BK SNAKES OSTRAVA B - TJ START HAVÍŘOV  33:50 (9:15 13:24 27:40)

Patrik Smuda 10 (2/2), Petr Haták 8, Tonda Fajčák 5 (4/1), Dan Horák 4 (2/0), Honza Mika 2, Sam Nagy 2 (2/2), David Fojtík 2, Dan Novák, Dominik Okon, Marek Ožana, Dan Sedláček, Tom Smažák, Jáchym Hořínek 0,

BK SNAKES OSTRAVA B - TJ START HAVÍŘOV 45:50 (13:9 25:24 32:46)

Tonda Fajčák 13 (6/1), Dan Horák 10, Petr Haták 7 (2/1), Sam Nagy 6, Patrik Smuda 5 (2/1), Honza Mika 2, Dominik Okon 2, David Fojtík, Marek Ožana, Dan Sedláček, Tom Smažák, Dan Novák, Jáchym Hořínek 0

KOČKA S MYŠÍ

BK Snakes Ostrava B - Sokol Karviná  25:40 (4:12 10:16 14.30)

V sobotu 4.2.2017 se sešla naše záloha týmu U12 k sehrání svých mistrovských utkání proti družstvu Karviné. Nutno přiznat, že za tým Karviné hráli i hráči ročníku 2004. Což avizoval trenér hostů dopředu a my s tím souhlasili. Pravdou ale je, že pokud tam hráči 2004 nebyli, tak jsme chvílemi měli navrch. Pokud tam byli, tak svoji fyzičností rozhodovali zápas. Konkrétně když dá jeden hráč z 40 bodů hostů 18, tak není co řešit. K svému týmu musím ale říct, že se herně zlepšuje. Na míči jsme silnější než v minulosti. A obrana se zlepšila. Problém máme se zakončením. Kolik úplně jednoduchých možností nezakončíme úspěšně, někdy rozum zůstává stát. A to budeme muset na tréninku řešit. Jinak soupeř si s námi hrál jako kočka s myší, aby vyhrál. Ale to je jiná kapitola o které již padla zmínka.

BK Snakes Ostrava B - Sokol Karviná 23:40 (4:16 15:24 18:34)

Vůbec nevím co napsat o druhém zápase. On byl úplně přes kopírák stejný, jako zápas první. Když soupeř potřeboval, postavil disciplinovaně hráče určené k výhře a ty starší borci to zařídili, a když hráli ti věkově stejní, drželi jsme vyrovnanou partii. Problém stejně jako v prvním zápase se zakončením jsme měli i v zápase druhém. Jednoduché pozice nedáme. Dostat 40 bodů za zápas normální, ale dát v prvním 25 a v druhém 23 to je málo a na výhru to stačit nemůže. Zápas jsme za dané situace vyhrát nemohli, ale koncovku jsme zlepšit mohli. Poučení pro nás, musíme zlepšovat zakončení při tréninku. Zlepšeni tu ale je. Odrazit se musíme od toho, co tvoříme nyní na hřišti.

U12 B: TURNAJ V KATOVICÍCH

Nakonec jsme se umístili na 7. místě. Výsledek, ale není tak důležitý, jak důležité jsou zkušenosti a prožitky, které jsme si přvezli.

První turnaj a hned zahraniční. To, že se jedná o sousední Polsko nehraje žádnou zásadní roli. Jedeme za hranice, kde jen málo rozumíme a vše je pro nás tak nějak neznámé. Je to jedno z toho, co pro nás sport může udělat: otevře nám dveře do jiných zemí a nabídne nám možnosti, které ostatní nemají.

V turnaji je naše kategorie rozdělena do dvou skupin. Kromě nás jsou tam jen polská družstva a s nikým z nich jsme doposud nehráli. V pátek a v sobotu se hraje o umístění ve skupině, v neděli pak o konečné pořadí. Na hale je vše jak má být. V rohu sedí zdravotnice, organizátor se stará, jestli máme vše,co potřebujeme a ještě nám nabízí láhve s vodou. Stolek je aktivní a hned nás žádá o soupisku. Rozhodčí vchází do haly vždy 10 minut před zápasem. Každý den to funguje naprosto stejně a provoz tělocvičny jede na výbornou.

BK SNAKES OSTRAVA - MUKS BASKET WARSZAWA  11:67

Srážka s realitou vždycky "zabolí" a my se srazili opravdu tvrdě. Tým Varšavy hrál prvním patře a my v suterénu. Bohužel nejen dovednostně, ale především fyzicky jsme byli někde opravdu vzadu. Nedokázali jsme doběhnout hráče, sami jsme měli velké potíže někomu utéct nebo vyhrát fyzický souboj o postavení či míč. O basketbalových dovednostech pak nemusí být ani řeč. Ty se musí skládat na fyzickou zdatnost, která nám tedy rozhodně chybí. První utkání s pozdějším účastníkem finále bylo opravdu "tvrdé", ale poučné a inspirující.

GIMBASKETS 2 PRZEMYSL I - BK SNAKES OSTRAVA  15:44

Pravděpodbně mladší a méně zkušenější soupeř nekladl větší odpor. Naše herní zkušenost nám stačila k tomu, abychom si s obranou soupeře poradili jednou delší přihrávkou a správným "číháním" získali nějaký ten míč do útoku. Celé utkání bylo protipólem toho prvního. Až moc snadno nám soupeř nabízel míče, které jsme tím pádem nemuseli získat tvrdou prací na hřišti.

MOSIR CIESZYN - BK SNAKES OSTRAVA  40:8

První utkání - rozhodně - které mělo zápletku. I přes vysoký rozdíl ve skóre jsme dobře bránili a běhali po hřišti, jak psi za svou kořistí. Už jsme si nenechali dát koš tak jednoduše a o každý ztracený míč jsme ještě bojovali. Rozhodla větší zkušenost soupeře a naše herní naivita /především v přihrávkách a uspěchaných střelách/. Ve všem ostatním jsme byli srovnatelní: v rychlosti, v síle a ve vůli.

BK SNAKES OSTRAVA - SP 27 KATOWICE I  21:55

Na první pohled srovnatelný soupeř jako my. I jeho předchozí výsledky říkaly, že jsme na tom zhruba stejně. Jenže ono to zdání někdy klame a to byl i náš případ. Soupeř byl o něco dál než my a my zrovna neměli svoji chvilku. Po předchozím bojovném utkání jsme byli v útlumu a s narůstajícím skóre vypouštěli a vypouštěli. Do toho nás srážel vlastní neúspěch v podobě neproměněných jasných košů a s tím už jsme prostě neuměli hrát. Prohra nás mrzela, ale soupeř byl nad naše síly.

ÓSEMKA SKIERNIEWICE - BK SNAKES OSTRAVA  22:25

Zápas o konečné pořadí byl tak dramatický, jak jen taková utkání mají být. Nikdo do poslední chvíle nevěděl, kdo vyhraje. Utkání bylo natolik vyrovnané, že jsme se po celou dobu zápasu střídali ve vedení. Minutu před koncem jsme dali šest bodů v řadě /20:25/ a dostali se tak do vítězné euforie. Soupeř nám 4 vteřiny před koncem dal koš s faulem /22:25/ a střílel jeden trestný hod. Neproměnil a vyhazovali jsme z outu. Dobré vyhození a udržení míče už jsme zvládli a radovali se tak z vítězství a celkového 7. místa na turnaji.

Nejlepším hráčem týmu byl vyhlášen Tonda Fajčák a do All stars se probojoval Patrik Smuda.

Tři dny spolu trávíme daleko více času než normálně. Jíme u společného stolu, spíme na žiněnkách a mluvíme o tom, co jsme právě viděli nebo zažili. Všudypřítomné házení s lahvemi nás provází po celou dobu turnaje - a i když mě to hrozně štve - je to něco, co jsme si společně vymysleli.

Závěrečné poděkování patří rodičům, kteří se postarali o naši dopravu na turnaj a fandili, jak jim síly stačily. Stejně tak děkujeme i hlavnímu organizátorovi z české strany, Kamilu Vašťákovi, za nabídku a zprostředkování turnaje.

OPAVA BYLA NAD NAŠE SÍLY

BK Snakes Ostrava B - BK Opava  31:57 (7:9 13:30 27:40)

K utkání s Opavou se tým sešel o podzimních prázdninách. Nutno říct, že se na tréninku hlásili čtyři hráči, že přijdou a ti ostatní budou pryč. Musím to sdělit, protože ti, co se nehlásili a nakonec přišli, dostali méně šancí v zápase než obvykle. Těžko říct, kde byla chyba. K zápasu samotnému. Věděli jsme, družstvo Opavy je kombinačně a i dovedností trochu dále, proto jsem do první pětky vtěsnal všechny naše nejlepší individuality. První čtvrtina skončila mínus 2. Od druhé čtvrtiny jsem pravidelně střídal hráče, aby do zápasu v určité minutáži zasáhli všichni. Soupeř vynikal kombinacemi. Někdy na můj vkus až moc přihrával, ale byl rychlý dopředu. Naši hráči se snažili zúročit to, co umějí, ale v některých úsecích propadali hlavně v návratu do obrany. První a třetí čtvrtina vyzněla pro náš tým o hodně kladněji. Takže v tréninku máme hlavně v obranných činnostech co dohánět.

BK Snakes Ostrava B - BK Opava  30:45 (8:7 18:23 22:33)

Druhé utkání vypadalo podobně jako utkání první. První čtvrtina vyzněla nejlépe ze všech čtvrtin z obou zápasů. Bojovný a statečný výkon. Odvaha a nebojácnost zdobily naši hru v první čtvrtině. Od druhé čtvrtiny se projevily rozdíly v připravenosti našich hráčů a soupeř nás trestal zejména rychlým protiútokem. Do rotace se dostali nakonec všichni naši hráči. V tréninku je zapotřebí trénovat kondici pro rychlejší návrat do obrany a zakončení, jelikož zakončení se zdá být pro naše některé hráče hodně velký problém. Soupeř tak dominoval hlavně kombinačně a zaslouženě vyhrál i druhé utkání. Toto druhé utkání bylo z naší strany ale povedenější, přeci jenom jsme dostali méně bodů oproti zápasu prvnímu.

BK Karviná - BK Snakes Ostrava B

BK Karviná - BK Snakes Ostrava B 62:17 (14:12 28:14 42:17)

K zápasům do Karviné odjížděl v sobotu 15.10. náš druhý stále se zlepšující tým ročníku 2005. Bohužel narazil na tým, který hrál oba zápasy v devíti hráčích.  Z těchto devíti hráčů byli tři starší a jeden nepatřil na soupisku. Takže Karviná začala ve stylu 8:0. Pak trenér domácích poslal na hřiště sestavu bez starších hráčů a naše sestava obrátila na 12:10 pro nás. Od této chvilky ale soupeř po celý zbytek utkání nechal na hřišti pro sychr všechny hráče starší a střídal vždy jen dva mladší. A tak skóre narůstalo pro domácí. Nicméně naše družstvo odtajnilo své nedostatky v průzračné nahotě všech chyb, kterých se dopustilo. Největší nedostatky máme s nabíráním hráčů v obraně. Než se rozkoukáme po ztrátě míče, tak většinou dostáváme laciný koš. Takže toto je téma pro náš další trénink.

BK Karviná - BK Snakes Ostrava B 45:16 (14:5 24:9 34:11)

Druhé utkání v Karviné se odehrávalo úplně ve stejném duchu jako utkání první. Snaha zlepšit obranu tu byla. Je pravdou, že soupeř měl rychlejší přechod hřiště a tudíž nás trestal rychlým protiútokem. Dostali jsme v druhém  zápase o 17 bodů méně. I to je známka zlepšení obrany. Nicméně konkurovat hráčům starších kategorií mohou jen družstva s hráči vyhraných v množství nespočetném v ostatních zápasech. Náš tým je tímto specifický tím, že tyto zkušenosti postupně získává, protože v jeho středu jsou hráči, kteří donedávna zasahovali do zápasů jen okrajově. Učíme se a získáváme cenné herní zkušenosti. Neocenitelně se naši hráčích učí svým novým rolím na hřišti včetně minutáže, kterou nikdy neměli. Snad si to i samotní hráči uvědomují. Nebudeme ze startu vyhrávat, ale budeme hrát. A o to nám teď asi především jde.

SLAVÍME PRVNÍ DVĚ VÍTĚZSTVÍ, ALE ZŮSTÁVÁME NOHAMA NA ZEMI

Obě utkání nabídla pěkný minižákovský basketbal. Běhalo se, bránilo se, občas něco nevyšlo, ale všichni z toho měli radost.

Tým z Krnova se sešel teprve nedávno a pomalu sbírá zkušenosti ve své první sezóně. Pro nás je to také první sezóna, ale tak trochu jinak, než pro ně. Kdo byl u zrodu týmu, tak ví, že to kluci od začátku neměli jednoduché, ale perou se a zvládají to na jedničku.

V zápase jsme začali nezvykle soustředěně. Hned při úvodním rozskoku jsme získali míč a dali koš. Z tréninku si něco málo pamatujeme o obraně a obranném postavení. Už zhruba víme, jak máme stát, ale v zápasu na to máme tak málo času, že jen občas se stihneme správně postavit. Když to zrovna nestihneme, tak pak honíme soupeře po celém hřišti a ta obrana je prostě o kus těžší. Za to v útoku nám to docela jde. Stále se snažíme běhat dopředu a přihrávat si. A že se to vždy nepodaří, to se nedá nic dělat. Nejdůležitější je, že se o to snažíme a nezapomínáme na to! Za obě utkání mají kluci velkou pochvalu.

BK SNAKES OSTRAVA B – BK KRNOV  44:11

Faja 8 (1/0), Davča 8, Haťa 6, Dan H. 6, Domča 6, Paťa 5 (4/3), Sam 3 (2/1), Dan N. 2, Tom, Jáchym, Tobi a Max 0

BK SNAKES OSTRAVA B – BK KRNOV  62:15

Haťa 16, Paťa 14, Faja 8, Domča 6, Davča 4, Dan N. 4, Jáchym 2, Max 2, Tom 2, Sam 2, Dan H. 2 a Tobi 0

BK Snakes B - UKS 27 Katowice

BK Snakes Ostrava B - UKS 27 Katowice 7:66

Nově rodící se družstvo 2005 B dostalo svoji šanci zahrát si přípravný zápas s týmem Katowic. Je potřeba si uvědomit, že většina nově rodícího se týmu ocitá v nových sportovních rolích. Jedná se o hráče, co v hlavním týmu dostávali prostor pouhých pár minut, a nyní se ocitají na hrací ploše v řádech minut několikrát vyšších. Je na nich jak hrají. Nemají se za koho schovat. A já jako trenér očekávám, že tuto roli přijmou. Chodíme na trénink, abychom mohli hrát. Ano, nebudeme hned vítězit. Sezóna bude plná proher s hráči, jejichž role už dlouho spočívají v účasti na hřišti a jejich herní zkušenost je o dva roky někde jinde. Ale já věřím a zápas od zápasu sleduji jak se naše herní zkušenost prohlubuje. Bude to trvat hodně času. Ale pomyslné nůžky se budou uzavírat. Cílem je za dva roky tvrdé práce dohnat výkonností hráče, kteří si svojí herní zkušenost na hřišti užívají už více jak dva roky. Hlavu nahoru a s chutí do práce.