2. turnaj Vilnius

Druhý turnaj 1.Divize EYBL U15 se uskutečnil v hlavním městě Litvy Vilniusu. Sestava týmu: Petkov, Celerin, Augustin, Křenek, Rotrekl, Snopek, Hrabec, Vidlář, Slovák, Dostál, Havel, Machala a Gengela. Součástí výpravy byl i zpravodaj, kameramam, režisér a vedoucí přenosového vozu v jedné osobě David Dostál starší, kterému by jsem chtěl poděkovat za přímé přenosy. Na naše družstvo, které odjelo do Litvy se 13 hráči, čekali soupeři z Ruska, Ukrajiny a Estonska.

TTU BS Talin – Snakes Ostrava 62:60 (19:11, 17:17, 18:13, 8:19)

BK Snakes – BC Olimpiec 39:55 (14:8, 9:18, 11:14, 5:15)

BS CSKA Moskva - Snakes Ostrava 66:37 (15:9, 13:6, 18:7, 20:15)

BK Snakes – MBA Moskva 43:69 (4:18, 12:17, 12:18, 15:16)

BK Snakes – Reprezentace Ukrajiny 2004 47:64 (10:4, 8:28, 9:13, 20:19)

Po pěti porážkách jsme obsadili 8.místo na turnaji a celkově jsem v 1. divizi po dvou tunajích na 13.místě s bilancí 3 výher a 7 proher a v podstatě jsme ztratili jakoukoliv šanci na postup do superfinále.

Hodnocení výkonu týmu bych opřel o statistické údaje, které zpracovávali pořadatelé a

jak se zpívá ve známé české pohádce „.....statistika nuda je, má však cenné údaje, neklesejte na mysli ona vám to vyčíslí....“ čísla jsou vcelku jasná.

Na doskoku jsme přeskákali i velmi dobře fyzicky vyspělé hráče obou Moskevských týmů (43:40 a 42:36) tak i další dva soupeře, více doskočených míčů než my měla jen reprezentace Ukrajiny.

Mimo utkání s CSKA jsme vsítili více úspěšných střel za 3 body než naši soupeři a stříleli jsme se slušnou účinností 33,

,2 %. Bohužel jsme téměř vždy měli menší počet pokusů než naši soupeři.

Celkově jsme stříleli s úspěšností 33%, ale krome utkání s TTU jsme měli v utkáních menší střeleckou účinnost.

Trestné hody 66% byly z naší strany velmi slušné, bohužel jen 11,2 střílených TH na utkání je velmi málo a svědčí o naši malé aktivitě ve hře do koše.

Naše největší slabina – ztráty. Bohužel tuto disciplínu jsme jasně „vyhráli“ ve všech našich utkáních 20, 22, 25, 27 a zejména 31 ztrát proti BC Olimpiec za 4 x 8 minut hry je trystní. I poměry zisků ku ztrátám v jednotlivých utkáních 9-31, 6-20, 7-25, 11-22, 5-27 jasně hovoří v náš neprospěch.

Co nám tento turnaj napověděl? Největším rozdílem mezi našimi hráči a soupeři bylo sebevědomí, se kterým k utkáním jednotlivý hráči nastoupili, přímočarost a dynamika ve hře jeden na jednoho a zejména herní nasazení. Všude jsme byli pozdě a jednotlivé herní situace jsme neřešili dobře.

Bodově tým opět táhli naši dlouháni Honza Křenek 12,4 bodu na utkání a David Dostál 7,6 bodu na utkání, k nimž se bohužel nepřidal žádný další menší hráč. Nejlepším hráčem našeho týmu byl vyhlášen Honza Křenek. Celkově jsme podali asi nejhorší týmový výkon ze všech 7 turnajů EYBL, které jsme absolvovali v loňské i letošní sezóně. To co stačí na Kroměříž, USK Praha či Nymburk, nestačí na týmy z basketbalové Evropy. Tak borci s chutí do tréninku, za 2 měsíce přivítáme 7 týmů na 3. letošním turnaji EYBL 1,divize U15 v Ostravě a stále máme co zlepšovat.

X-MAS SNAKES CUP OSTRAVA 2018

Utkání:

EYBL Snakes Ostrava U15 - Szombathely SI Ka 64:70 (14:16, 20.21, 15:12, 15:21)

EYBL Snakes Ostrava U15 – Reprezentace U15 ČR 64:80 (15:29, 15:18, 12:14, 22:19)

EYBL Snakes Ostrava U15 – Inter Bratislava 78:72 (11:15, 29:18, 14:24, 24:15)

EYBL Snakes Ostrava U15 – BC Sierakow 63:89 14:30, 25:19, 18:20, 6:20)

EYBL Snakes Ostrava U15 – UKS 27 Katovice 69:71 (14:12, 16:28, 15:16, 24:15)

Během tří dnů jsme odehráli 5 utkání s velmi kvalitními soupeři. V prvním utkání jsme narazili na tým Szombathely SI Ka, což je přední tým z Madarska. Po velmi vyrovnaném průběhu utkání, kdy po třetí čtvrtině byl stav vyrovnaná 49:49 jsme odešli nakonec poraženi o 6 bodů, když rozhodl úsek mezi 4 a 6 minutou poslední části, který jsme prohráli 0:10. Ve druhém utkání se proti nám postavila reprezentace České republiky U15. Výškově velmi dobře postavený tým, složený z nejlepších hráčů 7 klubových týmů získal v první čtvrtině náskok 14 bodů, který si udržoval po celé utkání. Konečný rozdíl ve skóre -16 bodů se zdál velký, ale jak se nakonec ukázalo byl to nejmenší rozdíl ve skóre, který v utkáních výběru ČR na tomto turnaji byl. Ve třetím utkání s mistrem Slovenské republiky Interem Bratislava jsme podali asi nejlepší výkon na turnaji a po zásluze jsme vyhráli o 6 bodů. Obrovské problémy nám dělal hráč soupeře č. 21 Boroz , který nám dal 44 bodů. I náš druhý sobotní soupeř se pyšní titulem mistra své země, tentokrát Polska. Celek BC Sierakow nedisponoval příliš vysokými hráči, ale prezentoval se velmi rychlou hrou, na kterou jsme bohužel nenašli protizbraň. V první čtvrtině jsme dostali 30 bodů zejména po rychlých protiútocích soupeře. V základní skupině jsme tedy bohužel obsadili poslední 5.místo a v neděli na nás zbylo utkání o 9.místo opět s polským týmem tentokrát z nedalekých Katovic - UKS 27. Úvod nám opět nevyšel a v poločase byl rozdíl ve skóre -10 bodů. Od 5. minuty 3. hracího období jsme se probudili, přitvrdili v obraně a dotáhli jsme utkání do dramatické koncovky, která bohužel vyzněla těsně o 2 body pro soupeře. Po této porážce jsme obsadili na turnaji 10. místo, což je určitě neúspěch.

Na turnaji se celkem představilo 16 našich borců, kdy Mates bohužel odehrál jen jednu čtvrtinu a Kuba Vidlář jen jedno utkání z důvodu zranění. Jinak každý hráč nastoupil minimálně ve třech utkáních.

Bodově tým táhla trojice Honza Leibner (průměr 16,6), David Dostál (průměr 15,2) a Honza Křenek (průměr 13,4). Bohužel kromě utkání s Interem si každý vybral jedno utkání, kde mu střelecký prach vyschl a svůj standardní bodový příděl nepřidal. Na rozehrávce jsme měli asi největší slabinu. Turnaj v nijak oslnivé formě nezastihl Milana, Petra a Ondru a tak snad jedině Erik zahrál velmi slušně. Velmi mile svým výkonem překvapili Tomáš Hrabec a Víta Stankuš. Ostatní borci střídali lepší chvilky s těmi slabšími, bohužel těch slabších bylo více. Nejlepším hráčem družstva byl herně Honza Leibner, ale bohužel si svůj dobrý výkon pokazil opět svou nedisciplinovaností a výstřelky, což si lídr týmu nemůže dovolit a tak tak byl nejlepším hráčem týmu vyhlášen Erik Havel.

Největší problém jsme měli v obraně, kdy jsme propadali ve hře jedna na jedna, odstupování ze slabé strany a výpomoc při nájezdech je pro některé borce velký problém. Řešení clon je další část hry, na kterou se musíme v dalším období zaměřit. Bohužel jsme nestíhali ani rychlostně a spoustu košů jsme obdrželi proto, že jsme se do obrany vůbec nestihli vrátit.

Ze vzpomínek na minulé úspěchy a tituly se borci nedá žít. Doma se podívejte na poličky a jestli chcete svoji sbírku medailí a cen rozšířit nezbývá než začít konečně poctivě makat a to zejména na trénincích. Soupeři nespí a stále se zlepšují. Turnaj nám ukázal, že máme stále na čem pracovat. Tak s chutí to toho vždyť první zápasy extraligy U15 jsou již za 14 dní.

1. Turnaj EYBL Divize 1 - Riga (LAT)

Do Rigy jsme odjeli po několika zraněních a jiných zdravotních problémech v sestavě pouze o 11 hráčích – barvy BK Snakes hájily na prvním letošním turnaji EYBL Honzové Křenek a Leibner, Ondrové Petkov a Snopek, David Dostál. Milan Machala, Erik Havel, Marek Slovák, Adam Ivánek, Lukáš Gengela a Tomáš Hrabec. Funkci dobré duše týmu se ujal Aleš Andrle. Cesta do Rigy i zpět proběhla nad očekávání hladce a i do výrazně menšího autobusu, než se kterým jsme jezdili vloni, jsme se nasoukali. Velký dík za klidnou cestu patří oběma řidičům.

Hned se čtyřmi soupeři, se kterými jsme se na turnaji potkali, jsme se utkali i v loňské sezóně, takže jsem věděli do čeho asi jdeme. Jen družstvo BS Valmiery bylo pro nás trochu obestřeno rouškou tajemství.

BK Snakes Ostrava – A.Kraukla-VEF 69:57 (13:13 30:23 55:42)
Vstup do turnaje s týmem A.Krafta-VEF, tedy s domácím týmem z Rigy, jsme nakonec zvládli v celku bez větších problémů, kdy v poločase jsme vedli o 7 bodů a při pravidelném střídání hráčů jsme rozdíl ve skóre navýšili na konečný 12-ti bodový rozdíl. Bohužel se v tomto utkání zranil Adam Ivánek a do dalších utkání již nezasáhl.

DSN – BK Snakes Ostrava 58:46 (17:10 31:23 43:31)
Druhý náš soupeř, tým DSN, nás vloni dokázal porazit a my jsme chtěli jim loňskou porážku vrátit. Bohužel dvojice hráčů soupeře č. 23 a č. 17 (dohromady dali 35 bodů), byla proti a dovedla svůj tým k vítězství o 12 bodů. Odveta se nám bohužel nepovedla podle našich představ. Pick and roll nám dělal velké problémy, jelikož v česku tuto herní kombinaci v U15 hraje jen málokdo a my jsme s nácvikem řešení této herní situace teprve začali.

BS Valmiera – BK Snakes Ostrava 38:78 (5:16 24:30 34:63)
Náladu jsme si chtěli zpravit v sobotu ráno s týmem BS Vailmiera. Do poločasu bylo utkání téměř vyrovnané 24:30 pro nás, V třetí části jsme spustili střelecký koncert a za 8 minut 3. části jsme dali 33 bodů, čímž jsme rozhodli o vítězi.

BK Snakes Ostrava – BS Riga 63:41 (19:8 33:21 48:36)
Náš druhý sobotní soupeř, BS Riga, měl ve svém středu 4 váhově a výškově podobné typy hráčů jako je David a protivník budil respekt. Naštěstí jsme do utkání vstoupili nebojácně a záhy jsme si utvořili 11-ti bodový náskok, který jsme udržovali až do závěrečné čtvrtiny, kdy jsme ještě dokázali rozdíl ve skóre zvýšit na konečných 20 bodů.

BK Snakes Ostrava – SKM-EMSI 30:48 (2:13 9:24 19:36)
O tom, jestli si odvezeme z Rigy medaile, měl rozhodnout poslední náš zápas v neděli s 2. celkem loňského ročníku Litevským týmem SKM-EMSI Vilnius. Bohužel, to co nám šlo celý turnaj, střelba za 3 body a hra přes pivoty, se nám v tomto utkání vůbec nedařilo. Soupeř na nás praktikoval chvílemi zataženou osobní obranu, kterou prokládal zónou 2-3. Obojí nám dělalo obrovské problémy a při střelbě 41/9 (22%) za dva body a 15/2 (13%) za tři body jsme neměli šanci na úspěch. Výsledné skóre 30:48 má spíše charakter minižákovské kategorie, ale i taková utkání je třeba odehrát.

Celkově jsme tedy 3 utkání vyhráli a ve dvou jsme odešli poraženi, což v konečné tabulce znamenalo 5. místo. Erik Havel byl po zásluze zařazen do nejlepší pětice hráčů na turnaji. Družstva, která nás porazila obsadila v konečné tabulce naší skupiny 1. a 2. místo. Celkově jsme v tabulce 1. divize na 9. místě, ale se stejným bodovým ziskem jako má 5. tým. Takže jsme stále ve hře o superfinále.

Co se týká herního projevu našeho družstva tak hned od počátku jsme museli zapomenout na český styl basketbalu a přepnout do evropského pojetí. Naštěstí se nám to, po loňských zkušenostech, povedlo dobře. V útoku jsme hráli vcelku dobře, dařila se nám střelba (až na poslední zápas), na doskoku jsme patřili na turnaji k nejlepším, zejména zásluhou Davida a Honzy Křenka, ale ani ostatní hráči v tomto směru nezaostávali. V obraně vyšší hráči své soupeře většinou pokryli, bohužel jsme dost hořeli v obraně křídel a rozehrávačů, kdy jsem si pomáhali fauly. Také se nám nedařilo vždy řešit v obraně situace po cloně na hráče s míčem i bez míče. Často jsme při těchto situacích propadali a nechávali jsme se přečíslit. V úspěšnosti střelby za 3. body i ze střední vzdálenosti jsme určitě nezaostávali, trestné hody 54% zase až tak velkou hitparádou nebyly. Co se týká herního vytížení jednotlivých hráčů tak ti nejlepší strávili na hřišti lehce přes 20 minut (max. 23,02min), všichni kromě dvou měli průměrnou minutáž na utkání více jako 10 minut.

Organizace turnaje byla na velmi dobré úrovni, vše klapalo bez problému. Pár slov by jsem chtěl věnovat i rozhodčím. Pískalo nám v utkáních 6 různých rozhodčích od těch „mlaďochů“ až po zkušené borce evidentně pískajících nejvyšší soutěže a všichni pískali velmi dobře až výborně. Připouštěli chlapskou opravdu tvrdou hru, pískali absolutní rovinu a jejich vystupování a gestikulace neměli chybu. Kdyby tato utkání pískal např. pan rozhodčí Smelty, tak po první čtvrtině by neměl v utkání kdo z hráčů pokračovat a pana rozhodčího by musela hlídat ochranka.

Statistiky týmu:
-nejlepší střelci se dostali v průměru přes 10 bodů na utkání – Honza Křenek (12,8) a David Dostál (11,8), těsně pod 10-ti bodovou hranicí zůstal Honza Leibner (9,4)
-nejlepšími doskakujícími hráči byli David Dostál (11,2) a Honza Křenek (6,2)
-nejvíce času na palubovce strávil Milan Machala (23:02 min na utkání)