1. Turnaj EYBL Divize 1 - Riga (LAT)

Do Rigy jsme odjeli po několika zraněních a jiných zdravotních problémech v sestavě pouze o 11 hráčích – barvy BK Snakes hájily na prvním letošním turnaji EYBL Honzové Křenek a Leibner, Ondrové Petkov a Snopek, David Dostál. Milan Machala, Erik Havel, Marek Slovák, Adam Ivánek, Lukáš Gengela a Tomáš Hrabec. Funkci dobré duše týmu se ujal Aleš Andrle. Cesta do Rigy i zpět proběhla nad očekávání hladce a i do výrazně menšího autobusu, než se kterým jsme jezdili vloni, jsme se nasoukali. Velký dík za klidnou cestu patří oběma řidičům.

Hned se čtyřmi soupeři, se kterými jsme se na turnaji potkali, jsme se utkali i v loňské sezóně, takže jsem věděli do čeho asi jdeme. Jen družstvo BS Valmiery bylo pro nás trochu obestřeno rouškou tajemství.

BK Snakes Ostrava – A.Kraukla-VEF 69:57 (13:13 30:23 55:42)
Vstup do turnaje s týmem A.Krafta-VEF, tedy s domácím týmem z Rigy, jsme nakonec zvládli v celku bez větších problémů, kdy v poločase jsme vedli o 7 bodů a při pravidelném střídání hráčů jsme rozdíl ve skóre navýšili na konečný 12-ti bodový rozdíl. Bohužel se v tomto utkání zranil Adam Ivánek a do dalších utkání již nezasáhl.

DSN – BK Snakes Ostrava 58:46 (17:10 31:23 43:31)
Druhý náš soupeř, tým DSN, nás vloni dokázal porazit a my jsme chtěli jim loňskou porážku vrátit. Bohužel dvojice hráčů soupeře č. 23 a č. 17 (dohromady dali 35 bodů), byla proti a dovedla svůj tým k vítězství o 12 bodů. Odveta se nám bohužel nepovedla podle našich představ. Pick and roll nám dělal velké problémy, jelikož v česku tuto herní kombinaci v U15 hraje jen málokdo a my jsme s nácvikem řešení této herní situace teprve začali.

BS Valmiera – BK Snakes Ostrava 38:78 (5:16 24:30 34:63)
Náladu jsme si chtěli zpravit v sobotu ráno s týmem BS Vailmiera. Do poločasu bylo utkání téměř vyrovnané 24:30 pro nás, V třetí části jsme spustili střelecký koncert a za 8 minut 3. části jsme dali 33 bodů, čímž jsme rozhodli o vítězi.

BK Snakes Ostrava – BS Riga 63:41 (19:8 33:21 48:36)
Náš druhý sobotní soupeř, BS Riga, měl ve svém středu 4 váhově a výškově podobné typy hráčů jako je David a protivník budil respekt. Naštěstí jsme do utkání vstoupili nebojácně a záhy jsme si utvořili 11-ti bodový náskok, který jsme udržovali až do závěrečné čtvrtiny, kdy jsme ještě dokázali rozdíl ve skóre zvýšit na konečných 20 bodů.

BK Snakes Ostrava – SKM-EMSI 30:48 (2:13 9:24 19:36)
O tom, jestli si odvezeme z Rigy medaile, měl rozhodnout poslední náš zápas v neděli s 2. celkem loňského ročníku Litevským týmem SKM-EMSI Vilnius. Bohužel, to co nám šlo celý turnaj, střelba za 3 body a hra přes pivoty, se nám v tomto utkání vůbec nedařilo. Soupeř na nás praktikoval chvílemi zataženou osobní obranu, kterou prokládal zónou 2-3. Obojí nám dělalo obrovské problémy a při střelbě 41/9 (22%) za dva body a 15/2 (13%) za tři body jsme neměli šanci na úspěch. Výsledné skóre 30:48 má spíše charakter minižákovské kategorie, ale i taková utkání je třeba odehrát.

Celkově jsme tedy 3 utkání vyhráli a ve dvou jsme odešli poraženi, což v konečné tabulce znamenalo 5. místo. Erik Havel byl po zásluze zařazen do nejlepší pětice hráčů na turnaji. Družstva, která nás porazila obsadila v konečné tabulce naší skupiny 1. a 2. místo. Celkově jsme v tabulce 1. divize na 9. místě, ale se stejným bodovým ziskem jako má 5. tým. Takže jsme stále ve hře o superfinále.

Co se týká herního projevu našeho družstva tak hned od počátku jsme museli zapomenout na český styl basketbalu a přepnout do evropského pojetí. Naštěstí se nám to, po loňských zkušenostech, povedlo dobře. V útoku jsme hráli vcelku dobře, dařila se nám střelba (až na poslední zápas), na doskoku jsme patřili na turnaji k nejlepším, zejména zásluhou Davida a Honzy Křenka, ale ani ostatní hráči v tomto směru nezaostávali. V obraně vyšší hráči své soupeře většinou pokryli, bohužel jsme dost hořeli v obraně křídel a rozehrávačů, kdy jsem si pomáhali fauly. Také se nám nedařilo vždy řešit v obraně situace po cloně na hráče s míčem i bez míče. Často jsme při těchto situacích propadali a nechávali jsme se přečíslit. V úspěšnosti střelby za 3. body i ze střední vzdálenosti jsme určitě nezaostávali, trestné hody 54% zase až tak velkou hitparádou nebyly. Co se týká herního vytížení jednotlivých hráčů tak ti nejlepší strávili na hřišti lehce přes 20 minut (max. 23,02min), všichni kromě dvou měli průměrnou minutáž na utkání více jako 10 minut.

Organizace turnaje byla na velmi dobré úrovni, vše klapalo bez problému. Pár slov by jsem chtěl věnovat i rozhodčím. Pískalo nám v utkáních 6 různých rozhodčích od těch „mlaďochů“ až po zkušené borce evidentně pískajících nejvyšší soutěže a všichni pískali velmi dobře až výborně. Připouštěli chlapskou opravdu tvrdou hru, pískali absolutní rovinu a jejich vystupování a gestikulace neměli chybu. Kdyby tato utkání pískal např. pan rozhodčí Smelty, tak po první čtvrtině by neměl v utkání kdo z hráčů pokračovat a pana rozhodčího by musela hlídat ochranka.

Statistiky týmu:
-nejlepší střelci se dostali v průměru přes 10 bodů na utkání – Honza Křenek (12,8) a David Dostál (11,8), těsně pod 10-ti bodovou hranicí zůstal Honza Leibner (9,4)
-nejlepšími doskakujícími hráči byli David Dostál (11,2) a Honza Křenek (6,2)
-nejvíce času na palubovce strávil Milan Machala (23:02 min na utkání)