým rokem a to je znát. Naši kluci stále sbírají zkušenosti a v podstatě začínají s basketem, takže by se měli s větším počtem odehraných utkání zlepšovat.

Roman Vítek

Kluci z Ostravy nás jasně přehráli

BK Snakes Orlová – BK Snakes Ostrava 30:71 (16:22 20:42 28:57)

Body: Matyáš Vítek 14, Tomáš Konderla 6, Sebastian Jurko 4, Antonio Marek 2, Adam Piroš 2, Jan Rusiňak 2

BK Snakes Orlová – BK Snakes Ostrava 44:77 (18:16 20:43 36:54)

Body: Matyáš Vítek 29, Adam Piroš 4, Antonio Marek 3, Sebastian Jurko 2, Tomáš Konderla 2, Martin Jelínek 2, Antonín Vonzino 2

Naši kluci tentokrát prohráli zcela jasně oba domácí zápasy. Hlavním důvodem byla katastrofální obrana. Bez nasazení a bojovnosti to nejde. Není možné nechat soupeře s míčem zcela volného, aby si dal koš. Musíme se v tréninku zaměřit hlavně na to, aby se kluci nenechali lehce obcházet hráčem s míčem a také na to, aby včas reagovali na pohyb soupeře bez míče.

V útoku se dokázal bodově prosadit Mates, ale musí se k němu více přidat další hráči. Škoda spousty neproměněných střel, ale to bylo podobné na obou stranách. V týmu Ostravy byli někteří kluci zkušenější, protože mají odehráno více zápasů z loňské sezóny a to se ukázalo jako rozdílové.

Pozitivní bylo, že jsme druhé utkání odehráli malinko lépe. Oproti prvnímu zápasu, kdy jsme prohráli všechny čtvrtiny, jsme dokázali aspoň dvě čtvrtiny těsně vyhrát (zbylé dvě jsme ale děsivě prohráli…).

Děkujeme všem divákům za skvělou atmosféru a podporu hráčů.

Jan Kukla a Roman Vítek

2x prohra v Krnově

BA Krnov – BK Snakes Orlová  54:14 (14:2 28:2 40:2)

Body: Mates 12, Antonio 2

BA Krnov – BK Snakes Orlová  63:34 (12:10 26:12 39:26)

Body: Mates 18, Antonio 6, Adam 6, Tomáš Č. 4

V neděli odehráli hráči U10 první zápasy na venkovní palubovce a v obou utkáních odešli poraženi. Je pro mě velice těžké tyto zápasy rozebírat, protože za domácí tým v rozporu s Rozpisem soutěží 2016/2017 řízených STK ČBF OSM článku 1.2 nastoupila drtivá většina hráčů i hráček starších a to v některých případech i o 2 roky. Našim klukům nelze upřít snahu a bojovnost, ale na „zkušenější“ starší soupeře nestačili.

Budu bránit naše družstvo a tímto posílám nejen Krnovu tento vzkaz:

V budoucnu se už nestane, že družstvo BK Snakes Orlová nastoupí proti jakémukoliv týmu, který nebude mít sestavu podle výše uvedeného rozpisu.

Podle mého názoru není fér hrát v nejmladší kategorii se staršími hráči proti klukům, kteří začínají s basketem. Ostatní družstva, která nastupují k zápasům v rozporu s Rozpisem soutěží, by si měla uvědomit, že v této kategorii nejsou na prvním místě výsledky, ale to aby nejmenší hráče basket bavil a rádi jej hráli. Nevadí mi, když prohrajeme se stejně starými hráči, kteří jsou na hřišti lepší.

Na druhou stranu je třeba orlovských hráčům vytknout nedůslednost v obraně, kdy jsme za celé dva zápasy nebyli schopni zareagovat na dlouhé přihrávky soupeře. I přes to všechno zaslouží kluci pochvalu za poslední čtvrtinu prvního utkání a zejména za druhý zápas.

Děkuji všem rodičům za dopravu a podporu při zápasech. Výkon slečny rozhodčí, která začala (ne)pískat první utkání a po pár minutách odešla ze hřiště, raději komentovat nebudu.

Za oba trenéry Roman Vítek

První výhra Orlové

BK Snakes Orlová – BK Snakes Frýdek – Místek 16:46 (6:8 8:28 16:30)

Body: Matyáš Vítek 8, Filip Mlkvik 4, Sebastian Jurko 2, Antonio Marek 2

BK Snakes Orlová – BK Snakes Frýdek – Místek 26:24 (8:6 8:12 24:16)

Body: Matyáš Vítek 18, Jakub Luzar 4, Filip Mlkvik 2, Antonio Marek 2

Nejmladší hrací družstvo U10 odehrálo své první dva zápasy se soupeřem z Frýdku – Místku a každý tým si připsal po jednom vítězství.

První čtvrtina úvodního zápasu byla vyrovnaná, ovšem ve druhé čtvrtině, kterou jsme prohráli děsivým rozdílem 18ti bodů, se rozhodlo o vítězi. Třetí čtvrtku jsme zvládli lépe my a trošku zkorigovali nepříznivé skóre, ale závěrečná čtvrtina opět naplno ukázala rozdíl v dravosti a bojovnosti obou družstev. Naši kluci si nebyli schopni přesně přihrát, ztráceli hodně míčů a nabízeli soupeřům spoustu střeleckých příležitostí, když nedokázali doskočit míč pod vlastním košem a byli vždy nejméně o krok pomalejší.

V pauze po prvním prohraném zápase se kluci odebrali s trenéry do šatny, kde jim bylo důrazně vysvětleno, že takhle se basket nehraje, že každý hráč musí bránit, že když hrajeme ve žlutých dresech, tak nemůžeme přihrávat modrým, že nemůžeme jen pozorovat, jak soupeř střílí na náš koš a nebojovat o odražené míče.

Naštěstí si kluci něco z toho vzali k srdci a druhý zápas byl o něčem jiném. Všichni na hřišti bojovali a snažili se bránit svoje hráče. Výsledkem bylo velmi vyrovnané a dramatické utkání, které se muselo líbit zaplněnému hledišti. Poločas jsme sice o 4 body prohráli, ale pak následovala z naší strany nejlepší čtvrtina z obou utkání, kterou jsme vyhráli 16:4. V závěrečné čtvrtině ale kluci z Frýdku – Místku zabojovali a dokázali srovnat na 24:24. O výsledku nakonec rozhodl Mates přesnou střelou 20 sekund před koncem. Soupeřům se už srovnat nepodařilo a tak se domácí mohli radovat z první výhry.

Jsme rádi za zlepšení ve druhém utkání, ale zápasy nám ukázaly, na čem všem musíme zapracovat. Děkujeme soupeři za to, že v prvním zápase, který vyhrál rozdílem třídy, otevřel našim klukům oči a ukázal jim, jak se má bojovat.