BRUNTÁL NÁS PORAZIL AŽ MOC SNADNO

Předposlední zápasy s Bruntálem pro nás byly spíše povinností než radostí. Nedokázali jsme se aktivovat a vydat ze sebe to nejlepší. Rychlá hra Bruntálu nám nevyhovavala a na co jsme sáhli, to prostě nefungovalo. Je potřeba zmínit, že Bruntál tu byl v nejsilnější sestavě a ještě doplněn o jednu, dvě hráčky z žl ml. žákyň. I přesto jsme mohli víc v útoku, ale především v obraně. Souboje jeden na jednoho jsme vzdávali a do obrany se ani nevraceli. Problémy při vyhazování z autu nás stály mnoho sil a bude to téma č. 1 na tréninku. Malou světlou výjimku vidím ve výkonu Marka, který hrál odvážně do koše a vzdoroval RP soupeře, i když značně osamocen.

Máme před sebou poslední zápasy proti SBŠ Ostrava. Našim úkolem bude, zlepšit dojmy z posledních utkání a ukázat, že jsme se během sezóny, přeci jen něco naučili.

BK TOROLA SNAKES OSTRAVA B - SK BRUNTÁL  0:74

Rici, Vašek, Zouhy, Radim, Peťa, Dan, Filip, Adam, Kuba, Marek a Tom

BK TOROLA SNAKES OSTRAVA B - SK BRUNTÁL  1:70

Opava, Opava a zase ta Opava...

Předposlední kola soutěže jsme odehráli proti Opavě. Trojice zápasů se od sebe prakticky nelišila. Rychlejší a zkušenější hráči Opavy nám dávali lekce z minibasketbalu, které jsme buďto neprobírali nebo jsme na ně zrovna chyběli. Těsná osobní obrana nám dělala problémy především v posledním nedělním utkání. Jen s velkými problémy jsme vyhodili a míče jsme pak jeden po druhém odevzdávali soupeři. Obraz hry se lepšil a horšil především se střídáním soupeře. Pokud nejlepší hráči Opavy střídali, dokázali jsme se nadechnout a sem tam ohrozit koš, minimalizovat ztráty a občas sebrat nějaký míč v obraně. I přes vysoké rozdíly ve skóre se zlepšila naše orientace na hřišti a reakce na vzniklé situace. Pokud už nemáme druhý zápas v nohách, dokážeme se celkem dobře vrátit do obrany a dobrým postavením získat míč. To, že potom nevíme co s ním, to už je zase jiná písnička. Návraty do obrany si však dva mínus zaslouží. Dalším milým překvapením nebo snad splněným přáním je zlepšená docházka na zápasy. I přes nedělní redukci sestavy je vidět, že jsme se posunuli směrem k basketbalu a vymanili se z myšlenky, že jde o pouhý kroužek ve chvílích nudy nebo když venku prší.

ODVETA V HAVÍŘOVĚ BYLA DALEKO NAD NAŠE SÍLY

Vynikající tým Havířova byl v plné sestavě a mohli jsme si tak zahrát, proti výherci kvalifikace o postup na MČR v Moravskoslezském kraji. Od posledních zápasů, jsme tentokrát byli v sestavě jedenácti hráčů a už jen to zvyšovalo naši kvalitu o 100%. První utkání jsme prostě nezačali dobře. V útoku jsme neměli dobré rozmístění na hřišti a chybělo nám rozhodnutí pro hru ke koši. V obraně jsme si nevěděli rady s rychlými nájezdy soupeře, který přesně dělal to, co bychom měli jednou i my. Doskočení míče, rychlý přechod na útočnou polovinu a okamžité ohrožení koše nájezdem nebo střelou. Zápas jsme aslouženě prohráli vysokým rozdílem.

Druhé utkání přineslo nečekaný začátek, kdy jsme po první čtvrtině vedli 8:14. Především větší aktivita v útoku přispěla k snadným košům a když jsme přidali trochu obrany, dokázali jsme hrát pěkný minižákovský basket. Druhá pětka, poté i obě další nastupovali proti silnějším sestavám, které snadno zvátili skóre ve svůj prospěch. V druhé polovině hry jsme už po všech stránkách nemohli a pouze jsme se snažili uhrát přijatelný rozdíl ve skóre. První zápasy sehrál Kuba Fiala a svými doskoky přispěl k lepšímu obrazu naší hry.

TJ START HAVÍŘOV - BK SNAKES OSTRAVA B  73:2

Dominik 2, Dan, Radim, Vašek, Rici, Adam, Filip, Marek, Zouhy, Peťa a Kuba

TJ START HAVÍŘOV - BK SNAKES OSTRAVA B  70:20

Rici 6 (1/0), Peťa 4, Dominik 4, Filip 2, Marek 2, Adam 2, Zouhy, Dan, Radim a Vašek

TRADIČNÍ VÍKENDOVÁ UTKÁNÍ

Tak nějak už tradičně jsme víkendová utkání odehráli v počtu malém než menším. Pochvala a dík patří všem hráčům, kteří dnes byli, i když výkon zdaleka nedosahoval toho, co můžeme a co bychom měli. Ale zaplať pán Bůh za ty, co přišli. Kde je zbytek hráčů? Nad tím visí velký otazník a celé je to pro mě zahalené do tajemna.

Proti výběru SBŠ Ostrava jsme neměli moc co nabídnout. Holky měly chuť hrát a od začátku nás přehrávaly dobrou osobní obranou a rychlými protiútoky. Než jsme se vzpamatovali, byl poločas 54:2 pro soupeřky. Od třetí čtvrtiny jsme se částečně probudili a projevili nějakou aktivitu v obraně. Se získanými míči se nám občas podařilo přejít půlku a především Lázňovi nájezdy vytvářeli jakýsi dojem útočného tlaku. V celém utkání nám nějvětší problém dělala obrana svých hráček, kdy neustále jsme někde v prostoru a fakticky nikoho nebráníme. Příjemným překvapením byl Honza Baar, který se dnes potkával s míčem a i přes chyby měl spoustu pěkných momentů.

Druhé utkání byl stav agonie. Už jsme to chtěli mít za sebou. Nejenom, že jsme byli unavení, ale už nás to ani nebavilo. Za zmínku stojí pouze úsek prvních 4 minut, kdy Lázňa vzal zodpovědnost na sebe a s míčem šel několikrát do koše. Byli z toho dva jednoduché koše a dva proměněné trestné hody. Za stavu 10:8 pro domácí jsme hodili ručník na palubovku a rezignovali na jakýkoliv pohyb. Obdržených 43 bodů za druhou čtvrtinu vypovídá o všem.

Je fajn, že kluci mají zálibu a netráví volný čas v parcích nebo mezi sídlištními paneláky, ale je potřeba si uvědomit, že to není kroužek v DDM do kterého chodím, jen když se mi chce. Buď mám basketbal rád a dělám ho s láskou a co nejlépe umím a nebo všechno ostatní kolem, ale to potom nikdy nebude stačit.

SBŠ OSTRAVA A - BK TOROLA SNAKES OSTRAVA B  94:6

Peťa 4(4/0), Lázňa 2 (2/0), Honza, Adam, Dan, Tom, Vojta a Charvis

SBŠ OSTRAVA A - BK TOROLA SNAKJES OSTRAVA B  137:12

Lázňa 8 (2/0), Tom 2, Peťa 2 (4/0), Honza, Adam, Dan, Vojta a Charvis

PŘÁTELÁKY V PŘEROVĚ SE VYDAŘILY

Už i nás postihla touha, trávit basketbalem volné chvíle a tak jsme se vydali odehrát dvě přátelská utkání do Přerova. Kdo nebyl v přerovské SOKO, jako by snad ani nebyl basketbalista. Vše původní - od vybavení až po pana vrátného - je zde více jak padesátku let. Ovšem basketbal se tu vždy dělal dobrý a má tu dlouholetou tradici.

S týmem složeným z chlapců a děvčat jsme odehráli tři zápasy. První zkrácené utkání - pouze dvě čtvrtiny - jsme odehráli čistě proti děvčatům. Rychlé protiútoky a výšková převaha rychle rozhodly v náš prospěch. Holky nekladly větší odpor a pokud jsme si to nějak nezkomplikovali sami, tak jsme jim téměř nedovolili přejít půlku. Ovšem potřeba říct, že zdaleka ne všechny míče jsme získali dobrou obranou, ale spíše nějakou zkušeností nebo vychytralostí.

Utkání proti kluků bylo od začátku jasnou záležitostí, až nás to zaskočilo. V roli favorita jsme byli poprvé a bylo potřeba se s tím správně vypořádat. Najenou jsme si začali více věřit a dodali jsme si odvahy na rychlé průniky do koše. Všechny se nám nepodařily tak, jak bychom sami chtěli, ale musíme se do toho tlačit. Největší problém nám dělalo soupeřovo přehazování obrany. Špatné obranné postavení a to že nevidíme míč nám zadělává na velké problémy. Se získanými míči jsme se rychle tlačili dopředu. Někdy jsme to brali více na sebe, jindy jsme míč tlačili dopředu. Ještě nedokážeme přesně vyhodnotit, kdy je lepší jít sám a kdy přihrát, ale zápas od zápasu se to mírně lepší. Zápas skončil vyšším rozdílem, než by kdo před utkáním tušil. Ze všech výher jsme měli velkou radost a kluci zaslouží pochalu.

I v počtu devítí hráčů - Lázňa, Vojta, Honza Březík, Vašek, Rici, Saša, Lukáš, Peťa B., Aleš - jsme prožili skvělý den v podobě dobrého basketbalu, cestování a příjemných zážitků. Věřím, že nevšední den s basketbalem se líbil a budeme v tomto trendu pokračovat.

TBS PŘEROV (holky) - BK SNAKES OSTRAVA B  4:60

TBS PŘEROV (kluci) - BK SNAKES OSTRAVA B  8:99

TBS PŘEROV (kluci) - BK SNAKES OSTRAVA B  10:62 (zkrácené utkání)

NAPLNO SE UKÁZALO, JAK TO VLASTNĚ MÁME S TOU OBRANOU

Odvetné zápasy s NH z naší strany nepřinesly žádné větší překvapení. Lehké zlepšení je vidět v útočné fázi, ale naprostým propadákem je naše obrana.

Proti zkušenějšímu a lepšímu soupeři jsme nastupovali s chutí a nepříliš zatíženi tím, jaké skóre bude svítit na konci zápasu. Rychlý nástup NH a naše "přimrzlost" k palubovce kopla soupeře do rychleho vedení. V podstatě jsme se jen dívali, jak soupeř dává jeden koš za druhým aniž bychom se snažili mu v tom zabránit. Náš největší problém byl v tom, abychom u svého hráče vůbec byli. Chybí nám orientace a rychle rozhodnutí. Nějaké malé plus lze vidět v útoku, kdy jsme se daleko méně zbavovali zodpovědnosti a s míčem driblovali dopředu. Občasné pokusy o rychlé protiútoky někdy vyšly a někdy ne. I tady nám chybí rychlejší reakce a dřívější vyběhnutí dopředu. Za zmínku stojí polovina první čtvrtiny druhého utkání, kdy jsme zaskočili soupeře a dostali se do mírného vedení, které donutilo soupeře k oddechovému času. Milým výkonem mě překvapil Vašek, který bude mít ještě co nabídnout. V útoku byl daleko více platnější Charvis a v prvním utkání i Dominik. Lázňa se snažil a své si uhrál.

BK NH FLAMES OSTRAVA - BK TOROLA SNAKES OTRAVA B  111:12

Saša 5 (4/3), Rici, 3 (4/1), Lázňa 2, Peťa 2, Charvis, Dominik, Vašek, Vojta, Honza, Adam

BK NH FLAMES OSTRAVA - BK TOROLA SNAKES OSTRAVA B  120:12

Rici 6, Lázňa 2, Dominik 2, Saša 2, Peťa (2/0), Charvis, Vašek, Vojta, Honza, Adam

DRUŽSTVO SAHALO DVAKRÁT PO VÝHŘE S N.JIČÍNEM

BK N.Jičín -BK TOROLA Snakes Ostrava B 27:23 (9:5,14:9 20:17)

Družstvo U13 B odjelo 9.1. ke svým mistrovským utkáním s  N. Jičínem do Příboru, kde má klub z Jičína dočasný azyl.  Družstvo domácích bylo v okleštěné sestavě a to nám dávalo šanci poprat se o první výhru v sezóně. A světe div se. Opravdu jsme k tomu neměli daleko. Soupeř disponoval osmi hráči. V naší sestavě jsme rotovali na dvě pětice s třinácti hráči. Když jsme zjistili, že nás soupeř nijak nepřevyšuje, začali jsme se snažit. Jako bychom ožili, rozehrávka vázla, mnoho ztracených míčů a nedaných příležitostí, ale soupeř se dopouštěl úplně stejných chyb. Takže ze stavu 9:1 pro domácí v úvodu utkání bylo v 6. minutě 4.čtvrtiny 22:21 a drama na světě. Jenže dvě ztráty v poslední minutě soupeř potrestal košem, faul jednou šestkou. My už stačili jen snížit na konečný rozdíl 4 bodů. Prohráli jsme 27:23.Je ale třeba kluky pochválit za jejich přístup. Myslím, že jsme sahali po výhře.

BK N.Jičín -BK TOROLA Snakes Ostrava B 29:24 (9:7 11:14 19:18)

Do druhého utkání jsme vlétli po zkušenosti z prvního utkání, že se soupeřem se dá hrát, velice odvážně. Vedli jsme v úvodu 7:2. Trochu jsme se toho lekli a soupeř první čtvrtku stihl ještě obrátit na 9:7. V druhé čtvrtině jsme opět vybojovali náskok. Zlepšená rozehrávka, přechod do útoku a zakončení vedlo k tomu, že jsme v poločase vedli 14:11. Měli jsme navrch a soupeř dotahoval. Ve třetí čtvrtině byl obrázek hry stejný. Po třech čtvrtinách jsme 19:18 prohrávali. Statečně jsme se prali znovu o své první vítězství. Minutu před koncem bylo skóre 22:24 pro soupeře. Jenže málo herních zkušeností nám nedovolilo vyhrát ani tento zápas. Soupeř nás potrestal v poslední minutě třemi trestnými hody po našich faulech a jedním košem. My stihli dát pouze jeden koš a zahodit dva trestné hody. Ale i tak tyto souboje o výhru byly v sezóně družstva U13B nejpovedenějšími utkáními sezóny.

SEDM STATEČNÝCH V BRUNTÁLE

Psát zdlouhavě o tom v jak nízkém počtu hráčů jsme oba zápasy odehráli nebo jak dlouho dopředu se vědělo, že v předvánoční víkend se bude hrát, je celkem zbytečné. V jednom už máme jasno, takhle určitě ne! Pokud jsem se rozhodl hrát basketbal, měl bych společně s radostí ze hry přijmout i závazky, které vůči týmu mám. Pokud se doma cpu vánočním cukrovím a je mi jedno, jestli mě spoluhráči potřebují na hřišti, pak je něco špatně.

Obě utkání jsme odehráli celkem dobře. Pokud byli na hřišti zkušenější hráči /hrající ŽL v Opavě/ neměli jsme moc šancí, ale pro prostřídání jsme zcela klidně mohli hrát vyrovnaně s kluky stejného věku a stejných zkušeností. U nás to byl především Peťa, který se odvážil hrát do koše a i přes delší tréninkovou pauzu byl platným hráčem. S postupem přibývajících minut se k němu začali přidávat Saša a částečně i Vojta, kteří se snažili co nejrychleji ohrozit koš. Rychlé bruntálské protiútoky nám dělaly velké problémy a dostali jsme z nich až mnoho košů. Pokud jsme k tomu přidali vlastní chyby při vyhazování, upadali jsme do depresí a chvílemi přestávali hrát. I přes prohry to byly dvě užitečná utkání, kde jsme získali mnoho cenných zkušeností. Kluky musím pochválit za to, jak zodpovědně se k oběma zápasům postavili.

SK Bruntál - BK TOROLA Snakes Ostrava B  60:18

Peťa 8, Ricardo 4, Lázňa 2, Saša 2, Radim, Vojta, Lukáš

SK Bruntál - BK TOROLA Snakes Ostrava B  52:24

Ricardo 11, Lázňa 5, Peťa 4, Saša 2, Lukáš 2, Vojta, Radim

HAVÍŘOV NÁS PŘEHRÁVAL PŘEDEVŠÍM RYCHLÝMI PROTIÚTOKY

Driblink - ztráta míče - rychlý protiútok soupeře a koš. Tak by se daly popsat oba nedělní zápasy s Havířovem. Minižákovské chyby a malá herní zkušenost nás připravují o míče, které až moc snadno dáváme soupeři a ten okamžitě zahajuje rychlý protiútok, na který po většinu času nereagujeme. Chybí nám rychlé rozhodnutí a reakce na to, co se na hřišti právě teď děje. Jde vidět, že ani fyzická kondice není taková, jaká by měla být, ale to je otázka tréninku a jeho obsahu. V útoku se snažíme driblovat dopředu, ale v momentě, kdy je před námi překážka, tak si s ní nevíme rady a rozhodneme se pro zastavení driblinku nebo zběsilou přihrávku. Individuální činnosti jednotlivce budou hlavním bodem našich tréninků. Velmi pěkně se do hry zapojili Vašek s Tomem, pro které to byly první utkání v dresu BK Snakes.

BK TOROLA Snakes Ostrava B - TJ Start Havířov  12:60

Rici 6, Honza Březík 2, Saša 2, Marek 2, Honza Baar, Dan, Radim, Vašek, Lázňa, Tom, Dominik, Lukáš

BK TOROLA Snakes Ostrava B - TJ Start Havířov  2:74

Lázňa 2, Rici, Honza Březík, Honza Baar, Lukáš, Saša, Dominik, Tom, Dan, Radim, Vašek, Marek

TĚŽKÁ UTKÁNÍ S ÁČKEM

Do obou zápasů s áčkem jsme šli s chladnou hlavou a klidem. Tušili jsme, že bodový rozdíl bude více než velký, ale i přesto jsme měli drobné cíle, o které jsme se po celou dobu snažili. Vše se nám dařilo tak střídavě. Měli jsme pár světlých okamžiků, kdy se nám podařilo vybojovat míč a zahájit rychlý protiútok, a z toho jsme udělali minižákovské chyby, které nás ubíjely. Jako i v předchozích utkání, i v tomto se ukázalao, že našim největším nepřítelem je míč. Všechno, od driblinku až po střelu, je pro nás zatím nezvládnuté učivo, které se budeme snažit dohnat poctivým tréninkem. Dvě prohry nás nemusí tolik trápit. S tak zkušenými týmy se zatím nemůžeme srovnávat a tak nás daleko více budou zajímat zápasy s celky ze spodní části tabulky.

BK Snakes Ostrava A - BK Snakes Ostrava B 85:9

BK Snakes Ostrava A - BK Snakes Ostrava B 122:4

NA HOLKY Z SBŠ OSTRAVA JSME NESTAČILI

Dnešní zápasy proti holkám SBŠ Ostrava nepatřily do kategorie atraktivní basketbal. My jsme selhávali ve všech základních dovednostech basketbalisty a holky předváděly až přespříliš uvolněnou obranu. Od začátku jsme měli zatáhnutou brzdu a vše spíše pozorovali z povzdálí než abychom byli účastníky samotného zápasu. Nerozhodnost a laxní provedení všeho vedlo k tomu, že jsme holkám dávali jeden míč za druhým. Tak jako v minulých zápasech, neumíme zareagovat na změnu a jen těžko se vracíme do obrany. Občas si na obranu někdo vzpomene, ale je to jen někdy a bavím se pouze o jednotlivcích. Driblování, přihrávky, zpracování míče apod...to je pro nás zatím neznámý vesmír, který objevujeme pomalu a pouze z 'bezpečné vzdálenosti'. Bylo by fajn, kdyby se našlo pár hráčů, kteří by se odprostiili od všech těch vět typu nejde to, neumím to a skočili po hlavě do basketbalu.

BK Snakes Ostrava B - SBŠ Ostrava 4:72

BK Snakes Ostrava B - SBŠ Ostrava 14:70

DVĚ PROHRY, ALE DĚLÁME MALÉ KRŮČKY VPŘED

Proti klukům z Příbora jsme byli vyšší a fyzicky vyspělejší, ovšem ne vždy to znamená jisté vítězství. Příborští jsou mladým zkušeným týmem, který má už nějakou tu sezónu za sebou. Od začátku utkání jsme bojovali především z přechodem z útoku do obrany a naopak. Rychlé rekace jsou pro nás stále tabu a než se rozhodneme a uděláme to, většinou je po všem. Velké problémy nám dělá uvolnění bez míče a celkově vyhazování ze zámezí. Aby nebylo všechno jen černé, máme i barevná místa, která stojí za ocenění: driblink a změny směru u Saši a Dominika, Jardova aktivita v obraně a zisky míčů, Honzovo chytání míčů a vydriblování směrem ke koši a Peťova zodpovědnost v obou zápasech. I přes dvě prohry a hodně špatný začátek prvního utkání, jsme ukázali, že zase umíme o něco víc, ale bude jen na nás, kolik těch kroků za sezónu ujdeme.

BK Příbor - BK Snakes Ostrava B 91:19

BK Příbor - BK Snakes Ostrava B 74:12

DVĚ PROHRY S NH OSTRAVA

V druhém kole nás čekal tým NH Ostrava. Zkušenější tým nám nedal moc prostoru a osobní obrannou nás nutil k chybám při vyhazování a v driblinku. Až ve druhé polovině lehce povolil a my se snažili prodriblovat na útočnu polovinu. Především Markovi a Dominikovi se to dařilo. Na útočné polovině jsme už méně věděli co s míčem. Častěji než hru jeden na jednoho jsme volili přihrávku směrem od koše. Jen málokdo se osmělil a šel tvrdě do koše pro faul. V obraně jsme zatím papíroví draci, kteří poletují za hráčem s míčem. Chybí nám správné obranné postavení, obranný pohyb a jakási předvídavost co hráč s míčem udělá. Zatím toho moc neumíme, ale pokud budemem chtít a tvrdě pracovat, můžeme se téměř vše doučit. Rozhodně lze ocenit i to, že se zlepšila naše zápasová morálka a přišlo více kluků než minule.

BK Snakes Ostrava B - BK NH Flames Ostrava 7:95

BK Snakes Ostrava B - BK NH Flames Ostrava 8:82

DVĚ PORÁŽKY, ALE PŘESTO STATEČNÝ VÝKON

I tak by se daly hodnotit první dva zápasy, které jsme sehráli proti týmu z Nového Jičína. V sestavě osmi statečných jsme bojovali především s fyzickou i mentální únavou a pocitem, že soupeř je "o parník" lepší. Až po tomhle všem jsme řešili, jak nám jde driblink a na kolik zvládáme změny směru, zda je lepší z chumlu hráčů vydriblovat nebo hodit přihrávku naslepo či kterého hráče vlastně bráním. Pomalým rozhodováním jsme si vše o něco více stěžovali a dávali tak soupeři šanci, rychle zareagovat na naše chyby. S míčem se nám těžko driblovalo a ve změnách směru si také ještě nevěříme. Místo toho jsme dávali dlouhé přihrávky naslepo, které končily v rukách soupeře /Radim, Peťa, Hona/ a zbavovali se tak zodpovědnosti za hru. Obrana je pro nás zatím neprobádaná čast basketbalu, o které nevíme zhola nic. Naš úkol je, naučit se v této sezóně něco málo z útoku a ještě o něco více z obrany. To ale znamená velké úsilí na tréninku a odložení víkendových chat a výletů na dobu, kdy není basketbal.

BK Torola Snakes Ostrava B - BC Nový Jičín 15:65

Rici 4 (3/0), Peťa 4 (2/0), Honza 3 (4/1), Ríša a Vojta 2, Dan, Radim a Dominik 0

BK Torola Snakes Ostrava B - BC Nový Jičín 31:66

Rici 17 (1/0), Peťa 6 (2/0), Radim 2 (4/0), Dominik, Ríša a Dan 2, Honza, Vojta 0

U13 B bude předehrávat v Příboře - DŮLEŽITÉ

Ve čtvrtek 15. 10. 2015 budeme předehrávat obě utkání s Příborem u nich doma. Sraz je v 15. 15 u ZŠ Dvorského. Budeme potřebovat dvě až tři auta. Časy zápasů  jsou 16. 15 a 17. 45. Trenérka, Kleinová