Zhodnocení sezóny 2014/2015

Družstvo U13 mělo jako hlavní cíl pro tuto sezónu začlenění více hráčů do hry a „dorovnání“ výkonnostní úrovně v tomto týmu. Proto jsme v podstatě celou základní část soutěže hráli bez stěžejních hráčů, kteří hráli o kategorii výše, abychom přenesli zodpovědnost za výsledek v utkání na zbytek týmu. V tréninkové činnosti jsme zvýšili konkurenci tím, že po celý rok s námi trénovali nejlepší hráči Havířova, kteří se k nám měli připojit soutěžně až na závěr sezóny. Byla tedy otázka, jak si družstvo „vyhoví a sedne“ v momentě, až bude kompletní. První taková situace nastala v prvním a druhém předkole kvalifikace na MČR v Ostravě a Opavě. Příjemné zjištění bylo, že jsme schopni hrát s kýmkoliv a tak jsme postoupili z druhého místa (za úřadujícím mistrem ČR – Opavou). Druhé místo nás poslalo na kvalifikační turnaj do Pelhřimova, kde se mělo konat za čtrnáct dní i MČR. Zde se potvrdil dobrý potenciál družstva a kvalifikaci jsme vyhráli. Na MČR jsme obsadili 4.místo, což dnes vidíme jako nepodstatné, ale důležité je, že jsme dobře snášeli kritické momenty v utkáních, a hlavně se vytvořil slušný základ družstva pro příští sezónu, kde budeme hrát už žákovskou ligu U14, na kterou se všichni už moc těšíme.

Trenér Dušan Hrdlička

MISTROVSTVÍ ČR U13 V PELHŘIMOVĚ

Po dvoukolové kvalifikaci ze Severní Moravy jsme se dostali z druhého místa(1. Opava, 2. Snakes, 3. NH Ostrava) do předkola MČR, které nás dle umístění poslalo právě do Pelhřimova. Zde jsme byli úspěšní a prvním místem (1.Snakes, 2. Pelhřimov 3.Liberec, 4,JBC Brno) jme si zajistili účast ve skupině "B" na MČR U13, které se mělo konat na stejném místě za dva týdny. Ve čtyřčlenné skupině jsme bojovali o dvě postupová místa do semifinálových utkání. Soupeři nám byli BŠM Brno, Slavoj Litoměřice a Sokol Pražský.

BŠM BRNO : SNAKES OSTRAVA    39:60  (8:15, 16:28, 25:44)

Podle předchozích výsledků šlo o slabšího soupeře, což se začalo potvrzovat od začátku utkání, kde jsme první čtvrtinu vyhráli cellkem s přehledem. Otázka byla, zda tento trend potvrdí i druhá pětka a tak se naštěstí stalo a náš náskok narůstal rovnoměrně, kdy začátkem třetí čtvrtiny narostl na dvacet bodů a tak dostali prostor všichni hráči napsaní v zápisu.

SLAVOJ LITOMĚŘICE : SNAKES OSTRAVA     35:65    (15:15, 17:32, 25:52)

Druhý papírově slabší soupeř začal o hodně koncentrovaněji a s větší chutí do hry. I když někdy se štěstím (ale to ke sportu patří a musí se mu jít naproti) soupeř skóroval a náš tým se poprvé na turnaji dostal pod tlak, když jsme v 5.minutě první čtvrtiny prohrávali o 10 bodů. Ukázala se však poprvé morální síla týmu a do konce první čtvrtiny jsme stav srovnali na "plichtu" (15:15). Druhá pětka "utáhla šrouby v obraně" a výsledkem bylo dva inkasované body v této čtvrtině a dvouciferný rozdíl ve skóre v náš prospěch. Ve třetí čtvrtině jsme naštěstí nedovolili žádný zlom a pokračovali jsme v nastaveném výkonu i nadále a tak se rozdíl opět rovnoměrně zvyšoval až na konečných 30 bodů.

SNAKES OSTRAVA : SOKOL PRAŽSKÝ       50:62   (12:15, 24:29, 41:41)

První soupeř, který měl medailové ambice, začal o něco lépe. První čtvrtinu vyhrál o 3 body, jen díky větší jistotě při zakončování (to bylo totiž opět naše největší prokletí na tomto turnaji). Druhá čtvrtina nepřinesla žádný závažný zvrat a tak se šlo do šaten o poločasu s otevřeným výsledkem 24:29 z našeho pohledu. Třetí čtvrtinu se soupeři podařilo odskočit až na rozdíl 11 bodů, ale zde se opět ukázala morální síla našeho týmu a tuto část hry jsme opět upravili na stav 41:41. Do poslední čtvrtiny jsme šli "od nuly", ale bohužel jsme tuto část hry nezvládli a udělali více chyb než soupeř a po sympatickém výkonu jsme si nechali vzít vítězství. Nicméně dvě výhry ve skupině nás dostali do semifinálových bojů na tomto MČR.

BK PARDUBICE : SNAKES OSTRAVA    51:38  (11:18, 29:28, 43:33)

Proti faforitovi turnaje se nám podařilo maximálně využít jeho prvotní nervozity z utkání a sebevědomým výkonem se nám dokonale podařilo pernikáře zaskočit v podobě sedmibodového vedení po první čtvrtině především díky neomylné ruce Radka, ale pochvalu si zaslouží celá pětka, protože dovolila soupeři jen 11 bodů za tuto část a to je proti takovému soupeři více než solidní výkon. Druhá pětka v následné čtvrtině pokračovala ve výborném výkonu, předševším díky kombinačnímu pojetí v útoku a bylo zde díky tomu vidět několik krásných akcí a každý divák si mohl vychutnávat výborný minižákovský basketbal. Samozřejmě díky silnější sestavě především na lavičce bylo otázkou času, kdy se soupeřovy kvality projeví na výsledku, ale do poločasu to byl zcela otevřený zápas. Ve třetí čtvrtině se pardubákům podařilo sice odskočit na dvouciferný rozdíl, ale velice důležité (a to si zaslouží celý tým pochvalu)je to, že jsme v dobrém výkonu neslevili a bojovali až do konce a to je ta největší odměna pro celý tým, včetně trenéra.

SNAKES OSTRAVA : BK OPAVA     52:55   (9:15, 23:23, 35:42)

Severomoravské derby ovlivnilo několik faktorů: Obě družstva se již "notoricky" znají a Opava měla zraněné klíčové hráče, což vždy svádí k určitému podcenění. Ale opět je  nutno říct, že kromě první čtvrtiny mělo utkání opět stejný jmenovatel a to byla bojovnost. Opět jsme bojovali s bodovým rozdílem v náš neprospěch v průběhu tohoto utkání a vždy se nám podařilo "zvednout hlavu" a opět bojovat o vítězství. Nakonec jsme prohráli o tři body asi hlavně díky horšímu zakončování, ale "nedali jsme svoji kůži zadarmo".

Na závěr bych chtěl jako trenér poděkovat všem hráčům za "cestu", kterou jsme v průběhu této sezóny ušli, za bojovnost v posledních bojích, což je dobrý příslib do budoucna, a doufám, že budeme pokračovat v naší bohulibé práci s vědomím, že za vším, kromě toho, že nás basket baví a musí bavit, je hlavně  DŘINA,DŘINA A  JEŠTĚ JEDNOU DŘINA.

Dále bych touto cestou také rád poděkoval všem rodičům, kteří vytvořili asi nejsilnější a nejlepší FAN CLUB na tomto MČR a doufám, že se budeme i nadále na podobných akcích potkávat (ale né zas tak často, protože už bych to nemusel vydržet -:))   Trenér

NA VELIKONOČNÍM TURNAJI 5.MÍSTO S JEDNOU PORÁŽKOU

Velikonoční víkend jsme tradičně strávili v tělocvičnách na turnaji, který pořádala SBŠ Ostrava. Organizátorům se podařilo zajistit celkem slušné týmy ze zahraničí, a je velká škoda, že se nehrálo ve standartní tělocvičně, která by podpořila kvalitu turnaje. My jsme turnaj brali jako součást přípravy na blížící se kvalifikaci o postup na MČR U13 a tak jsme k tomu i přistupovali.

BK SNAKES OSTRAVA : BB BASKET MLADENOVAC  33:44

Hned úvodní utkání jsme hráli proti srbskému týmu a to je pro nás vždy svátek, protože právě země bývalé Jugoslávie (dnes hlavně Srbsko) jsou dle mého názoru "kolébkou" evropského basketbalu. Týmy z této země bývají vždy ozdobou takových turnajů a i tento tým disponoval několika hráči, kteří měli charakteristické rysy srbského basketbalu, především obrovské sebevědomí, které bylo cítit z každého pohybu. My jsme na rozdíl od soupeřů hráli striktně na dvě pětky, což nás stálo vítězství, protože jsme většinu času vedli (soupeř střídal volně), ale jak jsem již uvedl utkání turnaje jsme brali jako přípravu na kvalifikaci.

BK SNAKES OSTRAVA : KS MOSIR CIESZYN    60:26

Klub z polského Těšína se nachal od začátku zaskočit aktivní obranou, a náskok narůstal rovnoměrně celé utkání, tak že si zahráli všichni hráči z lavičky.

BK SNAKES OSTRAVA : ŠKB JUNIOR LEVICE   54:51

S mistrem Slovenska jsme hráli naposledy na vánočním turnaji v Havířově, kde nás soupeř jasně přehrál, ale v tomto turnaji se nám podařilo tento duel dohrát do vítězného konce (samozřejmě je nutné podotknout, že v sestavě přibyli hráči Havířova).

BK SNAKES OSTRAVA : MBK KARLOVKA BRATISLAVA   70:23

Soupeře jsme opět zaskočili aktivní obranou a navíc soupeř nebyl zdaleka kompletní.

BK SNAKES OSTRAVA : KK LITIJA  68:30

Boj o páté místo byl opět jednoznačnou záležitostí pro naše barvy.

Z hlediska kvality jsme mohli zkončit lépe, Nicméně turnaj byl využit podle plánu, hráli jsme s neznámými týmy i ze zahrsničí a doufejme, že nabité zkušenosti zúročíme v dalším období.

BC NOVÝ JIČÍN - SNAKES OSTRAVA 19:87 (7:8 11:34 15:61)

Začali jsme velice nekoncentrovaně, soupeř toho hned využil a hrál s námi vyrovnanou první čtvrtinu. Pak se hra dostala opět do "starých kolejí" a utkání se neslo v duchu toho prvního, přesto si mladší družstvo domácích zaslouží pochvalu za bojovnost. Co se týče našeho výkonu, tak pořád je to jen o špatném zakončování jasných situací.

BC NOVÝ JIČÍN - SNAKES OSTRAVA 13:77 (0:18 4:28 8:53)

Družstvo z Nového Jičína je složeno převážně z mladších hráčů, což se nejvíce podepsalo na výsledku utkání.

SBK VAL. MEZIŘÍČÍ - SNAKES OSTRAVA 60:61 (18:24 36:33 50:43)

Druhé utkání jsme začali už koncentrovaně, což bylo hned znát na stavu po první čtvrtině, kde jsme celkem pohodlně vedli. Jenomže pak jsme opět polevili a kupili chyby v útoku, kde jsme nebyli vůbec trpěliví a zbrkle jsme se snažili o rychlé zakončení, které bylo z velké části neúspěšné. Poslední čtvrtinu jsme však zaveleli do boje a během čtyř minut poslední čtvrtiny jmse se dostali zase po dlouhé době do vedení a vše se schylovalo k dramatické koncovce. Asi dvacet sekund před koncem jsme vedli o jediný bod a soupeř vyhazoval z postranní čáry. K míči se dostal samozřejmě lídr domácích Pospíšil a dává hodně lehké dva body. Soupeř pod vlivem eufórie na chvíli vypadl z koncentrace a toho využil Tomáš Hroch, který se uvolnil pro míč a přes celé hřiště si to předribloval až do soupeřova koše a tím jsme získali nejtěsnější možné vedení, na které již ohromený soupeř neodpověděl. Dobrý zápas odehrál Hlavoň a pochvalu si také zaslouží Vojci za dobrý a bojovný výkon.

SBK VAL. MEZIŘÍČÍ - SNAKES OSTRAVA 55:45 (17:10 34:18 41:30)

Začínající prázdniny a marodka zapříčinila odjezd družstva v osmi lidech. Navíc jsme začali utkání velice ospale a hráč domácích Pospíšil si dělal co chtěl a dával nám koš za košem. Nutno říci, že tento hráč a někteří další jsou dříve narozeni, ale to nás však neomlouvá z našich chyb a laxního přístupu k utkání. Další dvě čtvrtiny jsme se herně trochu zvedli a začali dávat jednoduché koše z rychlých protiútoků, ale manko z první poloviny zápasu bylo až příliž velké, takže pro nás z tohoto pohledu celkem přijatelný výsledek.

SNAKES OSTRAVA - BC NOVÝ JIČÍN 94:20 (16:5 47:11 63:14)

Druhé utkání se neslo ve stejném duchu a tak se všichni hráči zapsali do střelecké listiny.

SNAKES OSTRAVA - BC NOVÝ JIČÍN 91:16 (20:3 40:8 54:16)

Protože první utkání s tímto soupeřem bylo odloženo, hráli jsme s Novým Jičínem tuto sezónu poprvé. Družstvo hostů se nachází spíše v dolní polovině tabulky a tak se v tomto duchu odehrával i zápas hned od první minuty, kdy bylo všem přihlížejícím jasné, kdo v dnešním duelu bude vítěz.

SNAKES OSTRAVA - TJ START HAVÍŘOV 30:21 (11:11 11:11 15:17)

I druhé utkání bylo vyrovnané až do poslední čtvrtiny a rozhodovalo se tak až v poslední části. První čtvrtina "plichta", druhá, jakoby všichni vypotřebovali "střelný prach" 0:0, třetí čtvrtinu jsme prohráli o dva body, ale v závěrečném dějství jsme opět dominovali a soupeře konečně převálcovali, hlavně zásluhou výborně hrajícího Pavla Krejčího, který se konečně probudil a ukázal jak vypadá únik v jeho podání a který je v této kategorii takřka nebranitelný. Škoda že o tom Pavel ještě neví i když mu to trenér neustále zdůrazňuje. Velice dobře podržel družstvo v důležitých momentech taky dobře hrající Honza Konárský.

SNAKES OSTRAVA - TJ START HAVÍŘOV 35:28 (7:17 16:21 25:28)

Druhou odvetu jsme tento víkend odehráli proti Havířovu. Soupeř byl ochuzen o oporu svého týmu Jachyma Šimka, což je škoda, protože utkání mohlo být ještě napínavější. Soupeř začal s velkou verbou a navíc mu opravdu přálo štěstí v podobě pár až krkolomných střel, které propadli naší obručí. To však k basketbalu patří a nezbývá v tom případě nic jiného než makat a více se soustředit na obranu a odstraňovat chyby v útoku. V těchto chvílích se pozná vůle týmu a já jsem rád, že zde jsme obstáli a dotáhli toto utkání do vítězného konce, sice až v poslední čtvrtině, ale přece jen dotáhli a ukázali "hlad" po vítězství.

SBŠ OSTRAVA - SNAKES OSTRAVA 49:48 (12:14 15:27 19:41)

Druhé utkání bylo vyrovnanější do poločasu, ale pak přišla třetí čtvrtina, ve které jsme soupeře smetli, jenomže to samé se děvčatům s SBŠ podařilo ve čtvrtině poslední a tak utkání skončilo "tradičně" o bod v náš neprospěch. Celkový dojem z obou utkání je velice pozitivní a je vidět obrovský posun dopředu. Zejména v situacích 1na1 jsme dominovali, což je pro mě v této kategorii nejdůležitější. Problém u nás zůstává procento úspěšnosti v zakončení (když už krásně vyřešíme situaci 1na1, TAK PROČ SE NEODMĚNIT???) a hlavně si myslím, že ještě spostu hráčů není ochotna využít svůj potenciál, že Pavle, Heřa a Koča. Velikou pochvalu si zaslouží Lukáš, který nastoupil k prvnímu utkání a hrál jak zkušený MAZÁK, vypadá to, že jsme získali velkou posilu.

SBŠ OSTRAVA - SNAKES OSTRAVA 35:38 (6:8 13:20 21:30)

Tímto utkáním jsme otevřeli druhou část soutěže a začali hrát odvety. S děvčaty s SBŠ jsme prohráli v úvodu sezóny dvakrát o jeden bod, a tak bylo co vracet. Obě družstva od začátku předváděla velice hezký minižákovský basketbal. Nám se celkem dost dařilo zakončovat z přechodu do útoku a myslím, že znatelný pokrok je vidět i v obraně. Do třetí čtvrtiny se nám dařilo vytvořit si postupně náskok, který jsme v poslední čtvrtině ztratili (také díky tomu, že do poslední čtvrtiny dal soupeř to nejlepší dohromady), ale vítězství jsme v tomto duelu ubránili.

Novoroční turnaj v Havířově 2. - 3.1.2015

První víkend v tomto roce jsme prožili basketbalově a to na turnaji v Havířově. Turnaj měl pět účastníků, takže každý odehrál čtyři utkání. Zúčastnila se tato družstva: Snakes Ostrava, NH Ostrava, Bk Opava, BK Levice a pořádající Start Havířov.

BK Snakes Ostrava : BK Opava 19:29

První utkání jsme odehráli proti úřadujícímu mistru ČR a je velká škoda, že jsme více nevyužili nevýrazného vstupu soupeře do utkání a možná až moc s respektem a špatně jsme zakončovali. Utkání bylo vyrovnané až do poslední čtvrtiny, ale tu jsme bohužel moc nezvládli a soupeř z Opavy tak bodově odskočil na konečný rozdíl deseti bodů.

BK Snakes Ostrava : BK Levice 36:56

BK Levice jsou uřadujícími mistry Slovenska a roli favorita potvrdili i v tomto utkání. Hráči Levic jsou především fyzicky vyspělejší (což nemusí být výhodou do budoucna) a často už používají zdvojování v obraně. Na to jsme bohužel nenašli protizbraň především díky fyzickým dispozicím a neochotě hrát to co jsme si několikrát zdůraznili v oddechovem čase. Jediný, kdo si s obranou soupeře uměl poradit byl Radek, který si párkrát z hráčů Levic udělal srandu a velice jednoduše se dostával do koše a skóroval.

BK Snakes Ostrava : Start Havířov  44:36

První výhra v turnaji na nás čekala s pořádajícím Havířovem. Začali jsme celkem sympaticky a s přehledem jsme vyhráli první čtvrtinu o 11 bodů. Bodový náskok jsme drželi už celé utkání, ale je pravda, že druhou a pak zejména poslední čtvrtinu jsme prohráli a nechali soupeře (až moc jednoduše) upravit výsledek na konečný rozdíl.

BK Snakes Ostrava : BK NH Ostrava  24:19

Poslední soupeř, náš rival z Ostravy, nás čekal v neděli ráno. Radek, Pjótr a Alex zůstali v Ostravě na turnaji ročníku 2001 a tak byla "hozena rukavice " zbytku týmu. K velkému překvapení ji tým zvedl a podal velice bojovný výkon, který měl za následek překvapivé vítězství v posledním utkání. Velikou pochvalu zaslouží celý tým a zejména pak naši dlouzí hráči Hasan a Pavel, kteří nás celé utkání drželi na doskoku.

SNAKES OSTRAVA - NH OSTRAVA 46:34 (10:7 18:14 35:21)

První předehraný zápas s NH Ostrava jsme sice vyhráli, ale pocity ze hry jsou smíšené, protože děláme stále hodně chyb v základních herních dovednostech. Přitom se snažíme hrát hodně jednoduše, ale brání nám v tom ještě stále mnohdy slabé individuelní dovednosti a "HLAVA". Nezbývá než makat, makat a ještě jednou makat.

SNAKES OSTRAVA - NH OSTRAVA 57:44 (13:19 27:29 44:34)

V tomto utkání byl soupeř vice než polovinu času ve vedení, ale přece jen se nám podařilo strhnout vítězství na naší stranu. Velice dobře zahrál "Hasan", který si připsal na své konto 24 bodů. "Stačí se rozběhnout, že jo?"

SOKOL KARVINÁ - SNAKES OSTRAVA 53:37 (8:11 26:20 43:32)

V tomto zápase se nám celkem podařila první čtvrtina, kde jsme donutili naopak soupeře k několika chybám, ale pak jsme se poslušně vrátili k našemu stylu plného šílenství. Budeme se muset naučit brát basketbal na utkání i v tréninku trochu jinak, než jsme doposud zvyklí a snažit se více zlepšovat a být více zodpovědní, protože bez těchto atributů nemá trénink ani utkání smysl.

SOKOL KARVINÁ - SNAKES OSTRAVA 55:43 (16:10 27:16 41:31)

Na půdě horkého favorita jsme neodehráli zrovna dobrá utkání. Je pravda, že domácí tým je dosti silný, což ale neznamená, že budeme soupeři pomáhat vlastními chybami. Naše nevynucené chyby, díky špatné koncentraci a neproměňování jasných příležitostí byly hlavní důvody prohry v těchto duelech. Velice mě mrzí také nezájem hráčů na lavičce o dění na hřišti, z čehoš potom pramení spousta chyb díky špatné koncentraci a to je velká škoda, zejména v takových utkáních.

SNAKES OSTRAVA - VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 113:13 (34:2 65:7 91:9)

Toto dvojutkání hrál soupeř pouze v sedmi hráčích a to asi nejvíce poznamenalo druhý duel, kde se soupeř už pod vlivem únavy absolutně "zkolaboval".

SNAKES OSTRAVA - VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 92:30 (30:6 42:13 70:22)

Protože jsme měli před turnajem, nastoupili jsme v plné sestavě (bez Havířováků) a bylo to znát. Zejména v obraně a v rychlosti hry jsme nedali soupeři žádnou šanci pomýšlet na úspěch v tomto duelu.

START HAVÍŘOV - SNAKES OSTRAVA 45:60 (13:22 23:37 25:57)

Toto utkání se nám povedlo hned od začátku, kde jsme soupeři odskočili v první části o deset bodů a podařila se nám zejména třetí čtvrtina, která definitivně rozhodla o výsledku v tomto utkání.

START HAVÍŘOV - SNAKES OSTRAVA 52:55 (17:20 28:34 31:43)

Družstvo Havířova je velice dobře poskládané a vysoké, což jsme pocítili na doskoku. Navíc Pavel Krejčí, náš nejvyšší hráč, nestihl odjezd a tak jme působili jako "miminka". Naštěstí jsme ukázali vetší herní zkušenost a utkání dotáhli do prvního vítězství. Bodově se prosadil nejvíce Vojta Pavelka.

SNAKES OSTRAVA - SBŠ OSTRAVA 50:51 (12:20 22:34 34:41)

Druhé utkání a naprosto stejný výsledek jen s tím rozdílem, že v tomto utkání jsme se nedostali vůbec do vedení a proto nás může o to více mrzet první zápas. V obou utkáních velice dobře bránil Heřa.

SNAKES OSTRAVA - SBŠ OSTRVA 50:51 (17:19 31:24 43:38)

První mistrovské utkání jsme hráli na domácí půdě s děvčaty z Ostravy. Toto i dalších mnoho utkání budeme hrát bez našich tří opor (Radka, Alexe a Pjótra) a to z jednoho prostého důvodu, aby ostatní hráči nebyli jen přihlížející diváci, ale aby se co nejvíce hráčů zapojilo do hry. V družstvu děvčat dominovaly tři hráčky, které mají zkušenosti a hrají vyšší kategorie. Bohužel to stačilo ma nejmenší možné vítězství hostujícího družstva.